J. Obermayer: Chtěl bych medaili na MSJ

Ještě donedávna neznámý rakouský skokan Johannes Obermayr nedosahoval velkých úspěchů. Ale rok 2011 se ale zdá být jeho rokem. První vítězství v závodech ve FIS Cupu (stal se i vítězem letního seriálu), trvající dobrá forma, to vše je jen začátek. Osmnáctiletý student gymnázia ve Stamsu má chuť na víc a slibuje boj o nejvyšší pódiové stupínky. V rozhovoru pro skoky.net se představuje českým fanouškům.

Vyhrál jsi letní seriál FIS Cupu a po celou dobu si držíš vynikající formu. Jaký z toho máš pocit?
Být lídrem je opravdu skvělý pocit.

Jak vypadá Tvůj trénink?
Dvakrát týdně trénuji na můstku, třikrát týdně v posilovně, abych se silově dobře připravil na nadcházející zimu. Během víkendu, pokud nejsou závody, se scházím s přáteli, to je pro mě relax.

Který můstek je Tvůj oblíbený?
Pokud jsem v dobré formě, tak je každý můstek skvělý a dobře se mi na něm skáče. Jinak jsou mými oblíbenými můstky ten v Garmischi (pozd. red. Garmisch-Partenkirchenu) a ve Wiśle, protože jsou oba hodně specifické a harmonické.

Jak se nejlépe zkoncentruješ na svůj skok?
Většinou poslouchám hudbu, to mi pomáhá uvolnit se před skokem.

Máš na kontě opravdu dobré starty v závodech, jaké to je, když Tě teď lidé víc poznávají?
Mám rád ten pocit, když jsou dobré výsledky efektem těžké práce. Zvedá mi to sebevědomí a dovoluje čerpat více radosti z toho, co dělám.

Jaké jsou Tvé cíle pro zimní sezonu?
Chtěl bych získat medaili na Mistrovství světa juniorů a také se ukázat v dobrém světle během Kontinentálního poháru. To by mi mělo pomoci v boji o místo v týmu pro Světový pohár. Ale zatím jsou pro mě skoky především dobrou zábavou a čerpám z nich radost, to je mým hlavním cílem.

Kdo je Tvým skokanským idolem?
Mými idoly jsou Toni Innauer a Janne Ahonen.

Úroveň rakouského skoku je opravdu vysoká, sám jsi lídrem FIS Cupu. Myslíš si, že budou Tvé úspěchy náležitě doceněny a zpozorovány trenéry a dostaneš šanci také v závodech vyšších soutěží?
Doufám, že má forma bude ještě lepší než teď. Věřím svému trenérovi a myslím si, že jsem již připravený na to, abych dostal šanci vystupovat v závodech vyšších soutěží.

Jaký je prozatím Tvůj délkový rekord?
Mým dosavadním rekordem je 143m v Bischofshofenu.

Proč sis vybral právě skoky na lyžích a ne jiný sport?
Syn máminy kolegyně byl skokan, takže má máma přišla s myšlenkou, abych začal skákat. Věděla, že to je něco pro mě. Můj první trénink se odehrál v Bad Goisern, když mi bylo 7 let. Moc se mi to líbilo a tehdy jsem se do tohoto sportu zamiloval.

Další závod z cyklu FIS Cupu se bude konat až 9. listopadu v Notoddenu. Jaké jsou Tvé plány na více než dvouměsíční pauzu?
Nemám zvláštní plány. Chtěl bych ten čas využít k dobré zábavě a tvrdému tréninku, abych se tam ukázal z té nejlepší stránky.

S překladem do češtiny vypomohla Anežka Mockovčiaková.

Foto: Johannes Obermayr (zdroj: skijumping-news.com)