Filip Sakala: „Zatím ve svěťáku neumím závodit“

Jediným českým skokanem, jenž se doposud zúčastnil všech zastávek Světového poháru, zůstává Filip Sakala. Se skokanem z Frenštátu jsme po nedělním závodu jednotlivců pořídili rozhovor, který vám nyní přinášíme.

[b]Poprvé v kariéře teď zažíváš několik víkendů v řadě v rytmu Světového poháru, jaké to je?[/b]
Zatím si to úplně neužívám, protože skoky nepředvádím takové, na které si myslím, že mám. Loni jsem z kvalifikace neprošel ani jednou, a to jsem měl lepší formu. Teď se mi aspoň do závodu daří pronikat celkem v pohodě. Vím, že na body mám, ale když to neskočím, tak je to trochu frustrující, ale sezona teprve začala a věřím, že to přijde třeba na Turné. Nechybí tam moc, hlavně se trochu uklidnit a předvést to, co umím.

[b]Hraje tam tedy roli hlavně psychika?[/b]
Určitě, psychika hraje vždycky roli. Já už dlouho dělám jednu chybu a bohužel jsem si toho všiml až v televizi, ale dneska jsem to nevydržel a do závodu jsem ji udělal znova. Což je velká škoda, protože po tréninku si myslím, že jsem na postup měl.

[b]Co je tou chybou?[/b]
V nájezdu trochu měním těžiště, necítím se tam, tomu pocitu podlehnu a pak to nevyjde. Dostanu vysoké lyže a nemám šanci se dostat přes ně. Tam, kde vždycky byla moje přednost – že jsem vysoký a mám dobrou plochu – tak to teď pracuje proti mně, což je velká škoda.

[b]Jako jediný z týmu jsi zůstal v SP místo tréninku, proč?[/b]
U mě není problém v samotné technice, ale v tom, že zatím neumím ve Světovém poháru závodit. Potřebuju čas a hlavně závody, trénink by u mě nic nevyřešil.

[b]Pro tebe jsou to na úvod sezony v rámci SP čtyři nové zastávky, která se ti líbila nejvíc?[/b]
Asi tady v Klingenthalu, můstek mám rád a docela jsem si to tu užil. V Kuusamu i Rusku je tma a moc lidí tam nechodí, i když v Rusku je město pěkné.

[b]V Klingenthalu skákali společně muži i ženy, chtěl bys víc takových víkendů?[/b]
Určitě jo. Je teda problém s programem, že pro diváka je ten den dlouhý, ale jednoznačně si myslím, že to je super pro holky i pro nás.

[b]Jaké jsou tvoje pocity po konci kariéry Tomáše Vančury?[/b]
Radost mi to určitě neudělalo, jeho rozhodnutí respektuju, ale už tak je nás málo a Tomáš byl super kluk, se kterým jsem si dost rozuměl.

[b]Mezi závody v Engelbergu a Turné čtyř můstku je rekordně krátká pauza, jak tedy strávíš Vánoce?[/b]
Tak nějak jako vždycky, tři dny budu doma a pak pojedeme na závody.

[i][b]Foto: Filip Sakala [/b](autor: Jan Štěrba)[/i]