Dnes: rozhodující bitva na Holmenkollenu

Janne Happonen stojí krůček od životního úspěchu. Janne Ahonen si možná na poličku postaví k trofejím z Turné čtyř můstků další vítězství ze skokanského seriálu. Gregor Schlierenzauer, nejmladší letecký mistr, může ve Skandinávii potvrdit svou jedinečnost. Tři jména, která ve skokanském světě rozhodně nejsou neznámá, a každé z nich dělí jen málo a přesto tak mnoho od vítězství v letošním ročníku Severského turné. Mezi sebou si během trojice závodů vytvořili rozdíl dvě až devatenáct desetin bodu a každý z nich má jedinečnou šanci na útok. Přesto jediné zaváhání a na konečné pódium se může dostat někdo ze skokanů číhajících těsně pod stupni vítězů.

Dvanáct bodů ztrácí na vedení Tom Hilde. Na domácí půdě, ve skokanské mece, by rád zazářil i Anders Bardal, průběžně pátý. Desetitisícová kulisa a povlávání četných norských vlajek může domácí dvojici vybudit k senzačním výkonům. Naopak ze hry je už téměř venku jednoznačně neúspěšnější muž letošní zimy – Thomas Morgenstern by si triumf mohl užít spíše prostřednictvím týmového kolegy než na vlastní kůži, čtyřicetibodové manko jen tak nesmaže. Stejně jako Adam Malysz, který na sebe upozornil zejména trojnásobným vítězstvím v kvalifikacích, a osmý Lars Bystoel, navrátilec z Kontinentálního poháru, který se na Severské turné vrátil do nejvyšší soutěže. Další tah, který trenéru Kojonkoskimu vyšel.

Zato českému týmu se na Severu příliš nedaří, mezi nejlepší dvacítkou nefiguruje žádný z nich. Roman Koudelka se svým parádním desátým místem z Kuopia sice vyhoupl na dvanáctou příčku, ve větrném Lillehammeru však nedosáhl na druhé kolo a ztráta jednoho skoku se projevila na průběžném pořadí – 23. místo. Lillehammer však pomohl Antonínu Hájkovi, poskočil o devět míst na 32. pozici. A tito dva budou moci jako jediní Češi zasáhnout do vývoje nedělního závodu. Přes kvalifikaci v Oslu neprošli aktuálně 49. Jan Matura, 51. Jakub Janda a 55. Borek Sedlák.

Poslední závod Severského turné započne v neděli v 13:45h;
sledujte on-line výsledky či přímý přenos (TV program).

Startovní listina nedělního závodu
Průběžné hodnocení Severského turné (3/4)

OSLO – Holmenkollen HS 128

program na neděli 9.3.

12:30h – zkušební kolo
13:45h – závod

rekord můstku – 136,0 m (Tommy Ingebrigtsen, 2006-01-25, NM)
oficiální rekord můstku – 134,0 m (Andreas Widhölzl, 2005-03-13, WC)
Více na holmenkollen-worldcup.no
článek k Severskému turné

foto: tribuny na Holmenkollenu (zdroj: skijumping.pl)