Finsko plánuje prvotřídní tréninkové zázemí

Finové chtějí postavit nejlepší sportovní areál pro severské lyžování na světě. Plánované sportovní centrum pro skoky na lyžích a severskou kombinaci ve Finsku má přinést nové příležitosti pro zkvalitňování trenérských a závodnických dovedností. Základní, avšak nejediný, cíl je zajistit a pomoci přivést místní amatérské kluby z okolí na mezinárodní úroveň. Plány zahrnují i výstavbu nového leteckého můstku.

Celý projekt, jenž má podpořit trénink skokanů i výcvik trenérů bude založen na stávajících zařízeních především ve městech Ruka a Ounasvaara, kde jsou správné předpoklady pro další rozvoj. Projekt je zaštiťován institutem Santa Claus Sports. Cílem projektu je spojit skvělé přírodní (především sněhové) podmínky s budoucími výbornými základnami – Ounasvaara HS 100 a 150, Ruka HS 142 a Suomu HS 200 – v nejlepší a nejvíc vyhledávanější sportovní a tréninkový areál na světě.

Partnery projektu jsou Finská olympijská komise, Finský lyžařský svaz, Santa Claus Sports Institute, Vyšší sportovní škola ve městě Ounasvaara, Sportovní akademie Laponska, stejně jako sportovní kluby v jednotlivých místech a další vzdělávací instituce, které by později byly sloučeny pod vzdělávací institut v Kuusamu.

Jedním z cílů projektu týkajících se skoků na lyžích je přivést do Finska více závodů Světového poháru ve skoku na lyžích, ale především závodů leteckých. Na světě je pět normalizovaných leteckých můstků a Finsko jako země s dlouhou skokanskou tradicí by chtělo postavit letecký můstek, na kterém by se dalo trénovat i v létě. Letecký můstek v Suomu by měl být dokončen v roce 2011.

Skoky na lyžích v hale
Kromě projektu výstavby leteckého můstku a špičkového lyžařského areálu má Finsko na papíře další trumf severského lyžování, a sice výstavbu „krytého“ skokanského můstku. Na svědomí ho má opět laponská část Finska, stát by měl u městečka Ylitornio. Magistrát města na sklonku léta zveřejnil studii, která počítá s nájezdovou rampou vyraženou jako tunel do pohoří Aavasaksa.

zdroj: suomutunturi.fi
foto: studie areálu s leteckým můstkem (suomutunturi.fi)