Příznivci skoků na lyžích se již takřka dočkali. Po tradičním předlouhém čekání totiž v polské Wisłe odstartuje zimní sezona 2017/2018. Zraky všech fanoušků tedy budou upřeny do polské části Beskyd, kde se inaugurace Světového poháru uskuteční vůbec poprvé. A dle vyjádření organizátorů i skokanů s plnou parádou! Na následujících řádcích naleznete vše podstatné kolem úvodu letošní sezony, která se již nezadržitelně blíží.
[b]Několik novinek, ale i staré trampoty[/b]
Podobně jako v letech 2013-2015, i letos FIS upřednostnila zájmy diváků před přírodou a první víkend SP se uskuteční v lokalitě, kde sníh v tomto ročním období rozhodně není stálým hostem. Ačkoli ve Finsku již mají otevřené tři areály (Kuopio, Kuusamo a Rovaniemi), ruský Nižný Tagil je připraven a norský Lillehammer již několik týdnů hlásí přírodní sněhovou pokrývku, skokany zimní pohádka nečeká. Mnoho z čtenářů si určitě pamatuje na rok 2015, kdy můstek v Klingenthalu nebyl pokryt sněhem ještě ve dni plánované kvalifikace. Wisłanští organizátoři se poučili a s výrobou sněhu začali již 2. října. Pochopitelně se nejednalo o tradiční zasněžování pomocní sněhových děl, ale do Polska přivezla své nádobíčko firma SuperSnow, jež umožňuje výrobu sněhu při teplotách až +25 stupňů Celsia. Za den dokáže při nepříznivých teplotách vyprodukovat až 110 kubíků. Služeb této firmy v minulosti využil například Harrachov či aktuálně Titisee-Neustadt.
Samotná úprava můstku začala minulé pondělí a rolbaři se skutečně činili. Den před oficiálními tréninky a kvalifikací je již vše připraveno a organizátoři řeší nečekaný problém – přebytek sněhu. Postranní bariéry se v něm doslova utápí a komu chybí trochu té zimní atmosféry, ten může zkusit kontaktovat Adama Małysze, jenž se ho možná rád zbaví. Sněhová situace je zkrátka ve Wisłe veskrze ideální. Zdárný průběh víkendu tak může zhatit jedině vítr, který by však dle aktuální předpovědi program narušovat neměl.
Další velkou novinkou je instalace ledové stopy. Zařízení z dílny Rakušana Petera Riedela umožňující plynulý průběh v takřka jakémkoliv počasí se již dnes stalo standardem a v nevyzpytatelném listopadovém počasí určitě přijde vhod. Kromě můstku Adama Małysze ve Wisłe se ho dočkal letos i slavný Holmenkollen. Organizátoři jsou dle svých slov připraveni na vše, největším problémem se tak paradoxně zdá být samotný areál. Můstek vmáčknutý mezi kopečky a domky protínající silnici totiž kapacitně naprosto nedostačuje náporu polských fanoušků. Celkem se na tribuny vměstná přibližně 8 000 diváků, což je vzhledem k velikosti akce poměrně paradoxní číslo. I proto bylo již měsíc před startem vyprodáno! Dá se však očekávat vyšší počet diváků, můstek je totiž poměrně dobře přístupný i z lesa. S nedostatečným prostorem souvisí i menší parametry (HS 134), dlouhé skoky zde navíc nejsou zcela bezpečné. Dalším problémem může být tradičně nepříjemný vítr, jenž se na nepříliš chráněném můstku tradičně točí jak na obrtlíku. Doufejme však, že se (nejen) namlsaní polští diváci letos dočkají parádní podívané.
[b]Legendy skoků na lyžích nebudou chybět, smutný příběh Freunda a Gangnese[/b]
Do úvodního klání letošní sezony jsou přihlášeni zástupci celkem 17 zemí a mělo by se představit více než 70 skokanů. Dodejme, že v sobotu se uskuteční týmová soutěž a v neděli bude víkend korunovám individuálním kláním. O šancích českého týmu jsme již referovali v rámci samostatného článku, pojďme se tedy podívat na zahraniční účastníky. Ve Wisłe se představí všechny tři skákající legendy – Janne Ahonen, Simon Ammann i Noriaki Kasai. Po zranění se do skokanského kolotoče vrací famózní letec Robert Kranjec, vynucená zdravotní pauza končí rovněž pro německého mistra světa juniorů z roku 2016 Davida Siegela. Dost možná se také dočkáme prvního úspěchu pro skokana narozeného v roce 2000 či později. V Polsku se totiž představí slovinský supertalent Timi Zajc, jenž se v říjnu stal senzačním národním šampionem. Chybět nebudou ani nabité týmy ze všech skokanských velmocí, zejména dvanáctičlenná polská družina bude na domácí půdě budit respekt soupeřů.
