Jaká byla dosavadní sezóna českého týmu?

Po naprosto nepovedém víkendu ve Willingenu se nabízí hned několik otázek – Jak moc se tato sezóna liší od ostatních? Je to nejhorší sezóna za spoustu let? Jsou zde nějaká pozitiva? Na vše si odpovíme v tomto článku.

[b]Proč je tato sezóna horší?[/b]
Jediný opravdu velký rozdíl je absence lídra, který by byl schopný skákat pravidelně do top 10. Zkusme si tedy odmyslet skoky lídra posledních sezón Romana Koudelky. Získáme průměr čtrnácti bodů na závod, zatím co loni by to bylo jen třináct bodů na závod. V průměrných výsledcích ostatních českých reprezentantů je tato sezóna tedy dokonce lepší než ta předchozí. Jde skutečně pouze o efekt lídra.

[b]Co se stalo ve Willingenu?[/b]
Ačkoliv v předchozích závodech to skutečně bylo jen o ne příliš dobré formě Romana Koudelky, tentokrát už tu bylo něco, co se odnepaměti nestalo. Víkend úplně bez bodů. Proč? Nejpravděpodobnější důvod hledejme v tréninkovém zázemí české reprezentace. Bohužel velké můstky v Harrachově a Liberci nejsou v dobrém stavu a tak jsou skokané nuceni trénovat většinu sezóny na středním můstku v Harrachově. Willingen je nejletečtější můstek, na kterém se doposud skákalo a vzhledem k tomu, že na velkých můstcích nemají Češi moc natrénováno, byl jejich výkon bohužel horší než na ostatních. Dále je tu také fakt, že v týmovém závodě už Roman Koudelka Česko zachránit nedokázal a v závodě individuálním předvedl nejspíš nejhorší skok za celý víkend. V trénincích a zkušebních kolech se pohyboval většinou těsně za nejlepší desítkou. Další povzbuzení je, že do Oberstdorfu by měl pravděpodobně odcestovat Tomáš Vančura, který je čerstvý vítěz závodu Kontinentálního poháru, je tedy podle všeho ve výborné formě a mohl by český tým podržet. Ale samozřejmě není vyloučeno, že ostatní překvapí a předvedou dobré výkony.

[b]Pozitiva a přísliby do budoucnosti[/b]
Obrovským pozitivem je generační obměna českého týmu. Všichni asi víme, že Janda, Matura a Hlava nebudou skákat navěky. Je potřeba, aby vznikla generace mladých skokanů, která by se postupně zapracovávala do SP a po skončení kariéry našich zkušenějších skokanů díru zaplnila. Právě tato generace kolem Štursy, Vančury, Poláška a Sakaly vypadá velmi nadějně a pokud by tedy došlo k nějakému nečekanému konci, neměl by být žádný velký problém, aby volné místo zaujmul některý z nich.

Je tato sezńa tedy opravdu nejhorší za poslední roky? Ano, je, ale ne o tolik. Sice chybí tahoun týmu skákající stabilně do špičky, ale tým je mnohem vyrovnanější než v dřívějších letech, je tu také příslib, že za pár let by v případě naplnění potenciálu mladých skokanů mohla naopak přijít nejlepší sezóna za hodně dlouhou dobu.

[link=http://medias1.fis-ski.com/pdf/2017/JP/3838/2017JP3838WC.pdf]Průběžné pořadí Světového poháru 2016/2017[/link]
[link=http://medias2.fis-ski.com/pdf/2016/JP/3707/2016JP3707WC.pdf]Konečné pořadí Světového poháru 2015/2016[/link]

[b][i]Foto: Český tým [/b](autor: Wioleta Marchowska)[/i]