Jakub Jiroutek o Italech: Udělat maximum. Pak výsledky přijdou.

JIROUTKOVY ITALSKÉ ZÁPISKY. Nejlepší z jeho svěřenců drží senzační 15. místo v hodnocení Grand Prix. V turné 4Nations byl klasifikovaný dokonce jako šestý. „Sebastian Colloredo velmi potěšil mně i Roberta Cecona,“ píše proto hned na úvod e-mailu Jakub Jiroutek. Čech se statusem „italský kouč“. Již od května. „Po třech měsících, co jsem v Itálii, můžu trochu bilancovat,“ navrhuje. „Colloredo vyskákal nejen kvótu, takže můžeme startovat v zimě ve třech skokanech. A ne jenom ve dvou, jako nyní. Ale hlavně se Sebastian přiblížil cíli, kterým je jeho zařazení do širší světové špičky do 15. místa.“

Colloredo, svěřenec trenérského dua Jiroutek-Cecon, si vede vážně parádně. V Hinterzartenu 20., doma v Pragelatu 17., za humny v Courchevelu dokonce 11., v Einsiedelnu pak zakončil symbolicky na 15. příčce. Chvályhodných čísel dosahuje i Colloredův průměr v letním turné 4NationsGP09 – 231,2 bodů na závod. Celkem: 925,2 nasbíraných bodů. To není zlé.

„Letošní letní světový pohár byl navíc za poslední dobu ten nejtěžší,“ dodává navíc mladší z Jiroutků. „Vždyť na startu bývalo mezi 70-ti až 82-ti skokany. A ač sice Rakušané nechali doma svá esa, tak David Zauner porazil před Grand Prix v závodech v Bischoshofenu i Loizla a Schlierenzauera. Celkové „nivo“ je velice vysoko,“ připomíná.

Foto: Sebastian Colloredo (zdroj: skijumping.pl)

„Po domácím závodu v Pragelatu jel Cecon s Colloredem dál do Francie a Švýcarska, já odjel na Fis Cup do Oberwiesenthalu, kde se nám vcelku dařilo,“ popisuje průběh závodního léta z italského pohledu. Pod Jakubem Jiroutkem Italové v Oberwiesenthalu úplně deklasovali soupeře z Česka. Jakoby v odvetě za prohraný týmový závod, odjetý jen tak pro pobavení během „společného“ soustředění obou A-týmů v německém Hinterzartenu na konci července. Andrea Morassi v Oberwiesenthalu urval 5. a 6. místo, do dvacítky se dvakrát dostal Diego Dellasega a jednou i Michael Lunardi. (Pozn. připravujeme info a fotogalerii o závodech Fis Cup v Oberwiesenthalu.)

„Zakopane však bude bez nás, Italů,“ podotýká Jiroutek. „26.-31.srpna máme kemp ve Wisle, pak nás čeká CoC Wisla a tvrdý trénink, na závěr budeme na finále SP v Klingenthalu,“ vypočítává.

„Snižování nájezdů ať řeší jen jury.“

„Co se týče nového systému s větrem a nájezdy, pro mě osobně je to vítaná novinka,“ zmiňuje také testovaná pravidla. „Když máte 2 skokany ve startovním poli, je těžké bojovat proti 8 Rakušanům nebo Norům. Máte 2x smůlu na vítr a zdar. Jim, když mají dva z nich smůlu, zbývá ještě 6 skokanů. Pro menší národy je to lepší, máte stále šanci,“ uvažuje. „Samozřejmě se musí ještě vše doladit. Myslím, že snižování nájezdů by měla řešit jenom jury.“ Přitom jeho starší bratr David právě toto pravidlo během 4NationsGP hojně využíval.

„Ale pro televizi a pořadatele jsou ty novinky dobré, nemusíte se bát anulování a tím i o přenos v TV. Těžší je to pro diváka a skokana, ale sport je dnes o financích a nikdo nebude čekat, zda doskáče posledních pět skokanů, když už všichni čekají na přenos sjezdového lyžování nebo biatlonu, což je finančně pro TV zajímavější. Skoky jsou číslo 3.“

Ale co se týká skoků v Itálii, tam by pro vypočítání příčky oblíbenosti ani prsty jedné ruky nestačily. Možná jsou sportem číslo sedm? Nebo deset? Těžko říct, ale Jiroutek sám připouští: „V Itálii je menší základna než v ČR. Dětí není moc. My v A-týmu máme stále skokany pod kontrolou, Cecon tři v Tarvisiu a já tři v Predazzu, pak společně jezdíme na skokanské soustředění,“ píše. A s hrdostí oznamuje: „Po třech měsících je znát zlepšení, hlavně v technice na suchu a koordinaci skokanů, to se pak promítne zanedlouho na můstku. Víme s Robim Ceconem, že když uděláme maximum, tak výsledky přijdou, a to se již odrazilo na Grand Prix.“

„Jinak je těžké v létě nějak výrazně srovnávat 5-8 skokanů světové špičky, mezi ně patří i Koudelka, jsou silní jak v letě, tak v zimě. Pak je hodně skokanů, kteří jsou lepší v létě, nebo již v létě jsou na hranici BMI s kilogramy, zatímco jiní mají 2-3 kila navíc a léto pro ně zůstává přípravou,“ uzavírá Jakub Jiroutek své „vyprávění“, aniž by zapomněl dodat:

„Pozdrav všem fanouškům skoku na lyžích, skoky.net a dalším, ať se daří!“

Nápodobně!

Související. Dubnový rozhovor: Jakub Jiroutek: Itálie porazila Kazachstán.

Hlavní foto: Jakub Jiroutek (zdroj: skijumping.pl.jpg)