Na některá známá jména se však bohužel nedostalo. Ve většině případů bohužel nedobrovolně vinou zranění. Po vynechání velké části uplynulé zimy přijde i o tu nadcházející Severin Freund. Německá jednička si v podstatě ihned po svém návratu do tréninkového procesu obnovila zranění kolene a Olympijské hry zůstanou pro Freunda jen snem. Ještě smutnější je případ norského vicemistra Kennetha Gangnese, jenž si týden před startem již počtvrté (!) přetrhl vazy v koleni a pokračování jeho kariéry je nejisté. Na úvod sezony bude po lehčím zranění chybět také Gregor Schlierenzauer, ten by však do SP měl naskočit ještě před startem Turné čtyř můstků. Závažné zdravotní problémy trápí i nadále Francouze Ronana Lamy Chappuiho, jehož kariéra je rovněž v ohrožení. Z důvodu slabší výkonnosti se do nominací nevešli Andreasové Kofler a Wank, Dmitrij Vasiljev, Jernej Damjan a překvapivě také Domen Prevc. Nejmladší z klanu Prevců má dle svého trenéra již od MS v Lahti problémy s technikou, k nimž se také přidaly velké změny v osobním životě. Prevce tedy bude v Polsku reprezentovat jen Peter, který v létě změnil lyže a jeho forma je zahalena tajemstvím. Neuvidíme ani vítěze prvního závodu sezony 2013/2014 Krzysztofa Bieguna, jenž byl po letní sezoně vyřazen z polské reprezentace a nevešel se ani do národní skupiny.
Kompletní přehled potvrzených nominací najdete níže. Program víkendu je z důvodu zachování přehlednosti uveden pouze v sekci „kalendář“. Skokanská sezona může začít, buďte během ní s námi!
[b][u]Potvrzená složení reprezentací pro Wisłu[/b][/u]
[b]Bulharsko: [/b]
Vladimir Zografski
[b]Česká republika: [/b]
Lukáš Hlava
Jakub Janda
Roman Koudelka
Vojtěch Štursa
[b]Estonsko: [/b]
Artti Aigro
Martti Nomme
[b]Finsko: [/b]
Antti Aalto
Janne Ahonen
Andreas Alamommo
Ville Larinto
[b]Francie: [/b]
Vincent Descombes Sevoie
[b]Itálie: [/b]
Davide Bresadola
Sebastian Colloredo
Alex Insam
Zeno di Lenardo
[b]Japonsko: [/b]
Daiki Ito
Junširo Kobajaši
Rioju Kobajaši
Noriaki Kasai
Taku Takeuči
[b]Německo: [/b]
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Karl Geiger
Stephan Leyhe
Pius Paschke
David Siegel
Andreas Wellinger
[b]Norsko: [/b]
Anders Fannemel
Johann André Forfang
Halvor Egner Granerud
Robert Johansson
Andreas Stjernen
Daniel-André Tande
[b]Polsko: [/b]
Bartosz Czyż
Stefan Hula
Przemysław Kantyka
Maciej Kot
Dawid Kubacki
Klemens Murańka
Kamil Stoch
Paweł Wąsek
Jakub Wolny
Jan Ziobro
Aleksander Zniszczoł
Piotr Żyła
[b]Rakousko: [/b]
Clemens Aigner
Manuel Fettner
Michael Hayböck
Daniel Huber
Manuel Poppinger
Markus Schiffner
Stefan Kraft
[b]Rusko: [/b]
Jevgenij Klimov
Denis Kornilov
Michajl Nazarov
Alexej Romašov
Roman Trofimov (náhradník)
[b]Slovinsko: [/b]
Tilen Bartol
Robert Kranjec
Anže Lanišek
Peter Prevc
Anže Semenič
Jurij Tepeš
Timi Zajc
[b]Švýcarsko: [/b]
Simon Ammann
Gregor Deschwanden
Killian Peier
Andreas Schuler
[b]Ukrajina: [/b]
Vitalij Kaliničenko
[b]USA & Kanada – nestartují [/b]
[i][b]Foto: Můstek Adama Małysze ve Wisłe [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]