Jakub Jiroutek: „Udělám vše pro český skok.“

Po pětisezonním působení v Itálii čeká na českého trenéra Jakuba Jiroutka nová výzva. Jeho bratr David se vydal do zahraničí, Jakub se naproti tomu vrátil do své vlasti a vytyčil si cíl vychovat mladé skokany pro A tým a Světový pohár. Sám přiznává, že jeho úloha nebude jednoduchá a výsledky nepřijdou hned.

Jak vypadá a bude vypadat letní připrava tvého týmu?
Chci poděkovat úseku skoků za důvěru a prostředky, jež přislíbil na sezonu pro B tým, kde máme mladé skokany.

Příprava probíha nyní v Liberci, kde má základní tábor jak A tým, tak B tým. První skokanské soustředění proběhlo v Breitenbergu na HS 79, kde jsme naskákali asi 40 skoků v běžeckých kombinézách. A tým začal skákat až minulý týden na Ještědu na HS 100 a absolvoval kolem 25 skoků.

Novinkou je speciálni testovací deska, jež měří výskok odrazu, balanc, techniku, prostě vše. Jde o nejmodernější techniku v přípravě na suchu, stojí 20 000 EUR a my máme 2 desky, jednu pro A tým a jednu pro B tým. K tomu zajistil úsek tréninkový program, který stojí 10 000 EUR a ve spojením s Univerzitou v Innsbrucku a Dr. Pernicem konzultujeme tréninky dle testů na desce.

Jaké jsou další plány? Budete startovat už na CoC v Kranji?
Vzhledem k tomu, že jsme A i B tým startovali kondiční přípravu až 5. května a normálně se trénuje již od 12. dubna, tak máme trochu skluz. Základní blok kondice končíme 7. července a od 7. do 13. 7. míří A tým skákat do Szczyrku a my ve stejném termínu do Breitenbergu, kde budeme na závodech s německým C týmem a juniory. CoC v Kranji po konzultaci s šéftrenérem Schallertem český tým vypustí.

Prvním cílem je LGP ve Wisłe pro A tým a CoC ve Wisłe pro B tým. Uvidíme, v LGP je kvóta 5 skokanů a v CoC ji snížili na 3 skokany pro Českou republiku, pro největší týmy pak z 8 na 6…

Základem je nyní práce na suchu a celkově připravenost B týmu. Počítáme se závody 28. 6. v Rožnově, 12. – 13. 7. v Breitenbergu a s CoC ve Wisłe a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pak nás čeká Velká cena Lomnice, další CoC v Klingenthalu a FIS Cup v Kranji a ve Szczyrku. 19. července je MČR v Liberci.

Dá se tedy říct, že COC (případné zvýšení kvóty) bude pro tebe a tvůj tým priorita? V minulém ročníku CoC bodoval z juniorů pouze Filip Sakala a to pouze v Engelbergu. Přeci jen přes CoC vede cesta do SP, kde by mohli získat cenné zkušenosti.
Jelikož za A týmem je propast a máme tam skokany ročníků 95, 96 a 98, tak je třeba se věnovat modernímu pojetí tréninku a hlavně potřebujeme čas 1 – 2 roky. Věřím, že s finanční podporou a trpělivostí vedení úseku někoho vychovám pro A tým a Světový pohár.

Zvýšení kvóty záleží na účasti někoho z A týmu na CoC. Současná výkonnost není ješte na body v CoC, ale věřím, že v zimě budeme již schopni se přiblížit top 30. Ta díra je opravdu velká a poslední roky se na to, co je za A týmem, moc nekoukalo. Kluci mají zažité velké stereotypy a není lehké je v 16, v 17 nebo v 18 přeučit za pár měsíců vše… Je třeba zlepšit práci v oddílech a již v 15 letech mít skokany připravené pro další rozvoj. To v Čechách zatím chybí.

