Hájek: „99 % kombinéz nebylo správných.“

Pětatřicátým a šestačtyřicátým místem v CoC vstoupil do letní sezony český reprezentant Antonín Hájek. Po loňské nevýrazné sezóně ovlivněné zdravotními komplikacemi je zpět a pochvaluje si letní přípravu. Český rekordman se těší na delší lety a neopomněl také zmínku k aktuálnímu tématu, které hýbe skokanským světem – novým kombinézám.

[b]Jak jste si užil posezonní pauzu od skoků? [/b]
Mám to rok co rok podobné. Vyrůstal jsem, dá se říct, „s lyžemi na nohou“, takže po sezoně jezdím hodně na běžkách a hlavně na sjezdovkách, což mě hodně baví. Na to není v sezoně čas. A když sleze sníh, tak je trocha toho volna, člověk si odpočine, má více času na jiné věci (třeba přítelkyně). Ale nic nedělání mě nebaví, tak je odpočinek převážně aktivní.

[b]Jak probíhala Vaše letní příprava a na co jste se po nepříliš vydařené uplynulé sezoně snažil zaměřit?[/b]
Zpočátku jsem dělal kondiční a vytrvalostní věci – běh, kolo, brusle a hodně posilování vnitřních svalů, což jsou cviky na záda, boky a břicho. Pak jsem měl standardní silové a dynamické tréninky, které jsou už delší čas podobné a samozřejmě skoky na umělé hmotě. Zimní sezona nevyšla vůbec podle představ. Měl jsem v loňské letní přípravě pár nepříjemností jako natažený sval nebo boreliózu, což narušilo přípravu, ale přesto jsem očekával lepší výsledky.

[b]Máte za sebou ne moc povedené představení v úvodních kláních Kontinentálního poháru ve Stamsu. Co tam bylo špatně?[/b]
Výsledek byl hodně špatný. Mé skoky měly od začátku léta velmi dobrou úroveň a očekával jsem umístění do 6. místa. Ale od prvního skoku ve Stamsu jsem měl problém s nájezdovým postavením a technikou odrazu. Nedokážu přesně říct, kde byla příčina. Tak špatné skoky jsem za celé léto nepředvedl. Přesto jsem s průběhem léta spokojen, protože celkově jsem na vyšší úrovni než v uplynulých letech.

[b]V obou závodech CoC ve Stamsu byl kvůli kombinézám diskvalifikován nezvykle vysoký počet skokanů. V čem byl problém?[/b]
Kombinéza má být dle nových pravidel na tělo, musí mít tedy všude stejný obvod jako tělo závodníka. Jenže to znamená, že vnitřní obvod kombinézy je třeba o 2 cm menší! A nikdo nečekal, že to bude až takhle striktní. Všichni den před závodem zužovali kombinézu a stejně to nestačilo. My jsme měli nový střih kombinéz krátce a neměli jsme možnost v nich ani trénovat, nebo si je upravovat. Nové kombinézy u nás měli jen Kuba Janda, Hlávka a Koudy, ale po Stamsu vidím, že oni je měli ještě o hodně větší než je pravidlo! A co se týče diskvalifikací, tak každý, kdo šel na kontrolu, byl venku… Kdyby šli na kontrolu všichni skokané, tak by ve výsledcích nebyl nikdo. Jen Němci měli kombinézy předpisové. Na schůzi trenérů před závodem je předváděli jako příklad, jak to má vypadat, a všichni trenéři prý jen kroutili hlavami.

[b]Na nové kombinézy jsou slyšet rozdílné názory. Někdo v nich nevidí problém, jiný je odsuzuje. Jak to cítíte Vy a jak Vám skokanský oděv šitý „na tělo“ vyhovuje?[/b]
Nemůžu říct, jak mi vyhovuje, počet skoků v té kombinéze je minimální. A na názor je taky brzy, je za námi jeden závod. Jsem sám zvědavý, jak moc přísné posuzování kombinéz bude. Protože ve Stamsu byl DSQ každý, kdo šel na kontrolu a 99% závodníků správnou kombinézu nemělo, ale z top 6 lidí v závodě, kteří jdou na kontrolu vždy, byl DSQ za oba 2 dny jen jediný. A to byl pouze CoC! Na světovém poháru by to nebyl nejspíš nikdo. Myslím, že dokud nedostaneme opravdu běžecké kombinézy, tak to bude, co se týče „větší, menší“ kombinézy, pořád stejné.

[b]S jakými cíli nastupujete do letní sezony? Už přemýšlíte i o zimě?[/b]
Léto je hlavně příprava na zimu, ta je důležitá. Ale rád bych vyjel místo do světového poháru, ať už na GP nebo COC. A zima? Chci skákat světový pohár a pravidelně sbírat body. Vrátit se na úroveň z olympijské sezony. Od toho se budou odvíjet další cíle.

[b]Jste známý jako milovník letů. Co říkáte na zvětšování můstků ve Vikersundu a teď i v Planici? Kde je podle Vás ta hranice maximální délky letů?[/b]
Dál, dál a dál. Čím větší tím lepší, nebál bych se ještě větších můstků a delších letů. Nevidím žádný problém v tom, aby se skákalo 300 m. Jenže problém jsou tyhle nové kombinézy… Muselo by se jezdit mnohem větší rychlostí než dříve a to už by asi bylo nebezpečné. Ony prostě nenesou tolik jako dřív. Takže s nima je to pasé.

[b]Jak dlouho myslíte, že vydrží Váš český rekord? Kdo by ho podle Vás mohl překonat a cítíte se sám na jeho překonání?[/b]
Asi navždy, pokud budeme skákat v těchto kombinézách. Tak daleko se s nimi skákat nebude. A je to škoda. Rád bych ho ještě překonal. A jestli ho někdo překoná? Máme skvělé skokany (Jandys, Koudy, Hlávka), ale oni nejsou typičtí letci. Kluci prominou, ale kdybych měl vsadit, tak řeknu, že nikdo (vezmu-li přítomnost a blízkou budoucnost).

[b]Co říkáte na smíšené závody družstev a celkově na SP žen?[/b]
Já bych nechtěl být staromódní nebo tak. Když to holky baví, ať skáčou. A jestli to baví diváky? To je otázka pro ně. Asi každý musí vidět, že úroveň není jako v jiných sportech, ale je to raný sport, časem půjde třeba výš. Takže SP žen beru. Ale smíšená družstva? Osobně řeknu spíš ne. Ve většině sportů se pohlaví nemíchají. A tradice ženského a mužského skoku je zatím někde jinde. Ale aby to nevyznělo špatně, holkám fandím!!! Jen pochybuji, že ženský skok bude mít někdy velkou základnu.

[b]Co byste na závěr vzkázal českým fanouškům? [/b]
Ať je co nejvíc těch, co nám fandí!! Je hodně fandů, co pomlouvají, ale ono nejde pokaždé vítězit a my jeden jako druhý chceme skákat co nejlépe, to je jasné. My se budeme snažit dělat vám radost dobrými skoky. A jsme nejlepší? „Tak určitě, ale je to sport.“

Foto: Antonín Hájek (autor: Michaela Vondrášková)