Evelyn Insam: „Byla jsem nervózní, ale i šťastná a hrdá.“

Problémy s koleny si v uplynulé sezoně značilo černou tužkou do svých deníčků mnoho skokanek, nevyhnuly se ani italské jedničce Evelyn Insam. Dvacetiletá reprezentantka G.S. FIAMME GIALLE se však dokázala s nepříjemnými obtížemi vypořádat se vztyčenou hlavou. Na olympijských hrách měla dokonce blízko k zisku medaile, nakonec i páté místo je nad očekávání.

V pořadí Světového poháru se umístila nejníže ze všech tří ročníků, celkovou 19. příčku ji však vylepšuje teprve druhé umístění na stupních vítězů z rumunského Rasnova.

Jak bys zhodnotila uplynulou sezonu 2013/2014, ve které jsi dosáhla několika dílčích úspěchů, ale 19. pozicí také svého nejhoršího umístění v celkovém pořadí Světového poháru?
Nebyla to tak dobrá sezona, jak jsem si přála. Skoro celou sezonu jsem se potýkala s problémy s kolenem. Musím víc trénovat, abych předváděla vyrovnanější výkony. Některé skoky byly sice velmi dobré, jiné ale ne. Pořád potřebuji zlepšit spoustu věcí.

V rumunském Rasnově jsi třetím místem dosáhla svého druhého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. Prožívala jsi to obdobně, jako když jsi stála na stupních vítězů poprvé?
Byl to hezký pocit stát opět na stupních vítězů, ale nepředvedla jsem tam moc dobré skoky. Měla jsem jen hodně štěstí. Proto pro mě znamená víc umístění na stupních vítězů z minulého roku v Schonachu.

Po prvním kole v Rasnově jsi dokonce vedla. Připravovala ses před svým druhým skokem jinak než obvykle?
Byla jsem víc nervózní, musela jsem zvládnout novou situaci. A neskočila jsem dobře… Ale teď už budu připravená na příště.

Jak jsi prožívala premiérové Olympijské hry v Soči?
Bylo úžasné účastnit se olympijských her! Skoky jsem si tam užívala, stejně jako zahajovací ceremoniál a pobavila jsem se i v olympijské vesnici se všemi italskými i dalšími sportovci. Před závodem jsem byla jsem hodně nervózní, ale jsem velmi šťastná a hrdá, že jsem byla silná a schopná předvést dobré skoky.

Vyrovnané výkony Ti vynesly pátou příčku, tedy Tvé druhé nejlepší umístění v sezoně. Splnila sis tím svá očekávání?
Ano, jsem s tím velmi spokojená. Tato sezona pro mě nebyla kvůli zranění vůbec jednoduchá. A nakonec jsem měla velmi blízko k zisku medaile, takže jsem teď ještě více motivovaná. Budu se snažit, abych mohla být jednou z dívek stojících na stupních vítězů na příští velké akci.

Když si to teď zrekapituluješ, čeho si víc ceníš, umístění na stupních vítězů ve SP nebo pátého místa na olympijských hrách?
Vážím si obojího. Na začátku sezony jsem věděla, že nejsem v dobré formě, a tak jsem se zaměřila především na olympijské hry.

V této sezoně se konaly také dva závody na velkých můstcích. V obou jsi skončila v top 20. Sedí Ti větší můstky víc než ty menší?
Můj trenér mi pořád říká, že mám pro velké můstky dobré předpoklady. A opravdu dokážu skákat daleko, ale potřebuji vypilovat odraz, abych letěla dál…

V čem jsi měla letos kromě načasování odrazu rezervy?
Kvůli zranění jsem ztratila sílu, takže budu muset hodně pracovat v posilovně, abych ji zase získala. A také potřebuji zapracovat na technice na můstku.

Před návratem k tréninku budeš mít ale jistě pár dní volna, už máš nějaké plány na posezónní odpočinek?
Miluji lyžování, takže to je jasná volba. Teď se chystám i na dovolenou s přáteli.

Foto: Evelyn Insam (autor: Simona Horká)