Simon Ammann dává jasně najevo: chci vyhrát Světový pohár. Protože míří za výhrou v Grand Prix. Možná se to zdá po pouhých dvou závodech z devíti jako předčasná prognóza, ale přiznejme si: Simon Ammann je ve vynikající formě. Je jedno, zda skáče na HS 108 nebo na HS 140, jako ve středu v Pragelatu – Švýcar Ammann je skvěle připraven. Během středečního větrného závodu na olympijském můstku zaútočil na výhru ze druhé pozice a připravil tak o vytoužený triumf Poláka Adama Malysze. Třetí místo obsadil Francouz Emmanuel Chedal, do TOP 20 se vešli dva Češi: 15. Martin Cikl a 20. Jakub Janda. Lukáš Hlava a překvapivě Roman Koudelka na body nedosáhli.
Koudelka bez bodů, Janda s Ciklem ve finále
Byl to ve středu odpoledne vcelku nápor na nervy českých fandů. Marně rozhazovali rukama, když Lukáš Hlava, výtečný v úterní kvalifikaci, nepostoupil do druhého kola po skoku dlouhém jen 120,5m a skončil třicátý devátý. Nevěřícně kroutili hlavou poté, co Jakub Janda kvůli „větrným srážkám“ neporazil výkonem 127,5m Slováka Tomáše Zmoraye (119,5m), kratšího o celých 8 metrů! A až do posledních chvil napjatě očekávali, zda délkově slušný Jandův výkon postoupí mezi vyvolenou třicítku. Napětí ukončil až Fin Kalle Keituri, který s pokusem 125,5m získal totožné body jako Janda. Prošli společně, na průběžném 28. místě.
Záhy po Keiturim šponovala nervy fanoušků další česká chvilka, pokus Martina Cikla. Jen 121m. Ale – průběžně 15. místo! Vysvětlení je jasné: zase ten vítr. V Pragelatu se kvůli větru rušilo zkušební kolo a „vánek“ se neutišil ani během závodu. A tak řádně míchal pořadím. Zatímco Jandovi protivítr okolo 3m/s odpočetl ve větrném vzorci neskutečných 28,1b, Ciklovi „udělal“ protivítr okolo 1m/s „jen“ 10,2b. I proto mohl Cikl postoupit dál na dělené příčce s Norem Bjoernem Einarem Romoerenem (127,5m), na metry výkonnějším o 6,5 metrů.
Řeklo by se „nic se neděje“, když Cikla napodobil také Roman Koudelka. Ale pátý muž z Hinterzartenu svých 122m ukázal za výrazně příznivějšího větru – a nepostoupil. Marně čekal 32. muž z Pragelata na smilování, ale od zbylého kvarteta soupeřů na můstku se ničeho podobného pochopitelně nedočkal. Simon Ammann dokonce zpečetil Koudelkův nepostup výkonem 131,5m a uvelebil se na průběžně druhém místě, o 4,4b před nečekaným lídrem závodu, Lukasem Müllerem (134,5m).
Objev léta: Müller nebo Zauner? Ammanna však neohrozili.
Jestli se dá někdo označit za objev léta, pak by to mohl být právě lídr klání, juniorský mistr světa Müller. Bylo sice jasné, že v jeho případě patřila výhra spíše do utopické kategorie, což také na závěr závodu výkonem 125,5m a konečným 5. místem potvrdil. Ale možná se v něm v těchto dnech rodí nový Schlierenzauer. A další konkurence v už tak pekelně jiskřícím týmu Rakouska narůstá se jménem Davida Zaunera. Jeho skokanské portfolio čítá všehovšudy pět závodů: v červenci zvládl ve Villachu Fis Cup a dva Kontinentály, pak přišel debut v Grand Prix. Hinterzarten znamenal první body, kde skončil dvacátý pátý. A hned druhým závodem v nejvyšší letní soutěži zabodoval podruhé. Fantastické 6. místo za nejdelší pokus dne, 135,5m. V součtu s prvokolovými 125,5m zaniká nelichotivá nálepka „ex-kombiňák“. Teď už je to Zauner, pan profiskokan.
Netřeba připomínat, že na rozdíl od Zanera má Jakub Janda své portfolio velmi bohaté. A po středečním závodě si do něj může připsat první body letošní letní sezony. Finálových 122m ošálilo naše mínění a „normálně“ bychom nad touto délkou pro můstek HS 140 spíš mávli rukou. Ne tak s novými pravidly – Janda se nakonec díky nim posunul až na 20. příčku. A odsunul tak za sebe i slovenského „protihráče“ Tomáše Zmoraye, kterému větrné body napodruhé pokus 118m dlouhý nevyšperkovaly. Zapisuje si však za dosažené 29. místo dva životní bodíky do hodnocení Grand Prix, jeho maximem bylo prozatím 37. místo z Hakuby.
Obhajoba 15. místa se perfektně zdařila Martinu Ciklovi, 126m stačilo k udržení místa v TOP15. V souboji svěřenců bratrské dvojice Jiroutků tak Cikl dopomohl k „výhře“ staršího Davida nad mladším Jakubem. Nejlepší Ital, Sebastian Colloredo (124,5m a 125m) skončil sedmnáctý. Ale body a ještě k tomu doma, tím Colloredo pro svého nového kouče Jakuba Jiroutka připravil skvělý dárek k jeho dvaatřicátým narozeninám.
Obrovská radost však propukla i na druhé straně hranice, u francouzských sousedů. Emmanuel Chedal vybojoval premiérové pódium v letní GP! Ke svému životnímu 3. místu potřeboval 131,5m a 130m. A také porazit dotírajícího Harri Olliho. Zdařilo se. Olli skončil čtvrtý. Chedal přitom mohl být ještě výš, před finálovým kolem ztrácel na průběžně třetího Adama Malysze (128m) jen desetinu bodu. Malysz však zabral tak, že pokusem 130,5m zaútočil dokonce na výhru. A jak už se na ni celý třásl. Vždyť i Lukas Müller ze hry pro svou nezkušenost odpadl. A Anders Jacobsen zůstal na nedohledném 11. místě. Ale Simon Ammann, ten má nervy ze železa. 131m stvrdilo pragelatské vítězství a potvrdilo Švýcarovo vedení jak v podniku 4Nations GP, tak v celém hodnocení Grand Prix 2009. Další souboj Ammann vs. zbytek světa: pátek, Courchevel.
Průběžné výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky středečního závodu
Hodnocení 4Nations GP 2009 (2/4)
Hodnocení Grand Prix 2009 (2/9)
HLASUJTE! ROZHODNĚTE O NOVINCE NA SKOKY.net.
Foto: Simon Ammann (zdroj: skijumping.pl)