Jana Mrákotová: „Chtěla bych i v závodě předvést to, na co mám“

Mezi třemi českými dívkami na startu nové sezony SP žen byla i Jana Mrákotová. Novopečená republiková mistryně sice ani do jednoho ze závodů nezasáhla, na postupové příčky však neztrácela mnoho. Po svém sobotním kvalifikačním skoku nám poskytla rozhovor, který vám nyní přinášíme níže.

[b]Minulým víkendem jsi zahájila zimní sezonu, jaké jsou tvé pocity z jejího úvodu?[/b]
Z mé strany to nezačalo zrovna nejlíp. V létě jsem končila celkem slušnými výkony, ale teď jsem začala tak, že minulou kvalifikaci jsem skončila 43., což byla docela škoda. Dneska jsem to pokazila, můj výkon rozhodně není tam, kde bych ho chtěla mít.

[b]Kde vidíš největší rezervy?[/b]
Rezervy jsou myslím v psychice. Tréninky jsme tu sice měli kvalitní, ale moje výkony tu už od tréninků nebyly zrovna stoprocentní. Z mé strany jsem tedy mohla už jen překvapit a udělat nejlepší výkon v kvalifikaci, což se mi nepovedlo.

[b]Sešla se tu velmi silná konkurence a na postup nedosáhla ani slavná Sarah Hendrickson, co na to říkáš?[/b]
Svět jde dopředu, takže si myslím, že nemůžete říct, kdo přesně postoupí, protože všichni jsou tady dobří. Saře se to nepovedlo a takhle se to tu může nepovést úplně komukoliv, klidně i Takanaši.

[b]Od letošní sezony spolupracujete s novým trenérem – Antonínem Hájkem. Jak ti vyhovuje?[/b]
Myslím si, že Tonda je velmi kvalitní trenér a dokáže nás stoprocentně připravit. Potom je to už jen na nás, jak se s tím popasujeme a bohužel ta psychika na můstku je velmi důležitá. Takže když je tam nějaký problém, vy se sám trápíte a ještě psychicky se na to úplně nepřipravíte, tak je to složité. Tonda je určitě suprovej trenér a připravuje nás, jak nejlíp umí.

[b]Zmiňuješ problémy se skokanskou psychikou. Máte možnost konzultací například se sportovním psychologem?[/b]
Ne, taková spolupráce tam žádná není. Já už s tím mám problémy od léta. V České republice dokážu závodit, jsem na tom mnohem líp a přijedu do světa a i psychicky vybouchnu. Nedokážu udělat svůj skok, je to pozdě a vyjde z toho úplně jiný skok než normálně na tréninku, když se mi daří.

[b]Tvé skoky na vítězném mistrovství ČR se těm správným blížily více?[/b]
Ty skoky, co jsem předváděla na MČR, se už blížily tomu, jak by přibližně skok měl vypadat a posunula jsem se rozhodně dál. Na začátku zimy jsem na to bohužel nenavázala a vrátila jsem se zpátky, a teď se bohužel trápím.

[b]Je republikový triumf zatím tvým největším úspěchem?[/b]
Já bych to ani nenazývala úspěchem, protože nás je v republice přece jen tolik, kolik nás je. Navíc se neúčastnila ani Pešatová. Ale moje skoky byly slušný, takže jsem s tím byla spokojená.

[b]V Lillehammeru jste závodily ve třech, uvidíme ČR na startu prvního závodu družstev pro ženy za dva týdny?[/b]
Nevím, v jakém složení, ale do německého Hinterzartenu určitě jedeme, takže se zúčastníme. Myslím si, že budeme startovat i ve družstvech. Tady to sice bylo zklamání, ale nebudu věšet hlavu, musíme to do dalšího závodu zlepšit.

[b]Před třemi lety jsi v Lillehammeru absolvovala svůj debut v SP, co se od té doby změnilo?[/b]
To jsem tu byla nejmladší a nemusela jsem od toho nic čekat. Od té doby proběhlo několik nemocí, hodně zranění a tolik jsem to tenkrát neřešila, tak to možná dopadlo líp. Teď mi na skocích víc záleží a chci v nich něco dokázat, tak je to takové jinačí.

[b]A kde by ses chtěla vidět za další tři roky?[/b]
Když všechno bude klapat, tak chceme, aby naše výkony byly stabilní. Ne jako teď, kdy na tréninku skáčeme dobře a v závodě úplně vybouchneme. Chtěla bych, abychom i v závodě předvedly to, na co máme.

[b]Do popředí se pomalu dere také severská kombinace žen, láká tě i tato disciplína?[/b]
Upřímně řečeno mě láká, ale bohužel to ještě není na takové úrovni, aby se o něčem takovém dalo uvažovat. Z mé strany k tomu už ale rozhodně několik impulsů bylo, ale že bych stoprocentně přecházela, to určitě ne. Jen tak pro zábavu si to člověk udělat jde, ale nic víc.

[b]Takže až se rozběhne také SP v ženském závodě sdruženém, tak začneš uvažovat o startu?[/b]
Teď se chci určitě stoprocentně věnovat skokům a i když olympiáda z mé strany ještě nevyjde, tak je tam příští rok mistrovství světa a ještě mám dva roky mistrovství světa juniorů. Takže se pokusím připravit tak, abych měla aspoň na tom mistrovství světa juniorů, kde budou holky v mém věku, šanci ukázat, na co mám.

[b]Je tedy juniorský šampionát tvým hlavním letošním cílem?[/b]
Ano, tam se ukáže, jak to máme mezi sebou ročníkově. Tady když skáče pomalu o dvacet roků starší holka, tak to není takové, jako když se na juniorech potkáme v přibližně ve stejném věku a rozdáme si to mezi sebou.

[b]Na velkém můstku sis nezaskákala, mrzí tě to?[/b]
Já vím, že na to nemám, takže se spíš musím psychicky připravit na to, abych dokázala ty dobré skoky ukázat i v závodě. S tím mám holt potíž a třeba to pak přijde samo a na velkém můstku budu skákat za rok. Teď se musím hlavně stabilizovat.

[b]Blíží se Vánoce, jak je budeš trávit?[/b]
Rozhodně sportovně, máme do té doby ještě jeden Světový pohár. Pak už snad bude upravený Harrachov a budeme se tam moct připravovat. Vánoce strávím s rodinou, nesportovní ale bude asi jen den. Jinak budeme pořád nějak v kolektivu s holkama a budeme se připravovat na další závody, protože další Světový pohár vypukne hned po novém roce. A taky se bude blížit mistrovství světa juniorů, které je pro nás to hlavní.

Janě Mrákotové mnohokrát děkujeme za rozhovor a přejeme jí mnoho povedených tréninkových i, a to především, závodních skoků.

[i][b]Foto: Jana Mrákotová[/b] (autor: Ota Mrákota)[/i]