Janda a Hájek jdou do pátečního závodu

V dnešní nahrazované kvalifikaci ukázali svoji sílu na domácím můstku Norové. Kvalifikačními kolu kraloval Roar Ljökelsöy, další dva norští závodníci se prosadili mezi nejlepších šest skokanů. Z tria českých účastníků se do dnešního závodu kvalifikoval Jakub Janda a Antonín Hájek.

Roar Ljökelsöy vyhrál kvalifikaci nejdelším skokem na hranici 129,5 metru před druhým Švýcarem Andreasem Küttelem, který za domácím matadorem zaostal přesně o metr. Na třetí příčku doplachtil Siggurd Pettersen výkonem 126,5 metru, pátý byl potom další z Norů Anders Bardal, který zvládl skok o délce 122 metrů. Do „norského sendviče“ se na čtvrtou příčku vtlačil Rus Dmitri Ipatov, jehož skok měřil rovné 123 metry. Z norských závodníků se kvalifikovali všichni přihlášení, svou krizi stále neprolomil Lars Bystöl, jenž dnes skončil čtyřicátý, Anders Jacobsen stejně jako mnoho dalších fixně kvalifikovaných skokanů (Malysz, Ammann, Morgenstern, Ahonen, Kofler, Loitzl) kvalifikaci vynechal a šetřil síly do závodu. Bolest v koleni, která ho momentálně limituje od dobrých výsledků, si po sezóně pravděpodobně vyžádá operativní zákrok.

Těsně za branami nejlepší šestice dnes v kvalifikaci skončil Jakub Janda, který do závodu postupuje jako osmý nejlepší muž za skok dlouhý 118,5 metru. Antonín Hájek skončil třicátý čtvrtý, měřiči mu naměřili skok dlouhý 104,5 metru. V kvalifikaci skákal také Lukáš Hlava, který ji dokončil na čtyřicátém sedmém místě, protože se jí ale neúčastnili předem kvalifikovaní skokani, do závodu se nepodívá.

Zkušební kolo začíná v 16:30, večerní závod startuje v 17:20.

zdroj: skispringen.com
foto: Můstky v Lillehammeru (PaM)