V pondělí jsme vás informovali o tom, že nám (dnes již pouze formálně) předseda úseku Jakub Janda neodpovídá na žádosti o rozhovor a že jsme požádali o rozhovor jeho místopředsedu Jana Baiera. Ten s tím souhlasil a tak vám exkluzivně přinášíme jeho slova na aktuální situaci v českém skoku na lyžích.
Jak byste zhodnotil dosavadní výsledky českých skokanů a skokanek? Jsou za očekáváním?
Samozřejmě výsledky nejsou dobré, určitě jsou za očekáváním. Když se na jednotlivé výsledky podíváme, jednoznačně to dokladuje, že nejsou dobré.
Jaké by mohly být příčiny?
Na to je nesmírně složité odpovědět jednou větou. Vždy je to skládanka několika aspektů. Kdyby to byla jen jedna příčina, můžeme ji nějakým způsobem napravit a je to vyřešené. Příčin je tedy samozřejmě víc. Jednak nás momentálně provází generační výměna. Potom, co se rozhodl Viktor Polášek ukončit kariéru, tak ve střední kategorii (věk 25-30) nám zbyl pouze Filip Sakala. Máme samozřejmě Romana Koudelku, který se vrací po zranění, ale pak už jsou tu jen mladí, kteří musejí sbírat zkušenosti. Momentálně tedy bohužel nemáme tu kvalitu, která by tu mohla být. Další věcí je, že např. ani u žáků nemáme profesionální trenéry, což je vůbec jedna z nejdůležitějších věcí. Pokud by na ně byly prostředky, aby se tomu mohli věnovat na plný úvazek, vše by vypadalo jinak a mohli by se tomu věnovat naplno, rozvíjet se atd.
Další podstatnou věcí jsou můstky. Nějaké můstky sice máme, ale jsou už zastaralé, nevyhovují svými profily atd. Můžeme být však rádi, že v Harrachově se zimní provoz alespoň v provizorních podmínkách daří. Za to je potřeba lidem, co se o to starají, především bratrům Slavíkům a spol. poděkovat. Bez nich by to nefungovalo. Dále se můžeme bavit o materiálu. Silně země mají týmy, které se tomu věnují. Na toto my samozřejmě nemáme prostředky. Další podstatnou věcí je také to, že na skoky na lyžích, jako na náš historicky tradiční sport, se dívá trošku jinou optikou než na jiné sporty. Také hodně v souvislosti s podporou slýcháváme, že je nás je málo a že skoky na lyžích dělá jen pár lidí. Musíme si ale uvědomit, že skoky na lyžích nikdy nebudou masový sport, ale je to svým způsobem je to něco speciálního a je tak potřeba se k tomu patřičně stavět.
V posledních dnech vyplynuly na povrch neoficiální informace ohledně změn ve vedení úseku skoku na lyžích. Jak se tedy věci momentálně mají a k jakým změnám vlastně došlo? Mohl byste nám to nějak objasnit?
Já si myslím, že oficiálně zpráva vyšla (zpráva opravdu vyšla včera 21. 12. na svazovém webu, avšak těmito informacemi disponujeme už od minulého týdne, pozn. red.). Je to tam popsáno, jak se věci mají a jak to v současné době je.
Jak je možné, že úsek nevydal k těmto změnám žádné prohlášení dříve a neinformoval tak veřejnost (Rada úseku se sešla již 12. 12. a zde byly tyto změny schváleny, pozn. red.)?
Řekněme si, jestli tu má nějaký smysl se bavit o tom, jestli ta zpráva měla vyjít v pondělí, úterý, nebo ve středu. Já si myslím, že to není relevantní. Nevidím zde nějaký důvod do tohoto zabředávat. Já si myslím, že podstatné je vědět, co je ta podstata, vysvětlit to atd. Potom to má i nějaký význam. Lidi stejně potom zajímá jen ten výsledek. Někdy samozřejmě i ta cesta může být zajímavá, ale spíše je zajímá ten výsledek.
Momentálně se také proslýchá, že Filip Sakala má nastavená kritéria, která musí splnit pro účast ve SP. Konkrétně se jedná o umístění v závodu COC do 15. místa. Je to podle vás správné?
Obecně si myslím, že mít nastavená kritéria je správné. My je chceme nastavovat a to především z hlediska nominací. Když se podívám do minulosti, kdy jsme byli úspěšní, skokani měli poměrně silná kritéria, aby vůbec mohli jet na olympiádu nebo MS. I když tam ČR kvótové místa měla, tak ale oni stejně museli splnit nějaká kritéria, aby tam jeli. Ono je to tak, že pokud závodník nemá výkonnost, tak půlka lidí si řekne: „Proč tam jezdí, když nemá výkonnost?“ a naopak když ho tam nevezmete tak zase druhá půlka říká: „To už tam ani nejedeme, proč tam nejedeme?“. Z tohoto hlediska je potřeba v případě účasti na závodech SP mít tu kvalitu a nejezdit jenom proto, že máme kvótu. I ostatní skokani ale mají svá kritéria. Není to tak, že by je ostatní neměli. Aby mohli na SP, musí mít výkonnost a ukázat se v COC. Proto taky využíváme v COC maximální kvótu (4 závodníci, pozn. red.), tak aby tam jeli a ukázali se.
