Na MS v klasickém lyžování v Oslu vystoupí Angličan James Lambert. Pětačtyřicetiletý skokan, který s největší pravděpodobností nebude bojovat o skvělé umístění nebo medaile, ale jede si splnit své sny. Pro skokanského veterána je účast zde tím největším vítězstvím. Mezi hvězdami skokanského nebe tak budeme moci sledovat také toho skokanského nadšence.
Kdo je James Lambert?
James Lambert není až tak neznámou tváří. Kromě aktivní skokanské kariéry je také prezidentem IMC – závodů International Masters Championships – závodů veteránů. Nutno dodat, že letošní Mistrovství veteránů se bude konat na konci března v českém Harrachově. Ve svých 41 letech se Lambert připojil k British Masters Team, ke kterému patří kromě něj také další 3 skokanští veteráni – Alan Donald James, Jason Weller a Alex Winterhalder. James Lambert je lídrem týmu a aktuální rekordman Velké Británie (93m v Einsiedelnu).
Určitě by čekal až na MS veteránů, kdyby nepřišla ta skvělá zpráva, že může závodit v Oslu. Obdržel tzv. FIS code, byl zaregistrován Mezinárodní lyžařskou federací a může startovat v oficiálních závodech. Amatér tak poměří své síly na jednom můstku s takovými hvězdami jako je Simon Ammann, Gregor Schlierenzauer nebo Thomas Morgenstern. Zní to trochu nereálně? Možná ano. Nejdřív totiž musí Angličan projít sítem kvalifikace a to nebude lehký úkol. Jemu to ale nevadí! Zúčastnit se kvalifikace, znamená zúčastnit se mistrovství! „Když jsem se dozvěděl, že můžu jet, skákal jsem radostí po pokoji, pustil si nahlas muziku a musel to každému zavolat. Volal jsem dokonce své tetě na Nový Zéland! Taky jsem se musel pořádně napít piva, abych se uklidnil!“ řekl šťastný Lambert.
Kočka jménem Birger Ruud
James bydlí a trénuje v Oslu. Mluví plynně norsky. Blízké jsou mu také norské skoky na lyžích. Kočku své matky pojmenoval po slavném norském skokanovi 30. a 40. let – Birger Ruud, jenž byl kdysi králem Holmenkollenu. Na tomto slavném můstku teď vystoupí Lambert: „Nejprve jsem byl strašně nervózní, myslel jsem jen na to, že budu skákat před tolika lidmi pod můstkem a také před tolika televizními diváky. Dokonce jsem chtěl odstoupit, ale popovídal jsem si se svým trenérem Tomem Erikiem Bjerkengenem a teď už se soustředím pouze na to, abych dobře skákal. Vím, že přijde má rodina, pod můstkem budou vlát anglické vlajky. Cítil bych se nakonec dobře, i kdyby tam byly jen norské vlajky.“
Nový Eddie Edwards?
Pokud se někoho zeptáte na anglické skoky na lyžích, napadne ho s největší pravděpodobností jméno Eddie Edwards. Slavný anglický „orel“ byl na olympiádě v Calgary v roce 1988 nejslabším závodníkem obou skokanských klání, ale publikum si ho zamilovalo. V roce 1989 se měl vrátit na můstek v Lahti, během mistrovství světa, ale britská federace se obávala, že by se mohl vážně zranit, a proto mu start zakázala. Eddie do Finska neodjel a zakončil svou skokanskou kariéru. Na můstcích se na přelomu století objevoval čas od času také Glynn Pedersen. Ten se dokonce představil na Olympiádě v Salt Lake City, ale nakonec odstoupil a anglické skoky zůstaly čistě amatérské.
Foto: Eddie Edwards (zdroj: bbc.co.uk)
Oficiální stránky British Masters Team
Zdroj: skijumping.pl
Hlavní foto: British Masters Team (zdroj: britishmastersteam.co.uk)