Evelyn Insam: „Při MS se chci bavit!“

Jednou z adeptek na umístění v elitní desítce během Mistrovství světa ve Val di Fiemme 2013 je Evelyn Insam. Devatenáctiletá skokanka z italského městečka Wolkensetein prožívá svou dosud nejúspěšnější sezonu. Poprvé v kariéře vybojovala medaili na juniorském šampionátu a vystoupala na stupně vítězů ve SP, v jehož průběžném pořadí drží 10. pozici.

Italská star milovnicí libereckého můstku i České republiky
Výrazným zápisem ve výčtu úspěchů je pro Evelyn stříbro z juniorského šampionátu v Liberci 2013, kde Evelyn nestačila jen na letos suverénní a již korunovanou vítězku hodnocení SP, Japonku Saru Takanashi. „Se svým výkonem na MSJ jsem velmi spokojená, v závodě jsem předvedla dva dobré skoky a těším se na pokračování v tomto stylu,“ přiznala Insam a dodala, že za povedeným výsledkem stojí také také liberecký střední můstek, který ji sedí. „Můstek v Liberci mám ráda. Je velmi výjimečný, protože je úplně odlišný od všech ostatních můstků,“ objasnila.

Českou republiku a Liberec navštívila Evelyn již po několikáté. Poprvé zde absolvovala CoC v roce 2008, poté MS v Liberci 2009 a další CoC v roce 2010. Uplynulé léto zavítal navíc italský tým na soustředění do Frenštátu pod Radhoštěm. Názor na ČR má Evelyn jasný. „Českou republiku mám ráda, vše je tam tak levné v porovnání s Itálií. Chtěla bych mít více času na nákupy,“ posteskla si usměvavá Italka.

Nejmladší členka motorem italského týmu ve smíšeném závodě
Ale zpět k výsledkům. Sezona plná změn vychází zatím Insam na všech frontách, ač měla zprvu problémy s novými kombinézami. „Na začátku to pro mě bylo těžké zvyknout si na nové kombinézy, ale teď je to v pořádku. Je to pravidlo a musíme to přijmout,“ je si vědoma. Na jejích výkonech ale nebyly žádné problémy znát. Hned v prvním klání sezony, smíšeném týmovém závodě, se Evelyn prezentovala ve špičkové formě, když svému týmu výrazně napomohla k nečekanému třetímu místu. „Byl to skvělý závod. Všichni jsme byli nadšení z našich skoků a výsledku. Bylo to úžasné stát na pódiu s takovými skokany, jakými jsou Tom Hilde nebo Anders Bardal!“ vzpomíná Evelyn na své první pódiové umístění.

Premiéru na stupních vítězů si už odbyla i v individuální soutěži. V německém Schonach-Schönwaldu nestačila jen na Saru Takanashi a skončila druhá. „S touto sezonou jsem velmi spokojená, ale doufám, že se budu ještě zlepšovat a předvádět vyrovnanější výkony,“ doufá. Hlavní letošní vrchol ji ale teprve čeká. Pro MS nemá Evelyn za cíl žádné vysněné umístění, domácí šampionát si chce hlavně užít. „Doufám, že budu skákat dobře a bavit se v obou závodech, pak budu šťastná,“ prozradila skromná Italka.

Po MS čeká skokanky další z novinek. Finále SP žen se bude poprvé v historii podniků FIS konat na velkém můstku. Pro některé ženy z nejlepší třicítky SP to bude příležitost k vylepšování nejen top umístění, ale také délkových rekordů. „Moc se na to těším a myslím, že všechny ženy jsou rády, že máme konečně závod na velkém můstku,“ zakončila Evelyn Insam.

Foto: Evelyn Insam (autor: Simona Horká)