Fotogalerie: Planické lety 2008 obrazem

FOTOGALERIE: Tak to máme za sebou. Letošní ročník Světového poháru nám před očima proletěl rychlostí světla a od teď už jej musíme označovat jako “ ten minulý“. A planické lety byly skutečně nádherným zakončením. Charakterizovali rakouskou dominanci, neuvěřitelnou výdrž Janneho Ahonena na špici i nebezpečně silný norský tým…

foto: Antonín Hájek – největší česká letecká naděje. Během planického víkendu dvakrát posunul český rekord (219m) a dopomohl našemu týmu k pátému místu v družstvech. Jen škoda, že se v SP nelétá častěji…(zdroj: PaM)

foto: Roman Koudelka se na mamutu trošku trápil, poslední den si však užil. Překonal magickou hranici 200m a zakotvil osobní maximum na čísle 201,5m. (zdroj: PaM)

foto: Borek Sedlák zakončil v Planici snad nejlepší sezónu kariéry. A věřme, že ta příští, mistrovská, bude podobná, ne-li lepší. (zdroj: PaM)

foto: Jan Matura – další opora českých barev. Konec sezóny sice nevyšel příliš optimálně, o to více motivace však zbývá do nadcházejícího ročníku. (zdroj: PaM)

foto: Martin Cikl si místečko v A-týmu vysloužil skvělými výsledky v Kontinentálním poháru. Rychlý přesun a výkyvy mezi velikostmi můstků, které na něj během jednoho týdne čekaly, však planický výkon ovlivnily.(zdroj: PaM)

foto: Guido Landert překvapil celý skokanský svět. Ve 22 letech opouští nadějný skokan kolotoč Světového poháru a dostává tak švýcarský tým do prekérní situace. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Osamělý jezdec Martin Mesík byl dlouho jedinou oporou slovenského skoku v nejvyšší soutěži. Nyní si osmadvacetiletý skokan řekl, že je čas jít. (zdroj: PaM)

foto: S kariérou se loučil také Andreas Widhoelzl. „Swider“ pověsil skočky na hřebík po patnácti úspěšných letech v SP. Jeho poslední rozlučkový let měřil 213,5m. (zdroj: skijumping.pl)
(pozn. připravujeme překlad rozhovoru s A. Widhoelzlem)

foto: Světový rekordman Bjoern Einar Romoeren si v pátek dolétl pro třetí místo a titul Man of the Day, s týmem byl první. Ale závěr se nezdařil a poslední let měřil jen 90m. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Janne Ahonen. Český slovník snad nemá žádný přívlastek, který by vystihl tohoto famózního Fina. V Planici si připsal dvojnásobné stříbro, v pátek za jednotlivce, v sobotu s týmem. A i když se mu neděle „nezadařilila“, stále byl v TOP 5. Neuvěřitelné! (zdroj: PaM)

foto: Gregor Schlierenzauer. Toto docela krkolomné jméno už umí vyslovit každý fanoušek skoků. Musí. Mistr světa v letech naprosto ovládl závěr sezóny a připsal si po vítězství v Severském turné planický double. Navíc dvakrát změnil rakouský rekord na konečných 233,5m a své osobáky si postupně odškrtával lihovkou na lyžích. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Týmová norská radost po letu Bjoerna Einara Romoerena, posledního z vítězného kvarteta. Tom Hilde, Anders Bardal a Anders Jacobsen si už na oslavu nasadili vtipné paruky. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Norové, nejlepší z týmů, na planickém pódiu. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Sobotní stříbro připadlo Finům, přesto Seveřané příliš neroztáli. Absence Harri Olliho byla znát, k vítězství nestačil ani osobní rekord Janne Happonena. Na fotografii Janne Ahonen a Matti Hautamaeki, jehož starší bratr Jussi na tiskovce naťukl možný konec své kariéry. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Rakušané si oddychli. Po tragickém začátku se v soutěži družstev vyhoupli na „snesitelné“ třetí místo. Rakouská čtveřice tentokrát nastoupila ve složení Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Martin Koch a Gregor Schlierenzauer. (zdroj: skijumping.pl)

foto: V neděli se konalo další emotivní loučení. Po trojici skokanů opuští, alespoň prozatím, kolotoč SP také finský šéftrenér Tommi Nikunen. A zvolil vzkutku stylové rozloučení – s typickou fosforovou vlaječkou si sjel na lyžích celý buben planického můstku. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Poté se Nikunen loučil s celým finským týmem, který pro něj připravil rozlučkový transparent. Kromě Nikunena odchází od svých svěřenců také teď již bývalý polský trenér Hannu Lepistoe a kouč Němců Peter Rohwein. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Pódium nedělního závodu připomínalo stupně vítězů z MSL v Oberstdorfu. Rakušan Gregor Schlierenzauer opět porazil krajana Martina Kocha, třetí místo obsadil Fin. Jen Janneho Ahonena nahradil Happonen. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Velká trojka: Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern a Janne Ahonen, nejlepší skokané Světového poháru 2007/08. (zdroj: skijumping.pl)

foto: Rakušané se stali nejúspěšnějším týmem sezóny. Z celkového počtu 27 individuálních závodů ovládli šestnáct, umístění na stupních vítězů nepočítaje. (zdroj: skijumping.pl)

hlavní foto: mamutí můstek HS 215 v Planici (zdroj: skijumping.pl)