Háček: „Cílem zůstává zisk bodů v CoC.“

Sedmnáctiletý Vít Háček, jehož skokanským vzorem je vynikající Thomas Morgenstern, vybojoval na letošním letním Mistrovství České republiky zlato v kategorii juniorů. Letos se zúčastnil kromě FIS Cupu i několika závodů Kontinentálního poháru, ale premiérové body na něj stále čekají.

V nejnižší letní soutěži, FIS Cupu, ukořistil skokan z Harrachova 75. příčku za 22 bodů. Jeho zatím nejlepším výkonem je 13. místo z domácího FIS Cupu v Harrachově v roce 2010, v létě se tomuto výkonu přiblížil 18. pozicí v rakouském Villachu.

Letní sezona je za námi, jak bys ji ze svého pohledu zhodnotil? Jsi spokojený, nebo jsi očekával trochu víc?
Co se týče výsledků, s letní sezónou spokojen nejsem. Většinou se mi dařilo v tréninku, kde jsem často předváděl velice slušné skoky, ale bohužel se mi to nedařilo i při závodech.

Před téměř dvěma měsíci jsi na mistrovství ČR ve Frenštátě pod Radhoštěm vybojoval zlato v kategorii juniorů. Bezprostředně po závodě určitě zavládlo nadšení, jak se na to ale díváš teď s odstupem času?
Tak nadšení mě ovládlo hlavně po prvním kole, kdy se mi povedl opravdu velice dobrý skok. Ale ta radost mě přešla bohužel hned po druhém kole, ve kterém jsem předvedl o mnoho horší skok. Ten titul jsem získal vlastně jen díky prvnímu skoku. Takže mohu říci, že více než radost z výhry ve mně o závodě převládalo zklamání ze druhého kola.

Jak teď měsíc před sezonou vypadají Tvé tréninky? Máš intenzivnější trénink nebo si dopřáváš volnější chvilky před zimou?
Teď momentálně tréninky velice zvolnily, jsou mnohem míň namáhavé, ale zase je děláme hodně na kvalitu.

Jak a kdy ses vlastně dostal ke skokům?
Už jako malý kluk jsem se chodil koukat na starší kluky, jak trénují u nás v Harrachově „na Kamlu“. Moc se mi to líbilo a bavilo mě to, tak mi aspoň taťka jako malému stavěl sněhové můstečky a měřil, kolik skáču (1 metr, 2 metry, … ). Když jsem trošku vyrostl, tuším, že mi byly 4 roky, vzala mě mamka „na Kaml“ na můj první trénink.

Dnes máš již zkušenost s mnoha můstky, který je Tvým oblíbeným?
Mám hodně můstků, kde se mi skáče velice dobře. Ty absolutně nejoblíbenější jsou Harrachov K90 a Neustadt K125.

Není Ti 18, takže jsou pro Tebe mamutí můstky zatím „zakázaným ovocem“. Ale za rok už tu bude šance. Těšíš se na svůj první let, nebo máš respekt?
V posledních letech už se na téměř nic jiného než na mamut netěším. Už se nemůžu dočkat.

Jaká je teď před „návštěvou“ mamuta hodnota Tvého nejdelšího skoku?
136 metrů.

S Tvým věkem souvisí také školní docházka. Jakou školu studuješ a jak se ti daří skloubit závody, tréninky a učení?
Navštěvuji Gymnázium Jeronýmova v Liberci druhým rokem. Skloubit učení a sport je někdy dost obtížné, ale dá se to. Člověk se musí přinutit se na to občas podívat. Jinak většinou naháním známky mezi sezónami.


Foto: Vít Háček (autor: Pavel Mikeska)

A co děláš mimo můstky, jaké jsou Tvé koníčky?
Tak v létě je pořád co dělat. Když je volno, tak jedu na relax někam na ryby, často chodím na koupaliště. Prostě někam k vodě nebo kolo, brusle, tenis a jiné sporty. A v zimě když je čas tak na lyže nebo běžky.

Sleduješ i závody soutěží, kterých se sám neúčastníš, především SP? Navštěvuješ závody i jen jako divák?
Skoky, když nějaké běží, sleduju pořád. Nedokážu si moc představit zimní víkend bez koukání na skoky. Jinak naživo nechodím jako divák, ale většinou zatím jako předskokan. Což doufám, že se mi podaří, co nejdříve změnit.

Kdo patří v následující sezoně ke Tvým favoritům ve Světovém poháru mužů nebo nově Světovém poháru žen?
Mezi muži určitě některý z Rakušanů, nejvíce Morgi nebo Schlieri. A mezi ženami nemám tušení, budu tedy fandit Češkám.

Jaké jsou tvé cíle pro nadcházející zimu? V Kontinentálním poháru jsi zatím nebodoval, takže snaha o zisk premiérových bodů? Co je pro tebe vrcholem sezony, mistrovství světa juniorů v Erzurum?
Vrcholem sezóny bude určitě MSJ V Erzurum. Jinak mým velikým cílem nadále zůstává zisk bodů v CoC.

Vítkovi moc děkujeme za rozhovor a přejeme mu vše nejlepší do nadcházející sezóny!

Hlavní foto: Vít Háček (autor: Michaela Vondrášková)