Jan Matura: „Děláme, co můžeme“

Po skvělé sezóně 2012/2013 s dvojnásobným vítězstvím v Sapporu a mnoha dalšími skvělými umístěními zažíval Jan Matura několik sezón výkonnostní pokles, ale stále dokázal pravidelně bodovat a místy se i umisťovat v nejlepší dvacítce. Tato sezóna mu však bohužel vůbec nevychází a stále čeká na první body. Po sobotním závodu v Oberstdorfu jsme se rozhodli udělat s ním rozhovor a zeptat se na důvody nepříliš dobré formy, ale i na jeho názor na celkové dění v týmu.

[b]Jak se vám líbí nově zrekonstruovaný můstek?[/b]
Můstek je udělaný perfektně, nájezd je položený na keramický stopě zmražený ledem, nejsou tam žádný hrboly, jak tady bývalo zvykem, takže nájezd je skvělý. Profil se taky povedl, jen škoda, že většinou foukalo zezadu a neskákalo se tak daleko.

[b]Jaká podle vás momentálně panuje atmosféra v týmu?[/b]
Samozřejmě ty výsledky nejsou takové, jaké bychom si všichni představovali, ale makáme a děláme co můžeme.

[b]Loni jste bodoval hned třináctkrát, letos na první body čekáte. Co se podle vás pokazilo?[/b]
Tam hraje roli víc věcí, jednak trošku bojuju s materiálem a taky ta pravidla, ktera jsou teď nastavena, nejsou pro mě úplně ideální.

[b]V Engelbergu už to vypadalo, že se pomalu vracíte, skončil jste tam třicátý první. Proč myslíte, že se vám opět přestalo dařit?[/b]
Jak říkám, jsou to tyhlety věci a říká se, že štěstí přeje připraveným. Asi připravený nejsem, protože ani to štěstí jsem letos moc nepotkal, takže to jde všechno jedno s druhým. Když chcete udělat nějaký výsledek a nejde vám to, tak potřebujete aspoň nějakou tu podporu větru a ta nepřichází.

[b]Příští týden Světový pohár pokračuje na jednom z vašich oblíbených můstků v Sapporu. Těšíte se?[/b]
No, celkem bych se těšil, ale myslím, že tam nejedu (smích), takže se podívám na Kontinentální pohár a uvidíme, jak to půjde.

[b]Blíží se mistrovství světa v Lahti, věříte, že se vám vrátí forma a zabojujete o nominaci?[/b]
O nominaci bojujeme pořád každý, moc kluků to asi mmentálně jistý nemá, jsou asi tři, a zbytek se snaží dělat svojí práci jak nejlíp umí a uvidíme, jak to dopadne.

[b]Velké pozitivum této sezóny jsou výkony mladíků jakými jsou Štursa, Vančura, Polášek a Sakala. Myslíte, že to je velký příslib do budoucnosti?[/b]
Tak samozřejmě je dobře, že ti kluci jdou nahoru a čas od času udělají takovýhle výsledek. Skvělý je juniorský titul Viktora Poláška, to je v českých podmínkách něco neskutečného, takže jdou nahoru a je to dobře.

Janu Maturovi děkujeme za rozhovor a přejeme co nejrychlejší návrat do formy.

[b][i]Foto: Jan Matura [/b](autor: Maja Gara)[/i]