Ga-Pa dostane futuristický můstek

V olympijském skokanském areálu v Garmisch-Partenkirchenu má být do roku 2008 vystavěn zbrusu nový a velmi netradiční můstek. Výstavba by měla být hotová do novoročního závodu Turné čtyř můstků. Výlohy na stavbu se pohybují v rozmezí osmi a desti miliony eur.

Na financování moderní stavby se podílí obec, lyžařský klub, spolková země Bavorsko a svaz. Můstek by měl být posvěcen už v příštím ročníku Turné čtyř můstků. Letošní tradiční rakousko-německé klání by se tedy na současném můstku mělo odehrát naposledy. „Bude to symbol Garmisch-Partenkirchenu,“ netají se nadšením Toni Guggemos, předseda lyžařského klubu v Ga-Pa.

Vítězný model architektonického konkurzu vypsaného v celoevropském měřítku je zvláštní v tom, že se obejde bez klasické nájezdové věže, jak je známe. „Celá konstrukce můstku je pojatá jako socha. Z tribun vybíhá nahoru nájezd,“ vysvětluje svou koncepci architekt Christoph Mayr z mnichovského studia Loenhardt & Mayr, „můstek bude trčet nad olympijským stadionem do výšky 50ti metrů. Součástí je elegantní prohnutí v oblasti odrazového stolu.“ Součástí nového můstku budou všechna obvyklá funkční zařízení – výtah, odpočinková místnost pro skokany atd.

„Tato stavba je obrovskou výzvou,“ komentuje projekt starosta Ga-Pa Thomas Schmid. 1. ledna 2007 odskáčou skokané poslední závod na starém můstku. Jakmile to počasí dovolí, bude starý můstek stržen a začne se s novou stavbou. Ta musí být hotová nejpozději 31. prosince téhož roku, protože v ten den se koná kvalifikace a 1. ledna 2008 otestují nový můstek první skokani v ostrém závodě.

Přestavba můstku byla nutná, protože starý můstek už nevyhovoval požadavkům FIS. Postaven byl při příležitosti Olympijských her v roce 1936 a od té doby mnohkrát upraven a rekonstruován.

zdroj: welt.de
foto: koncepce nové nájezdové věže (zdroj: ateliér autora návrhu Loenhart&Mayr: www.terrain.de)