FIS Cup: Triumf Mitchella a Shumbaretse

O uplynulém víkendu hostil polský Szczyrk, který měl nedávno premiéru při pořádání LGP, dva podniky letního FIS Cupu. Třiadvacet zemí vyslalo své reprezentanty do bojů na můstek o velikosti 106m. Sobotní regulérní závod, kde obsadil Vojtěch Štursa 4. příčku, vyhrál těsně Ukrajinec Shumbarets, v nedělní jednokolové loterii si s větrem poradil nejlépe Kanaďan Mitchell.

Sobota: Těsný souboj ve prospěch Shumbaretse, Štursa pod bednou
První kolo závodu o vítězi nic nenapovědělo. Vitaliy Shumbarets útočil na prvenství až z 11. příčky, jeho sok Brnot z 10. Ukrajinec natáhl ve druhém kole hodnotu 100,5m z úvodu na 104,5m. Luka Brnot skončil o pouhého půl bodu za Shumbaretsem. Ačkoliv právě Slovinec je autorem nejdelšího skoku sobotního klání, kdy okopíroval HS můstku (a 99,5m). Na nejnižší stupínek vystoupal Němec Lukas Wagner (103m a 99,5m).


Foto: Vitaliy Shumbarets (autor: Michaela Vondrášková)

4. Vojtěch Štursa byl blizoučko svému premiérovému pódiu, to by ovšem nemohl ve finále ubrat metry. Za 101m a 99m inkasoval celkem 247,5b, což v součtu znamená ztrátu čtyř bodů na stupně vítězů. Vojta ovšem nebyl jediným českým reprezentantem v TOP 10. Na deváté místo se probojoval Jiří Mazoch se 100,5m a 97,5. TOP 5 uzavřel Němec Florian Menz. 6. skončil nejúspěšnější zástupce početně domácí ekipy – Dawid Kanik. Mimo výše zmíněných dosáhl z českých reprezentantů na body také 24. Tomáš Friedrich s 94m a 93m. David Ripper (91m) a Vít Háček (89,5m) se za kratší skoky ocitli až v páté desítce výsledkové listiny.


Foto: Vojtěch Štursa (autor: Simona Horká)

Neděle: Jednokolová větrná loterie šťastnou pro Michella
S těžkými podmínkami, které v neděli na můstku ve Szczyrku panovaly, se vypořádal nejlépe Eric Mitchell, autor nejdelšího skoku do vzdálenosti 103m. Jen o půl metru zaostal za kanadským závodníkem Němec Florian Menz, jehož na stupně vítězů doprovodil týmový kolega 3. Lukas Wagner (101m). Podpódiová 4. příčka připadla za výkon dlouhý 100m domácímu Dawidu Kanikovi. Poláka následovalo slovinské duo 5. Rok Mandl (99,5m) a Luka Brnot (100m), jenž se o 6. pozici dělil s Finem Mikou Kulmalou (98,5m).


Foto: Eric Mitchell (zdroj: skijumping.pl)

Češi bodovali v neděli jen ve dvou, a to jen poskromnu. Nejúspěšnějšími byli až Jiří Mazoch (97m) s Vítem Háčkem (90m), kteří se dělili o 26. příčku. David Ripper skončil za 89,5m těsně za bodovanou třicítkou, na 31. místě. S větrem se nedokázal úspěšně poprat ani Vojtěch Štursa, pro něhož znamená 39. pozice prozatímní nejhorší umístění v letošním letním FIS Cupu. Tomáš Friedrich obsadil za 82m 55. příčku.


Foto: Jiří Mazoch (autor: Vendula Bittnerová)

Hlavní foto: Pódium sobotního závodu (autor: Veronika Syrek)