Halvor Egner Granerud: „ Samozřejmě chcete vyhrát vše“

Po zklamání na světovém šampionátu a nevýrazném víkendu v Oslu se Halvor Egner Granerud vrátil na nejvyšší stupínek. Získal své již jedenácté letošní vítězství, po kterém nám poskytl rozhovor.

První pódium v Norsku a rovnou vítězství, musí to být skvělý pocit?

Je to prostě fantastické. Zatím jsem vlastně ani neměl tolik šancí v Norsku od té doby, co jsem opravdu dobrý. Je to moje 39. pódium ve Světovém poháru, takže myslím, že už byl čas (smích). A to, že přišli i diváci, kteří se mnou mohli zpívat hymnu, pro mě bylo také speciální.

Po výhře v Turné čtyř můstků jsi ve vedení také v RAW Air, který turnaj je pro tebe důležitější?

Myslím, že Turné má bohatší historii, ale RAW Air má také potenciál být opravdu skvělým turnajem. Zatím je to mezi námi skvělá bitva a vše se neustále mění. Turné je pro mě výš, ale po výhře v RAW Air toužím také.

Vyhrál jsi toho hodně, přesto ti některé trofeje stále chybí. Která je ze všech nejprestižnější?

Myslím, že Světový pohár celkově. To ukazuje, že jste nejlepší na světě v delším časovém úseku – ale samozřejmě chcete vyhrát vše.

Ve Vikersundu jsou letos vůbec poprvé v plánu lety žen, jak vnímáš tenhle historický moment?

Je skvělé je tam konečně vidět. Myslím, že to bude hodně napínavé a otevřené. Těším se, co nám předvedou, snad se toho hodně naučí a získají hodně skvělých zážitků.

Tobě závody na můstku ve Vikersundu zatím úplně nevycházely, který je vlastně tvůj nejoblíbenější v rámci RAW Air?

Obecně mám Vikersund nejradši, ale loni jsem tam měl velké problémy. Ty se mi sice povedlo rychle vyřešit, ale ne dost rychle, abych se mohl účastnit mistrovství světa. Letos se tam určitě těším. Holmenkollen mám určitě rád nejméně, tam se mi skáče těžko.

Skákal jsi někdy i v ČR?

Vlastně ne. Několikrát jsem tam byl jako turista, hlavně v Praze. Viděl jsem orloj a historické centrum, takže v Česku jsem několikrát byl, ale bohužel nikdy jako skokan.

Loni jsi měl velké problémy se stabilitou po odrazu a letem až k hrazení, jak se ti to povedlo odstranit?

Hodně jsem trénoval (smích). Žádné tajemství v tom není.

MS v Planici se ti tolik nepovedlo, bylo to spíš o technice, nebo psychice?

Po mentální stránce jsem byl připraven dobře, šlo tam o problémy s technikou skoků. Už v Lake Placid mi trvalo až do neděle, než jsem začal předvádět dobré skoky. V Planici jsem to opravit nedokázal, v posledním závodě jsem byl sice blízko, ale nevyšlo to. Pro mě to bylo samozřejmě trochu smutné, ale teď už skoky vypadají zase o dost lépe.

Jak vidíš své šance ve zbytku RAW Air?

Budu se snažit splnit všechny úkoly co nejlépe a získat co nejvíce bodů. Na celkové pořadí nemyslím, to se bude počítat až po posledním závodě. Hlavně si chci ale užít další dny této sezony, která je opravdu skvělá.

Foto: Halvor Egner Granerud (autor: Jan Štěrba)