Itálie: Zkušební kolo zvládl nejlépe Ammann

Ještě než se rozhořela samotná rozhodující bitva o vítězství v 4Nations Grand Prix, vybrušovali skokané své pokusy dle programu ve zkušebním kole. V italském Pragelatu zkrotil můstek HS 140 nejúspěšněji Švýcar Simon Ammann (132m), který o 1,5m překonal druhého Rakušana Gregora Schlierenzauera. Další dvě místa patřila Němcům, třetí Michael Uhrmann (129m) porazil vítěze kvalifikace Martina Schmitta (127m). Ránou pro německý tým je však zranění Georg Späth, lídr obou hodnocení do závodu nezasáhne.

Späth odstupuje z boje, cesta se otvírá pro Rakušany

Georg Späth musel dát krátkou pauzu svému levému kolenu. Nešťastně si je pochroumal při pondělním tréninku, kdy během druhého skoku dosáhl značky 137m. To vysvětluje také jeho následnou neúčast v kvalifikaci. Lídr Grand Prix a zejména 4Nations GP, která vynechaným úterním závodem vrcholí, tak nebude moci vítěznou cestu dotáhnout do cíle. Otevírá se tak možnost zejména pro silnou rakouskou trojku, do které patří i Andreas Kofler, virtuálně momentálně nejvýše postavený muž hodnocení.

Samotné zkušební skoky podobně jako v Courchevelu ovládl Simon Ammann ze Švýcarska, zamířil na značku 132m. Za něj se zařadil Gregor Schlierenzauer (130,5m), právě podle léčícího se Späth největší favorit na vítězství celkové i závodní v Pragelatu. Německé barvy musí zastoupit „záložní“ síly, tréninkově třetí Michael Uhrmann a čtvrtý Martin Schmitt zatím svou úlohu plní svědomitě – 129m a 127m. O půl metru za čtvrtým Schmittem zaostal Andreas Kofler spolu s Thomasem Morgensternem (oba126,5m).

Češi by podle zkušebních pokusů mohli bodovat čtyřikrát, nejvýše by se postavil Roman Koudelka – 117m a 20. příčka, dělená se Švédem Johanem Eriksonem. Martin cikl se zařadil hned za něj, společně s domácí nadějí Sebastianem Colloredem (116,5m). Jan Matura si připsal 116m a 25, místo, Borek Sedlák 29. za výkon 114,5m. A 35. pozici obsadil Ondřej Vaculík se skokem dlouhým 111,5m.

Výsledky zkušebního kola

Večerní závod v Pragelatu odstartuje stejně jako kvalifikace v 21:00h. Sledujte živě na Eurosportu či on-line.

Startovní listina závodu

PRAGELATO – Stadio del Trampolino – HS 140

Program na úterý 5.8.

20:00 – zkušební kolo
21:00 – závod

Průběžné hodnocení 4Nations GP (3/4)
Průběžného hodnocení Grand Prix 08 (3/10)

Letní rekord můstku: 143,5m – Gregor Schlierenzauer 16.8.2007
Více informací na torinolympicpark.org
– on-line výsledky na sportsresult –
– on-line výsledky na fis-ski.com –
– TV program –

Informace o závodě podobně jako o kvalifikaci nabídneme vzhledem k pozdnímu začátku až následující den, tedy 6.8. Děkujeme za pochopení.

Foto: Simon Ammann (zdroj: skijumping.pl)