Janda v Kuusamu čeká, až si konečně skočí

S velkou netrpělivostí čeká skokan na lyžích Jakub Janda, až se spustí v Kuusamu do nájezdové stopy a otestuje formu před úvodním podnikem Světového poháru. Ten ve Finsku začne čtvrteční kvalifikací na páteční večerní závod na můstku s označením HS 142. Podruhé se v Kuusamu bude skákat na stejném místě v sobotu večer. Obhájce celkového vítězství v seriálu ví, že úvodní díl bude pro průběh sezony hodně důležitý.

Český tým přijel na sever v neděli, ale podmínky zatím nikomu neumožnily trénovat. „Možná dnes večer. Čekáme,“ prohlásil v rozhovoru pro ČTK Janda. „Mysleli jsme, že si skočíme, ale můstek zatím připraven není. Navíc je teplo, trochu to plave,“ popsal Janda aktuální podmínky kolem nuly za takřka úplného bezvětří. „To tady nebývá moc často,“ dodal skokan. Závod však ohrožen není, sněhu prý mají pořadatelé dost.

Závěrečnou přípravu si Janda přesto pochvaluje. Po letní sezóně a tréninku na umělé hmotě si na sněhu asi patnáctkrát skočil na soustředění v Ramsau. Navíc i start do minulé sezóny, v níž vedle SP vyhrál i prestižní Turné čtyř můstků, byl komplikovaný. „Skočili jsme si poprvé také tři dny před závodem,“ připomněl Janda. Švýcaři jsou na tom prý daleko hůř. „Nemají za sebou ještě ani jeden skok na sněhu,“ prozradil.

Klíčem k úspěchu v nové sezóně bude podle skokana jeho nájezdové postavení, které piloval na podzim v Zakopaném. „To bude základ,“ řekl s tím, že se v této oblasti zlepšil. „Ale asi s tím budu mít vždycky problém,“ dodal. Lyže má nejkvalitnější, které jsou k mání, k dispozici má i dvě nové kombinézy. Jen je musí v Kuusamu ještě pořádně vyzkoušet. „Jednu jsem testoval na konci letní sezóny, chovala se dobře,“ řekl.

Společně se ostatními členy týmu se hodlá jeho lídr soustředit i na boje v soutěžích družstev. „Letos to vypadá dobře, je po dlouhé době velká šance na úspěch,“ uvedl a jmenoval především Romana Koudelku, který jej v létě dokázal porazit, i nadějného Antonína Hájka. V Kuusamu všichni bydlí v apartmánu.

více se dočtete na Sport.cz