Totéž, co předváděl Gregor Schlierenzauer v Zakopanem, si o dva týdny později v Hakubě vyzkoušel Simon Ammann. Švýcar dominoval v trénincích a konkurenci nenašel ani v obou závodech, za víkend si do hodnocení připsal dvě stě bodů. Švýcar si tak oblékne žlutý trikot a o vítězství se závěru GP rozhoří vyrovnaný souboj. Na domácí scéně hrál druhou hlavní roli Daiki Ito, který si také připsal double, stříbrný. Andrease Küttela na třetím místě vystřídal Roar Ljoekelsoey, stylově bezchybný lídr závodu po prvním kole. Zato česká výprava neodjíždí právě nadšená, jediné body za 24. místo odváží Martin Cikl.
Jediné body pro český tým
Vítr měl zase jednou hravou náladu a podle libosti měnil svůj směr i intenzitu. Nejvíce na jeho špásu vydělali skokané z poloviny čtyřicetijmenného startovního pole, mezi nimi však nefigurovali čeští zástupci. Martin Cikl předvedl 113m a vzhledem ke krátkým úvodním skokům se zdály body víc než reálné. Ovšem Němec Felix Schoft (121m) zčistajasna odstartoval sérii parádních pokusů za 120m a Martin se dostal na nehezky dlouhou dobu na čekačku. Planá naděje svitla s pokusem Dimitry Vasillieva (113,5m), na první letní body však Martina poslal až Ondřej Vaculík, který ke své smůle chytil druhý větrný utlum a doplachtil na bídných 107m pro konečnou 33. příčku.
Martin Cikl vyrazil za body z 24. místa spolu s Jussi Hautamaekim, ale ani našemu, ani finskému závodníkovi se nepodařilo pozici vylepit. Martin následoval pekelně krátké pokusy většiny třicítky a se 103m 24. místo potvrdil. Z dalekého Japonska tak český tým dováží jen čtvrtinu plánovaných bodů, které byly hlavní motivací k cestě do Hakuby.
Ljoekelsoey přestyloval Ammanna
Nedělní závod otevřel Slovák Tomáš Zmoray (99m), postižen diskvalifikací. Po několika podobně laděných skocích naklonil vítr milejší tvář a po Schoftovi ulétli Noriaki Kasai (123m), Jurij Tepes (123m) či Matic Kramarsic (121m), ti všichni se umístili v nejlepší desítce. Ale největší terno jistojistě udělal Roar Ljoekelsoey. Nor vystartoval k metě 129m a s perfektním telemarkem překonal i Simona Ammanna, letícího na značku 130m.
Průběžný bronz udržel Daiki Ito, jeho 124,5m dosažených v dalším „veleskokovém vakuu“ vyrazilo dech. Třeba Marcin Bachleda předtím ukořistil jen 105,5m. Domácí vzduch světčil také Taku Takeuchimu (121,5m), zato další favorizovaní Poláci propadli: Lukasz Rutkowski jen 112,5m, Maciej Kot dokonce 98,5m. Jistotu kvality však potvrdil nejvýše nasazený Němec Michael Neumayer (122m) a v sobotu třetí Andreas Küttel zopakoval Itových 124,5m, na horších známkách však přišel o 3,2b a patřilo mu průběžné 4. místo.
Simon Ammann a jeho double. A jeho trikot.
Úvod finálového kola byl bez šťávy a prolomení hranice 115m se zdálo být nemožným téměř po celou dobu druhé rundy. Andrease Wanka a Lukasze Rutkowského vynesli do nejlepší patnáctky výkony 113m, respektive 112,5m a pokus dlouhý 114m vystačil sobotní senzaci Kento Sakuyamovi k dalšímu dlouhému držení vedoucí pozice. Byly to jen blikavé záblesky, jinak se další marná snažení odpoutat se od vzdálenosti okolo stovky metrů utápěla v marnosti. Pro představu: Sigurd Pettersen 102,5m, Nikolaj Karpenko 104m, Fumihisa Yumoto 97,5m.
Japonce Sakuyamu překonal až Denis Kornilov, jeho 113,5m zopakoval také Felix Schoft. Němce poté o vedení obral Taku Takeuchi, který konečně předvedl „něco delšího“ – 116,5m. Japonci všeobecně využívali domovskou kulisu. Noriaki Kasai zamířil pro 5. příčku ke 120,5m, Daiki Ito zase položil základ k další bedně superskokem 129m. Navíc tím z podia odsunul Andrease Küttel (123,5m), Švýcarovi v neděli zbyla jen nehezká bramborová pozice.
Utkání o výhru, ale také o nanejvýš cenné body, se odehrálo mezi Ammannem a Ljoekelsoeyem. Simon Ammann již na sobotní tiskovce prozradil, že jeho motivací pro pouť do Hakuby bylo skutečně dobytí žlutého trikotu, a podle toho se také choval neděli na můstku. Druhý pokus natáhl na 129,5m a dokonce se těšil i z přízně rozhodčích. Radostná euforie pak u Švýcara propukla po skoku Nora Roara Ljoekelsoeye, který vedení nepotvrdil a se 120,5m nahradil Küttel na bronzové příčce.
Výsledky zkušebního kola
Průběžné výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky nedělního závodu
V závěru Grand Prix 2008 tedy dojde k více než zajímavému souboji: famózní rakouský mladíček versus zkušený olympijský a světový šampión ze Švýcar. Rozdíl mezi Schlierenzauerem a Ammannem činí 17 bodů a do závěrečného pódia schází jen dva středoevropské závody. Jeden v Klingenthalu a jeden večerní u nás, v Liberci. Čeká nás jistě úchvatná bitva.
Průběžné pořadí GP 2008 (8/10)
Foto: Simon Ammann (zdroj: skijumping.pl)