GP2010, první polské prvenství. Úplně první

Český tým skončil v sobotní týmové soutěži v německém Hinterzartenu jen příčku za Rakouskem. V úvodním závodě letní Grand Prix 2010 však nezopakoval fantastické bronzové umístění z let 2007 a 2008. Naopak – světoví lídři Rakušané klesli do průměru a obsadili až 6. místo, Češi skončili sedmí. Historicky první vítězství v soutěži družstev slaví Poláci!

Tohle ani Adam Malysz nezažil. A že už olympijský medailista, mistr světa a vítěz Světového poháru a Turné čtyř můstků prožil dost. Až ve 32 letech se dočkal týmového vítězství na světové úrovni. Přitom s o dekádu mladšími krajany.

35,5 bodu náskoku. Polská dominance v „rakouském“ stylu…

Polák Dawid Kubacki je dvacetiletý mladíček s pramalými zkušenostmi ze světové scény, devatenáctiletí Krzysztof Mietus a Maciej Kot na tom nejsou o moc líp. Ale právě oni jsou nyní hrdinové polského skoku, oni spolu s fenoménem Malyszem přepisují dějiny. Malé polské Nagano.

Trojnásobný triumfátor v letní Grand Prix Adam Malysz nebyl jediným tahounem týmu, kterého po páteční kvalifikaci kuloáry označili za černého koně sobotního závodu. Byl však nepostradatelnou oporou – s výkony 106,5 a 105 metrů by Malysz pravděpodobně zvítězil i v individuálním klání.

Přes 100metrovou hranici dvakrát doplachtili i Kot s Kubackim, jen starší z bratrů Mietusových Krzysztof zůstal na můstku HS 108 za touto značkou. Poláci se na průběžném čele drželi po většinu závodu, ve druhém kole už jen navýšili náskok na druhé Norsko a třetí Německo, které o čtyři desetiny bodu porazilo Japonce a poradilo si i s pátými Finy.

… zato Rakousko někdejší dominanci (projednou) ztratilo.

Nezkušený tým doplněný o zkušeného vůdce vyslali do Hinterzartenu Poláci i Rakušané. Obě mužstva mohla překvapit i propadnout. Malysz plus mladíčci, Morgenstern plus mladíčci. Polsku chyběl aktuální lídr Kontinentálního poháru, čerstvě ženatý Kamil Stoch, Rakousko přijelo do Německa bez trojice Schlierenzauer, Loitzl, Kofler.

Po prvních třech sériích se Rakušané s Poláky přetahovali o vedení. Nezkušení Strolzl a Unterberger a bývalý sdruženář Zauner kontrovali útoky polského mládí. Rozhodovala čtvrtá série – fatální nejen pro první kolo, ale pro celý závod. Zatímco svůj tým matador Malysz podržel, „motovidlo“ Morgenstern ho potopil. Při svém již 46. startu za národní tým v soutěži družstev skočil ke značce 93 metrů a Rakušany srazil na průběžně 7. místo. Ve finále už marně napravoval svou chybu pokusem 103 metrů.

V létě 2006 překvapilo česká kvarteto 4. místem, po další dva roky získalo v Hinterzartenu dokonce dvě pódia. Bronzový výběr z roku 2008 nastoupil k sobotnímu závodu v takřka nezměněné podobě: Borek Sedlák (99 a 98m), Jan Matura (100 a 98,5m), Roman Koudelka (98 a 96m). Jen Ondřeje Vaculíka nahradil Lukáš Hlava (98 a 97m). Spíš než k roku 2008 se však český tým přiblížil k výkonu z minulé letní sezony, kdy skončil v Hinterzartenu až osmý. Letos si připsal do své statistiky (ne)šťastnou sedmičku.