Je však trochu zarážející, že na SP do Engelbergu jeli František Lejsek a Radek Rýdl, kteří letos žádný výsledek zatím nepředvedli. Filip Sakala právě jako jediný letos ukázal nějakou výkonnost (bod v COC, vítězství na MČR, pozn. red.), to se u ostatních říct úplně nedá.
Situace je taková, že se nějakých 7-8 týdnů dopředu musí hlásit, jestli se nějakých závodů zúčastníte nebo ne. Když se jich nezúčastníte a máte kvótu (platí to pořadatel, pozn. red.), tak to stejně musíte zaplatit vy. I tento aspekt v tom hraje roli. To spousta lidí neví. Není mi teď úplně jasný, kam tím míříte. Jestli myslíte, že Sakala nějaká kritéria má a ostatní ne, tak ono to tak úplně není. Tak bych to neviděl. Já jen říkám, proč takové rozhodnutí padlo a bohužel je to takto nastavený. Samozřejmě v situaci, ve které jsme, musíme být trochu operativní a flexibilní.
Několik dní zpět jsme náhodou zjistili, že oficiální výsledky MČR zveřejněné na svazových stránkách neodpovídají těm, co byly zveřejněny ihned po závodě. Co tam bylo za chybu?
Ano, to vím přesně. To vám řeknu. Bohužel jsme jeli s gate faktorem (změna nájezdu, za které závodníci příčítají/odečítají body, pozn. red.), který v těch výsledcích nebyl započítaný. Proto se to pak měnilo. Šlo tam v podstatě o nějakou drobnou úpravu, na předních místech se nic nemělo, myslím jen 6. a 7. místo se tam prohazovalo.
Nemohlo to mít souvislost s potenciálními uchazeči o nominaci na univerziádu (o ní se ucházela trojice Doležel, Holík a Hauser, pozn. red.)? Na základě oficiálních a správných výsledku byl totiž nejlepším z nich Dušan Doležel, který by si tak vysloužil nominaci, zatímco v původních výsledcích figuroval nejvýše František Holík.
Ne to vůbec ne. Bohužel nemáme úplně automatický program na přepočítání gate faktoru a stala se chyba, že to nebylo dopočítaný. Vyšly výsledky a potom se to bohužel muselo upravovat. Takhle se to prostě stalo. Opravdu v tom nehledejte žádný záměr. To bych opravdu nechtěl, abyste v tom hledal nějaký záměr, který v tom nebyl.
Takže Dušan Doležel tedy bude nominován na univerziádu?
Ne, ta nominace proběhla a není nominovaný.
A kdo je tedy?
František Holík je nominovaný. Tady byla nějaká kritéria, dokonce bodovaná. Takhle ta nominace prostě vyšla. Ještě abych to řekl úplně popravdě. Nominace závodníků není moje gesce, já řeším jiné věci. Já neznám konkrétní důvody ohledně nominací a tohle nejsou otázky na mě. Do tohodle jsem nikdy nezabřehával a ani nikdy nechci. Jak říkám, byla tam nějaká bodovaná kritéria a myslím si, že i předseda trenérské rady to dával na ČAUS (Česká asociace univerzitních sportů, pozn. red.) a myslím, že tento týden to zrovna vyřizoval. I trenér, který tam vlastně jede a je shodou okolností členem Rady, to s ním taky komunikoval. Já se k tomu mohu pouze vyjádřit tak, že byl nominován František Holík a to je vše.
Do vedení českého skoku jste nastupoval po boku Jandy v roce 2018 po dlouhé éře Jozífka a Škody. Spousta fanoušků do vás vkládala naději, že se budou věci dělat jinak. Minimálně navenek to však tak nevypadá. Transparentnost a komunikace s fanoušky je podle mého názoru nedostatečná, zmatená, výsledky velmi špatné. Co si o tom myslíte?
Otázka je, jakou optikou se na to podíváme. Ohledně komunikace si myslím, že jsme otevření. Minimálně já komunikuju s každým, lidi se na mě obracejí, baví se se mnou – kolikrát i na témata, která nemám pod palcem. Já jsem otevřený komunikaci, komunikuju, snažím se samozřejmě dělat vše pro to, aby se ty skoky někam posunuly. Jsou samozřejmě některé věci, které se nepodařily prosadit, to si řekněme na rovinu. Tak to prostě je. Na druhou stranu se třeba moc nemluví o tom, že i když těch peněz není tolik, tak jsme nějakým způsobem stabilní a nejsme předlužení. To, že nejsou výsledky, mě samozřejmě mrzí a já si taky představoval, že budeme v trošku jiné situaci.
Za redakci skoky.net děkujeme Janu Baierovi za čas, který si na nás udělal a přejeme jen to nejlepší a hodně sil do další práce!
Já bych chtěl na závěr poděkovat všem fanouškům, trenérům, dobrovolníkům a funkcionářům za podporu, kterou stále v těchto nelehkých dobách pro český skok cítíme. Rovněž bych chtěl všem popřát hodně zdraví a doufám, že vám za český skok nějakou radost v následujícím kalendářním roce přineseme. Musíme v této nelehké době doufat v lepší zítřky.
Tímto rovněž připomínáme naši existenčně důležitou sbírku pro záchranu webu, každý příspěvek nás k tomuto cíli přiblíží!
Foto: Logo SLČR