Fis Cup Laucha: 3. místo Plhala, 4. Kožíška

12. a 13. ledna se neodehrály pouze závody Světového a Kontinentálního poháru, ale do bojů o pódium se dostali také skokané Fis Cupu. Do německého střediska Lauscha odcestovalo také sedm zástupců České republiky. Na středním můstku HS 102 dominovali zejména Poláci a Rakušané, pro českou výpravu vybojoval jedno třetí místo Martin Plhal a ve dvou závodech Češi posbírali pět umístění v nejlepší desítce.

Bronzová sobota Martina Plhala

Sobotní závod, kterému předcházel oficiální trénink, vyšel z hlediska českých barev lépe než nedělní. Martin Plhal se umístil na stupních vítězů a se skoky dlouhými 96,5m a 98,5m skončil třetí. Do TOP 10 pronikli také Čestmír Kožíšek a Lukáš Kubáň. Devátý muž závodu Čestmír Kožíšek (87,5m a 96,5m) ve druhém kole výrazně vylepšil první pokus, Lukáš Kubáň za obdobnou nápravu 88 metrů dosáhl kvůli délce 95m na desátou příčku.

Do třicítky s přehledem pronikl na devátém místě Martin Sutor s výborným prvním skokem – 95m, ale 73m jej posléze srazilo na 26. místo. Po jednom skoku ukázali své skokanské dovednosti Hubert Bláha (78,5m), který skončil třicátý druhý, a Vladimír Struhár (76,5m) na 36. příčce. Robert Kubáň byl diskvalifikován.

V konkurenci devětačtyřiceti skokanů se nejlépe prosadil patnáctiletý Němec Jan Mayländer (104,5m a 100,5m), který udržel pozici lídra a zvítězil. Předvedl také nejdelší skok dne. Stříbrná pozice připadla Lukaszovi Rutkowskému (101,5m a 102m), který stejně jako Mayländer i Plhal zakončil druhého kolo na téže příčce jako kolo první. Poláka doplnili v nejlepší desítce další tři kolegové z týmu, do osmého místa se umístili také dva Rakušané.

„Bramborová“ příčka pro Čestmíra Kožíška

V neděli Fis Cup pokračoval a česká výprava zářila méně. Nejlepší český výkon zařídil Čestmír Kožíšek, který doletěl na hranici sta metrů. Průběžné třetí místo ale neudržel, 98m z druhého kola stačilo na nepopulární čtvrté místo. Osmou příčku dobyl Lukáš Kubáň (95,5m a 93,5m).

Další česká vlajka zářila až u čísla sedmnáct. Martin Plhal nezopakoval sobotní úspěch a skončil sedmnáctý za výkon 90m a 92m. Posledním českým bodovaným byl Hubert Bláha (85,5m a 80,5m) na devětadvacáté pozici. V neděli už Robert Kubáň hodnocen byl, 77m stačilo na 35. místo. Za sebou se na 40. a 41. místě seřadili Martin Sutor (73m) a Vladimír Struhár (81m), který přišel o vyšší body kvůli pádu.

Do průběžného čela se dostal za skok 101,5m dlouhý Polák Lukasz Rutkowski, druhé místo udržoval Michael Hayboeck (98,5m). Zatímco Hayboeck (97,5m) o stříbrnou pozici ve druhém kole přišel a skončil třetí, Rutkowski pozici lídra potvrdil nejdelším skokem dne – 104m. Na pódium se dostal ještě jeden polský skokan – Maciej Kot (98,5m a 99m).