FIS nepovolí skoky na umělé hmotě

Sníh není a v dohledné době asi ani nebude. Vyrojilo se mnoho spekulací o tom, že by se mohly závody místo jejich rušení odbýt zčásti na umělé hmotě, ale FIS se k dané problematice vyjádřila jasně: Skákat na umělé hmotě se nebude. Češi trénovali v Lillehammeru.

Diskuzi ohledně „letního“ způsobu skákání ve Světovém poháru se rozjela společně s blížícím se tradičním podnikem Turné čtyř můstků. Lyžařská federace se odvolává na Mezinárodní pravidla o skoku na lyžích, konkrétně článek 452.3, ve kterém stojí, že závody na umělé hmotě jsou přípustné pouze v období mezi 15. červnem a 15. říjnem – tedy rozhodně ne při Turné čtyř můstků. Citujme pravidla, kde doslova stojí:

452.3 Závody ve skocích na lyžích na můstcích s umělou hmotou
V době od 15. června do 15. října (15.11 – 15.3. na jižní polokouli) se mohou na můstcích s umělou hmotou konat závody ve skocích na lyžích jako oficiální závody FIS. Jsou zahrnuty v aktuálním termínovém kalendáři FIS. Jsou pro ně platná všechna pravidla MPZLD.

Walter Hofer: „Pro závody SP je přípustná maximálně taková úprava můstku, kdy se z ledové nájezdové stopy přistává na sněhu.“

K dané problematice by snad bylo vhodné zmínit, že členové RDB (Mazoch,
Kubáň, Vaculík Fr., Cikl), Vaculík Ondra a Borek Sedlák z RDA a Vlaďka Pustková se zúčastnili treninkového soustředění v Lillehammeru ve dnech 22. – 30.11.06. 4 dny z toho zabraly cesty dvěma mikrobusy-jelo se přes nový most z Kodaně do Malmo, ale za 5 tréninkových dnů závodníci naskákali v průměru 50 skoků na sněhu. I když bylo dost teplo a většinou drobně mrholilo, trénink byl velmi dobrý.

zdroj: Focus, Pavel Mikeska
Foto: PaM (Czech Team)