Engelberg se pilně připravuje na SP

Za necelých čtrnáct dní se po výpadku Harrachova uskuteční další závody Světového poháru, tentokrát v Engelbergu ve Švýcarsku. Pořadatelé neponechávají nic náhodě a s rozmary počasí bojují, jak se dá. Položili novou nájezdovou stopu a Světového poháru se vzdát nechtějí.

Tak jako ve zbytku Evropy, i v centrálním Švýcarsku panují příliš vysoké teploty a můstek nemůže být zatím uměle zasněžován. Pořadatelé přesto optimisticky doufají, že za necelých čtrnáct dní klesne rtuť teploměru alespoň na takovou teplotu, aby se mohla rozjet sněžná děla. I když se zatím nedá sněhem pokrýt celý svah, organizátoři se věnují alespoň nájezdové stopě. Minulý týden byla kompletně položena sněhem, který se stal v současné době nedostatkovým zbožím, a tak si organizátoři vypomohli netradičním způsobem.

„Z valné většiny sníh pochází z jižních částí země,“ prozrazuje Patrik Emmenberger, který má přípravu můstku na starosti, „v chladicích a ledových halách v Küssnachtu, Luzernu a Engelbergu byly sesbírány ledové oděrky a ledový odpad a dopraveny na můstek. Díky chladicím podložkám je nájezdová stopa resistentní vůči teplotním výkyvům.“

Aby mohl být největší švýcarský můstek pokrytý sněhem úplně, musely by v příštích dnech teploty klesnout výrazně pod bod mrazu. „Nejideálnější by byly teploty okolo minus šesti stupňů,“ vysvětluje Emmenegger, „aby mohla děla jet naplno.“ Pro přípravu můstku v Engelbergu je potřeba kolem 4000 kubických metrů sněhu. Slovo „vzdát se“ ale organizátoři nechtějí ani slyšet. „Uděláme všechno, co bude v našich silách, aby se na největším přírodním můstku na světě mohly 16. a 17. prosince utkat největší skokanská esa.“

O tom, že to budou mít pořadatelé opravdu těžké, hovoří i předpověď pro tento týden. Teprve v sobotu v noci by měly teploty v regionu klesnout pod nulu na –7 stupňů, denní by však měly vystoupit na vysokých 11°C (zdroj: BBC).

zdroj: engelberg.ch
foto: foto z příprav můstku v Engelbergu z minulého roku