Jak dopadli Češi v pátek v Liberci?

V domácím závodě měl český národní tým možnost postavit i národní skupinu, která se obvykle účastní závodů Kontinentálního poháru. Z deseti nominovaných postoupilo z kvalifikace do závodu osm statečných. Za branami závodu zůstal předloňský vítěz SP Jakub Janda, a lomnická naděje Čestmír Kožíšek. A to byla sprcha na hlavu českých fandů doufajících, že se Jakub třeba vrátí mezi světovou špičku právě na domácím můstku.

Premiérový závod ve Světovém poháru = premiérové body


Foto: Jiří Mazoch v Liberci před prvním kolem

To platilo v podání Jiřího Mazocha. Mazdička, jak se mladému skokanovi říká, tak možná vystoupil ze stínu staršího Honzy, který se libereckého závodu zúčastnil pouze jako předskokan. To však nebránilo jeho fanklubu, aby se za ním vypravil a mohutně podporoval. Jirka Mazoch zaskákal dobře již v ranní kvalifikaci, a v 1. kole přistál na metě 117 m. A to byl slušný skok vzhledem k tomu, že se skoky pohybovaly dlouhou dobu maximálně kolem stodvacetimetrové hranice. Ve finálovém kole Jirka ubral, doskočil jen na 110,5 m, skončil na 29. místě, přesto je jeho výsledek velmi cenný.


Foto: Antonín Hájek trénuje na minimu prostoru u doskočiště v Liberci

Postup nevyšel Ondřeji Vaculíkovi (110,5 m) ani Lukáši Hlavovi (114,5 m). Tonda Hájek v 1. kole doskočil na 115,5 m a těsně se do 2. kola prodral. Tam, stejně jako Jiří Mazoch, trošku ubral, dopadl na 110 m a bral bod za 30. místo. Skok Borka Sedláka na metu 115,5 m na postup do finálového kola ovšem nestačil.


Foto: Jan Matura měl k radosti důvod

Ani Martin Cikl nenavázal doma na to, co předváděl třeba na Turné čtyř můstků, a jeho 112,5 m na postup nestačilo. Nejlepší z našich byl Jan Matura. První skok na 120 m ho na poměrně dlouhou dobu vynesl do čela závodu. Po 1. kole pak figuroval na 16. příčce. Ve 2. kole doskočil na 127,5 m a ještě si o jednu příčku polepšil.


Foto: Jakub Janda bohužel jen jako předskokan po skoku cca 110 m

Roman Koudelka, letošní česká jednička, dal v první skoku 119 m, ve finálovém kole pak doskočil na 123,5 m a skončil 17.

Úvodní foto: Jan Matura hledící na liberecký vrchol můstku
Foto: Ondřej Lazar Krynek pro skoky.net