Favoritem je Freund!

Světový šampionát je konečně tady! Někteří skokani zvolili cestu přípravy a tréninku, další se vydali cestou letů ve Vikersundu. Který postup bude ten správný, se začne ukazovat už tento týden ve švédském Falunu.

Mistrovství světa by mělo být vyrovnané, právě tak, jak je vyrovnaná celá sezona. Na stupně vítězů je více aspirantů. Nicméně jedno jméno poslední dobou vyčnívá – Severin Freund. Jeho skoky nemají chybu a jsou jeden jako druhý. Nezáleží mu na podmínkách, na velikosti můstku, letová fáze je dokonalá a od rozhodčích pravidelně dostává 19 a víc. Na bedně by tedy rozhodně chybět neměl. Za ním hledejme vyzyvatele ve Slovinci Peteru Prevcovi. Nejednou ukázal, že se umí připravit na velké závody, jeho výkonnost je velmi vyrovnaná a forma kulminuje, pádu ve Vikersundu navzdory.

Lety vynechala rakouská špička a také Kamil Stoch. Nepochybně další z hlavních adeptů triumfu. A Roman Koudelka? Kdysi platil za skvělého skokana na středním můstku. Věřme, že to potvrdí i tentokrát, především právě na něm má značné šance uspět. V nabité konkurenci bych ho tipoval kolem 5. místa na obou můstcích.


Foto: Roman Koudelka (autor: Michaela Vondrášková)

Také adeptů na titul v týmovém závodě je více – Slovinci, Němci, Norové, Poláci, Rakušané, ti všichni se budou prát o vítězství. Týmový závod bude ohromně zajímavý a měl by být jedním z vrcholů šampionátu, rozhodně nikoli jen jakousi povinností vyhrát pro některý tým.

Hodně otevřený bude tentokrát i závod žen. Sara Takanašiová vstupovala do minulých velkých závodů jako superfavoritka a tlak neustála. Nyní je největší adeptkou na zlato Daniela Iraschková. A do formy se dostává po vleklém zranění Sarah Hendricksonová.

Na každém můstku, v každém závodě nás diváky čeká pořádný boj, napětí, dopředu není jasné vůbec nic. Máme se vážně na co těšit!

Hlavní foto: Severin Freund (autor: Michaela Vondrášková)