Včera jsme vám přinesli souhrn nejdůležitějších informací o kvapem se blížícím Memoriálu Jiřího Rašky, dnes nabízíme postřehy od jednoho z nejpovolanějších. Přinášíme vám rozhovor s Janem Mazochem, manažerem Memoriálu Jiřího Rašky, jenž je navíc coby vnuk legendárního českého skokana rovněž jedním ze zakladatelů celé akce. Více již na následujících řádcích!
[b]Letošní ročník Memoriálu doznal mnoha změn v programu, oproti minulým rokům se rovněž koná v lehce odlišném termínu. Čím byly tyto změny motivované?[/b]
Co se týká změn v následujícím ročníku Memoriálu, tak to bylo hlavně z důvodů toho, že jsme tento závod chtěli posunout zase o něco výše. Samotný Memoriál už bude obsahovat jen jeden závod. Tento závod bude zároveň finále Beskydského turné. Na tomto Turné jsme se dohodli s Poláky. Mně osobně jako bývalému závodníkovi se to moc líbí. V COC se ještě nic takového nejede a může to být atraktivní jak pro závodníky, tak i diváky.
Změna termínu už nezáležela jen na nás, ale musela se dohodnout i s Poláky a vedením ženského skoku s možnosti připravit LGP pro ženy. Z tohoto důvodu jsme se přiklonili k tomu, že se to posune o týden. Chvíli se čekalo na to, jestli bude dostatek finančních prostředků k přípravě a samotnému uskutečnění projektu, ale dobře to dopadlo a závodu nic v cestě nestojí.
[b]Minulé dva roky ženy chyběly, letos mají dokonce LGP. Co stojí za tou změnou?[/b]
Minulý ročník memoriálu nám Horst Tielmann ([i]koordinátor FIS pro Kontinentální pohár, pozn. red.[/i]) nabídl pořádání LGP. Byl z naší práce naprosto unesen a ohromen. Říkal, že se mu líbí náš přístup a to, s jakým nadšením závody a program připravujeme. S tím, že když jsme se ho ptali, jestli si myslí, že bychom LGP žen zvládli, tak odpověděl, že nemá vůbec strach, že už takto postavený COC se v mnoha případech rovná LGP, potažmo SP skokanů. Potom jsme to jako užší pořadatelský výbor spolu konzultovali a domluvili jsme se na konceptu udělat LGP žen a v neděli finále Beskydského turné – memoriál dědy ([i]Jiřího Rašky, pozn. red.[/i]) – závod mužů.
[b]Muži budou už skákat COC v rámci Beskydského turné dva dny předtím v Polsku, slibujete si díky tomu lepší účast?[/b]
Jak jsem poznačil již výše, koncepce tohoto projektu Beskydské Turné bude samotnými závodníky dle mého velice žádaná. Během tří dnů si zazávodit na třech můstcích. Vyzkoušet si, jak se dokáží třikrát přizpůsobit jinému můstků a na závěr si zazávodit i o velice příjemný finanční bonus? Mě osobně by to dost lákalo.
[b]Někteří fanoušci jsou zklamaní, že muži odskáčou jen jeden závod, proč tomu tak je?[/b]
I při samotném Turné čtyř můstků se skáče jeden závod v každém místě. Hlavním důvodem je časové vytížení, náročnost organizace a také finanční zátěž.
Já si nemyslím, že je to špatně, bude to finále nového turné, uvidíme našlapané startovní pole s tím, že se ve Frenštátě dozvíme koncového vítěze.
Co se týká „dalších“ závodů, které se pojedou v Polsku, tak bych neviděl problém například do Wisly cestovat. Kdyby se opravdu našlo 50 lidí, tak by nemusel být problém zajistit dopravu z Frenštátu do Polska a zpět.
[b]Čekají nás ještě nějaké další novinky?[/b]
V tuto chvíli už další změny neplánujeme. Myslím, že k tomuto dalšímu ročníku jich je už docela dost. Ovšem našim cílem je stále do Frenštátu dostat LGP a kdo ví, třeba se Beskydské turné dostane do LGP mužů.
Janu Mazochovi děkujeme za rozhovor a celému organizačního výboru přejeme klidný a úspěšný víkend završený krásnými závody.
[i][b]Foto: Jan Mazoch [/b](autor: Michaela Vondrášková)[/i]