Hlavní město skandinávského státu, Norska, hostí očekávané Mistrovství světa v klasickém lyžování na legendárním zrekonstruovaném Holmenkollenu. Oslo není známé jen jako jeden z nejvýznamnějších norských námořních přístavů a důležitý železniční a silniční uzel země, ale také jako město se spoustou zajímavých historických památek a atraktivit.
Oslo leží v jihovýchodní části Norska u Oslofjordu. Město bylo založeno v roce 1048 králem Haraldem III. Hardradou. Jeho bouřlivý rozvoj v moderní město nastal teprve v závěru 19. století, kdy převzalo roli nejdůležitějšího norského města od Bergenu. Oslo můžeme rozdělit do čtyř částí, kromě Holmenkollenu je to historické centrum města, poloostrov Bygdøy a Frognerův park. Pro ty, co se do Osla rozhodli vycestovat, máme pár turistických typů.
Nejvýznamnější atraktivitou historického centra města je neoklasicistní Královský palác, před kterým stojí zajímavá jezdecká socha krále Karla Johana. Právě po tomto švédsko-norském králi je pojmenovaná hlavní osloská třída, kde se nachází budova univerzity, moderní budova opery a národní galerie. Sbírku mincí a archeologických nálezů byste našli v národopisném muzeu. Dalšími významnými stavbami této části města jsou norský parlament ze žlutých cihel nebo funkcionalistická stavba radnice, v níž se každoročně udílí Nobelova cena míru. Nejednoho turistu nadchne také hrad a pevnost Akerhus.
Královský palác (zdroj: nd04.jxs)
Každý kdo navštíví Oslo, nesmí jistě minout atraktivní poloostrov Bygdøy, který je proslulý zajímavými muzei. Polárníka Roalda Amundsena, jehož jméno bylo propůjčeno u nás známé vodce, můžete v Oslu obdivovat v muzeu Fram, které je nazváno podle polární lodi Fram, jež byla věnována expedicím Amundsena a Fridtjofa Nansena. S námořnictvím souvisí také muzeum Kon-Tiki – nazývané podle balzového voru mořeplavce Thora Heyerdahla, dalším exponátem je vor Ra II.
Vor Kon-Tiki (zdroj: lh5.ggpht.com)
Milovníky sochařství nadchne zajisté Frognerův park se sochami Gustava Vigelanda. Kolem parku je vystavěno 5 bran z kovaného železa. Celý park zdobí 212 skulptur, které zobrazují lidský život. Mezi nejnavštěvovanější sochy patří Plod dítěte, Rozzlobený hošík a Kolo života – věnec mužů, žen a dětí. Fontánu v parku tvoří 6 obrů nesoucích obrovské plavidlo. Za povšimnutí stojí rozhodně také 17m vysoký monolit, který tvoří 121 propojených postav.
Fontán, v povzdálí monolit (zdroj: webshots.com)
Sportovní část Osla – Holmenkollen – zdobí skokanský můstek a nyní i řada světoznámých sportovců. V útrobách můstku se nachází lyžařské muzeum s maketami můstku či kokpitem, kde si můžete vyzkoušet skok na lyžích nebo sjezd Světového poháru. Na mistrovství světa se představí také jeden z místních menších můstků – Midtstubakken. Na Holmenkollenu se konaly také zimní olympijské hry, a to v roce 1952. Mistrovství světa zde probíhá v letošním roce již po čtvrté a jistě ne naposledy.
Můstek Holmenkollen (zdroj: oslo2011.no)
PROGRAM MISTROVSTVÍ SVĚTA V OSLO
MIDTSTUBAKKEN HS 106
Středa 23. 2.
12:00h – oficiální trénink žen
15:00h – oficiální trénink mužů
Čtvrtek 24. 2.
12:00h – oficiální trénink mužů
15:00h – oficiální trénink žen
Pátek 25. 2.
11:30 – zkušební kolo muži
12:30h – kvalifikace mužů
14:00 – zkušební kolo – ženy
15:00h – závod žen
Sobota 26. 2.
14:00 – zkušební kolo
15:00h – individuální závod mužů
Neděle 27. 2.
14:00 zkušební kolo
15:00h – týmový závod mužů
HOLMENKOLLEN HS 134
Pondělí 28. 2.
15:00h – oficiální trénink
Úterý 1.3.
15:00h – oficiální trénink
Středa 2. 3.
17:00 – zkušební kolo
18:00h – kvalifikace mužů
Čtvrtek 3. 3.
16:00 – zkušební kolo
17:00h – individuální závod mužů
Sobota 5. 3.
14:30 – zkušební kolo
15:30h – týmový závod mužů
Startovní listina oficiálního tréninku žen
Startovní listina oficiálního tréninku mužů
– TV program –
– on-line výsledky –
Oficiální stránky MS Oslo 2011: www.oslo2011.no
Zdroj: vlastní, wikipedia.org
Hlavní foto: MS Oslo 2011 (nsb.no)