V Itálii se ti dařilo začleňovat mladé skokany do týmu. Vidíš teď ve svém týmu nějaký super talent typu Antonína Hájka, kterého jsi označil za největší talent, co ti prošel pod rukama?
Musím přiznat, že po 5 letech v Itálii a ve Světovém poháru a třeba po výsledcích Matury ve 33 letech, Kasaie atd. pro mě talent již dnes neexistuje. Říkám jen, že skokan má potenciál a z něho je pracovitost. Kdyby Hájek byl před 5 lety pracovitější, tak teď skáče stabilně v top 10, proto dnes na talent nedám, ale Fanda Holík má obrovský sportovní potenciál a k tomu je velice inteligentní na svůj věk a má přehled, to mě doslova šokovalo. Další je Vojta Štursa a pak i Michálek, Sakala a Friedrich. Teď záleží, co si ode mě vezmou, jak budou naslouchat a hlavně jak budou pracovití!!!!

Moje motto je: Člověka nezměníš, nenaučíš, ale můžeš mu ukázat cestu. On na ni však musí přijít ve finále sám a nahoře na můstku každý nakonec sám stojí.


Foto: František Holík (autor: Simona Horká)

Už bylo zmíněno, že áčko nově místo tvého bratra Davida vede Richard Schallert. Jak si s Richardem rozumíte a jak úzká je vaše spolupráce?
Úplně skvělá, s Richiem jsme si sedli, vše si řekli, ukázal nám tu desku, seznámil se systémem, máme nejmodernější věci… Já jsem za sebe šťastný, že tu Richie je, že můžu být po jeho boku a udělám vše pro český skok.

Zastavme se u tvého bratra Davida. Co říkáš na to, že bude trénovat v Rusku? „Schválil“ jsi mu tento krok? Máš zkušenosti s působením daleko od domova, tak jsi mu asi měl co říct.
Určitě mu přeju zahraniční angažmá, je to o jiných penězích, ještě k tomu v Rusku, i když je to béčko. Myslím, že za 5 let u A týmu ČR odvedl fantastické výsledky a práci a tohle je odměna. Když v životě poctivě pracuješ, odměna přijde… Druhá stránka jsou finance, má hypotéku, dům, aspoň si polepší a vše splatí. Přeju mu to.


Foto: Jakub Jiroutek a David Jiroutek (autor: Simona Horká)

Ty teď můžeš hodně čerstvě srovnávat podmínky k trénování u nás a v Itálii. Je něco, co se ti víc líbilo v Itálii a naopak něco, co je podle tebe lepší u nás?
Srovnání je lehké. Můstky v Predazzu vždy připravené i v zimě, vždy k dipozici. V Česku v zimě moc vše pokulhává. Jinak v Česku je více můstků pro děti a více financí pro mládež.

Když mluvíme o tom, co se ti víc líbilo v Itálii, tak odbočme i mimo skoky. Co ti bude v Čechách nejvíc chybět ze života v Itálii?
Kafe, italské sluníčko a počasí, ten klid a užívání si přítomného okamžiku.


Foto: Jakub Jiroutek a Ivo Pertile (autor: Ing. Jiří Sedláček)

Ještě se podívejme na změny pro příští sezonu. Už jsi zmínil redukci startujících v CoC, ale fanoušci asi nejvíce zaznamenali nový formát letů na lyžích. Jak se ti z pohledu bývalého skokana a nyní trenéra líbí?
Líbí – nelíbí, je to dané od FIS, uvidíme, co to přinese. Pro mě osobně skoky nepotřebují něco nového, jsou na dobré cestě a jestli chtějí skoky nějak jít dopředu, musí se v zimě skákat všech 5 mamutích můstků.

Z mé strany je to vše, děkuju moc za rozhovor a za tvůj čas. Jestli chceš, můžeš na závěr něco vzkázat čtenářům, popřípadě doplnit něco, na co jsem se zapomněl zeptat a chtěl bys k tomu něco říct.
Čtenářům, buďte trpěliví směrem ke skokanům, trenérům a výsledkům, musíme brát ohled na to, v jakých podmínkách pracujeme, kolik skokanů máme k dispozici, ale zase my do toho dáme srdce a uděláme vždy maximum. Buďte vždy na naší straně, když se daří i nedaří, vždy to musí být my vyhráváme i my prohráváme. Nehodnoťte egem, ale city a budete vždy na naší straně.

Hlavní foto: Jakub Jiroutek (autor: Vendula Bittnerová)