Špatná finanční situace úseku skoku na lyžích se začíná výrazně dotýkat i A týmu. Koordinátor týmu Jakub Jiroutek přiznává, že jeho práce je nyní velmi obtížná. Pozitivní zůstává alespoň co se týče svých svěřenců, u nichž věří, že i přes nelehké podmínky můžou dosáhnout dobrých výsledků.
O létě jsi hovořil naposled velmi pozitivně. Změnil na Tvém hodnocení něco fakt, že se nepodařilo rozšířit kvótu ve Světovém a hlavně v Kontinentálním poháru?
Nejdůležitějším krokem bylo zvýšení kvóty pro Světový pohár z dvou placených skokanů plus dvou lidí jako doprovod na čtyři placené plus tři jako doprovod. To bylo důležité jak po stránce sportovní, tak ekonomické. Dostaneme 46 000 CHF a část půjde na letenky a dopravu.
V Kontinentálním poháru jsme byli blízko skočit na kvótu čtyř skokanů a dvou lidí jako doprovod. Tam náhrady nejsou, ale velkou roli hraje sportovní hledisko, aby mohli mladí skokani startovat v co největším počtu. Věřím, že po první periodě (3x Rena a 2x Rovaniemi) už budeme mít čtyři skokany.
Roman Koudelka v létě absolvoval dva individuální závody, v nichž obsadil 10. a 13. místo. Samozřejmě je hlavní zima, ale v porovnání třeba s Freundem, P. Prevcem či Kraftem to bylo přeci jen trochu horší. Je všechno v pořádku?
Společně s šéftrenérem Schallertem se rozhodli jít cestou jako rakouské hvězdy. Schlierenzauer a kdysi i Morgenstern se věnovali kondiční a mentální přípravě. Uvidíme, zda tento model přinese ovoce. Oba jsou dost zkušení a je to jejich rozhodnutí.
S vidinou zisku kvót jste Jakuba Jandu v létě hodně vytěžovali. Se čtrnácti starty patřil k vůbec nejaktivnějším skokanům. Nemůže se to třeba negativně promítnout do zimy?
Jakub je velice zkušený skokan. Po nepovedené zimní sezoně se mu zvedlo sebevědomí a to byl hlavní cíl. Na druhou stranu vzhledem ke svému věku již musí šetřit energii viz Kasai. Věřím, že se letos přiblíží TOP10 a určitě si do budoucna přejeme a věříme, že dokud bude zdravý a mít motivaci, tak bude skákat. Z toho hlediska bude lepší se připravovat už jen na zimní sezonu.
Mluvíš ve spojení s Jandou o budoucnu. Takže bude podle Tvého názorů pokračovat i po této sezoně?
Nechci mluvit za Jakuba, mluvím za trenéry a za sebe. Jeho kvalita je obrovská a stále když bude zdravý, mít motivaci a radost ze skoku, tak věřím, že bude pokračovat. Nemá cenu se bavit o konci, před námi jsou Mistrovství světa v Lahti 2017 a Olympijské hry v Pchjongčchangu 2018. Ve sportu je možné vše viz Jaromír Jágr, ale dotyčný tomu musí podřídit vše. Pak to má smysl.
Celkově vzato se zkušeným skokanům po přechodu od Schallerta k Doležalovi začalo více dařit. V čem je podle Tebe kouzlo bývalého českého reprezentanta?
Zná českou mentalitu a často použije bič. Českého sportovce musíte tlačit a nárokovat. Pak vám to vrací a jelikož není tolik skokanů a konkurence tak velká, tak je třeba být v mnoha ohledech důsledný a tvrdý. Michal Doležal je budoucnost českého skoku a díky jeho profesionalitě a pracovitosti se výsledky zlepšují.
Můžeme ještě před startem zimy čekat nějaké změny ve složení obou tréninkových skupin?
Před námi jsou ještě dvě soustředění, na ledové stopě v Oberstdorfu 30. října až 3. listopadu a pak 9. až 12. listopadu Hinzenbach nebo Oberwiesenthal. Poté bude známa nominace na úvodní závody Světového poháru v Klingenthalu, Kuusamu a Lillehammeru. Ostatní se sejdou 25. až 29. listopadu v Klingenthalu, kde se rozhodne o nominaci na úvodní Kontinentální pohár v Reně 10. až 13. prosince.
Úsek skoku na lyžích má po odchodu sponzorů OMV a Adidasu finanční problémy, nebýt Dukly Liberec, tak by byla příprava tristní. Je tomu tak?
Z mé pozice jsou to interní problémy. Pravdou je, že odešli velcí sponzoři a armáda podržela skoky v těžké chvilce. Pracovat s minimem financí je opravdu složité, hlavně po stránce materiální a personální. Věřím ale, že ukážeme výsledky a situace se zlepší.
Promítne se v zimě zoufalá finanční situace úseku? Starty ve Světovém poháru to asi kvůli náhradám neovlivní, ale bude z čeho zafinancovat účast na Kontinentálním poháru či FIS Cupech?
U Kontinentálního poháru nevidím problém, tam hradíme jako Česká republika jen cestovné, ubytování máme placené. U FIS Cupu je to těžší, tam se platí vše. Věřím, že bude ještě nějaký partner podepsán.
V nadcházející sezoně uvidíme závody FIS Cupu v Harrachově. Je to teď maximum toho, co si český svaz může dovolit pořádat? Vnímáš tyto závody jako „lepší než nic“?
V roce 2014 se pořádalo Mistrovství světa v letech a skončila tím jedna etapa. Nyní je potřeba investice do areálu. Odvolaným Světovým pohárem v Liberci 2015 nás FIS vynechala a musíme začít od začátku, takže FIS Cup je po letním CoC ve Frenštátě druhým mezinárodním závodem. Není asi jednoduché v současnosti v ČR sehnat více financí na větší závody.
Pokud se nepletu, tak v kromě Hájka v nedávné době skončili třeba i Martin Cikl či juniorští reprezentanti Tomáš Friedrich, Jan Souček a Vít Háček. Z mladších skokanů např. Sebastian Kellermann zase změnil občanství. Co říkáš na takový hromadný odliv skokanů?
Profesionální sport je tvrdý a v armádě tolik placených míst pro skokany nemáme. Většinou to byla rozhodnutí závodníků nebo že neměli výkonnost. Sportovec si musí uvědomit, že tomu musí dát všechno, podřídit život. Na této úrovni se nedá skákat pouze pro radost. Kdo to nedokáže, nemá výsledky. Je lepší mít méně skokanů a investovat do těch s maximálním přístupem. Kellermanna je škoda. Bližší informace nemám, ale v Německu má šanci minimální.
Foto: Jakub Jiroutek (autor: Ing. Jiří Sedláček)