Je to tady. Roman Koudelka má bednu!

Gregor Schlierenzauer zvítězil v Pragelatu a dvěma nejdelšími skoky si zajistil výhru také v celé 4Nations Grand Prix. Ale to teď žádného Čecha příliš nezajímá. V srdcích českých fandů se vznáší euforie, která po dva roky spala. Marně Roman Koudelka atakoval stupně vítězů v uplynulé zimní sezóně a byla z toho tři bramborová umístění. Ale nyní, v Pragelatu, se to podařilo. Životní úspěch! Koudy poprve stanul na pódiu světové úrovně na stříbné pozici. V úterý 5.8. nedokázal překonat jen neporazitelného vítěze Schlierenzauera.

„Chci podat nejlepší výkon a rád bych dobyl bednu,“ prozradil Roman Koudelka před začátkem Letní Grand Prix. Uběhla čtyři individuální klání a tuto položku si Roman může odškrtnou – nejenže v Itálii podal nejlepší výkon, ale bedna konečně padla. Úterní výkony 133m a 134,5m v součtu bohatě stačily na stříbrnou příčku a česká jednička se tak postavila pod olympijským můstkem v Pragelatu na stupně vítězů spolu s nepřekonatelným letcem Gregorem Schlierenzauerem a vítězem z předchozího závodu v Courchevelu Harri Ollim.

Třikrát body pro českou výpravu

Večerní závod znamenal úspěch pro větší část české výpravy, kromě Koudelky bodovali další dva reprezentanti. Borek Sedlák skokem 126m postoupil z 21. místa a ač se pokus druhého kola 125,5m zdál krátkým, Borek ještě dokázal překonat další dva závodníky a skončit devatenáctý. Bodový úlovek se na udičce udržel také Ondřeji Vaculíkovi. V prvním kole zamířil stejně jako Sedlák na značku 126m, kvůli stylu však postoupil z místa čtyřiadvacátého. Ve finálovém kole si trošku pohoršil, 120m vyneslo 28. příčku.

Sedmatřicátý Jan Matura (121m) do druhé rundy nepostoupil, stejně tak o příčku lepší Martin Cikl, který se skokem 121,5m dlouhým napočtvrté marně atakoval bodované pozice. Finálo zůstalo zapovězeno také zdánlivě sílícímu Norovi Anders Bardalovi (120m) či úspěšnému bojovníkovi ze zkušebních či tréninkových kol, Kazachovi Asanovi Takhtakhunovi (122m). Domácí prostředí příznivě působilo na Itala Sebastiana Colloreda (123,5m), podobně jako Kazach však předchozí výkony nezopakoval a obsadil 33. příčku.

Průběžný bronz pro Koudelku,
Schlierenzauer poprvé polovičním vítězem.

U zachmuřených Norů se opět objevil záchvěv zimní formy, ze začátku prvního kola se vedení ujal svým prvním kvalitnějším skokem léta Tom Hilde (124,5m). A vystřídal jej až po čtrnácti skocích Němec Stefan Hocke (128,5m). Obdodné problémy jako v kvalifikaci měl na pragelatském HS 140 Fin Ville Larinto. Soutěžní doskok však už stačil vyrovnat a 129m doplnily jen menší srážky. Tutéž vzdálenost překonal také Primoz Pikl, ale ani Slovinec o desetinu body Hockeho neporazil, což platilo také pro Martina Schmitta (129m).

131,5m, to už byla bezpečná vzdálenost pro uchvácení pozice lídra, předvedl ji držitel výborné formy Fumihisa Yumoto. Němci si však vedení vzali zpět, v Pragelatu byli neskutečně silní. Nejlepší Němec dne Michael Uhrmann se 134,5m pohlížel na finále ze druhého místa. Ale co bylo nejdůležitějším momentem pro české fanoušky? Roman Koudelka s vysokou rychlostí vyjel ze stopy a odrazil se k mohutnému letu – vykřesal jedinečných 133m a tuto nádheru dozdobil bezchybným stylem, oceněným jednohlasnou shodou – pětkrát se ve výsledku objevila 19-tka. Roman vyrazil ze třetího místa podruhé za poslední dny do boje o bednu.

Foto: Roman Koudelka s pohárem za druhé místo. (zdroj: skijumping.pl)

Jak vynikající skok předvedl ukázaly pokusy dalších členů TOP10. Michael Neumayer 130,5m, Harri Olli 129,5m, Simon Ammann 130m. O parník překonal také Thomase Morgenstern (128,5m) a poradil si i s průběžně čtvrtým Andreasem Koflerem, který se skokem 130,5m oficiálně vyhoupl do čela 4Nations GP i celé GP. Nestačil jen na fazónu Gregora Schlierenzauera, který po dvou neúspěšných honech za výhrou nekompromisně zabral průběžné vedení. 136,5m bylo jednoznačně nejdelším pokusem prvního kola a nakonec i celého závodu a dokonce tuto vzdálenost pozlatil výborným stylem. Zrodila se tak také reálná Rakušanova šance ovládnout celou 4Nations tak, jak na tiskovce v Courchevelu prorokoval Georg Späth. Dosavadní lídr musel myšlenky na závodění zahnat, zranění z pondělního tréninku mu nedovolilo nastoupit.

Kofler odevzdaně, Schlierenzauer suverénně. A Koudelka stříbrně.

Přestávku využili jury ke snížení nájezdu o jedno okno, ale ani to nezabránilo časnému dvojnásobnému dosažení 129m. Markantně se dík tomuto výkonu posunul Japonec Shohhei Tochimoto (z 28. na 14 místo) a zejména v létě skvěle skákající Kazach Nikolaj Karpenko (z 27. na 13. místo). Za nimi se totiž začala pomalu tvořit hluboká díra, kam popadaly následující krátké pokusy, většinou mířící k hranici 120m.

Nepříjemný vítr do zad úspěšně začaroval až Andreas Küttel , Švýcar se mohl smát na čele za výkon 128,5m a konečnou 11. příčku. O metr více přidal devátý Thomas Morgenstern, loňskému suverénovi se však na staré výsledky nepodařilo navázat ve stejné intenzitě. Nový trenér však svědčí německému týmu, jakoby politému živou vodou. Martin Schmitt,vítěz kvalifikace, se 130m vybojoval 8. místo a titul Man of the Day, 7. příčka patřila Michaelu Neumayerovi (132,5m). O další pódium usiloval Harri Olli a vskutku zdárně. 134,5m jej vyneslo do vedení a boje o stupně vítězů, ze kterého jej nevyřadil pátý Simon Ammann (134m) ani šestý Andreas Kofler. Ten skokem 128,5m odevzdal osud motorky pro vítěze turné 4Nations zcela do rukou Gregora Schlierenzauera.

Poslední tři muži na můstku a jako první na lavičku usedá Roman Koudelka. Nervozita před českými televizními obrazovkami narůstá a fanoušci si můžou umačkat palce, které české jedničce drží. Na co myslí Roman, ví jen on sám. V podobné situaci byl již v Hinterzartenu, tam však průběžné druhé místo neobhájil. Ale tato trpká zkušenost přinesla nejspíš poučení a zkušenosti, které v úterním večeru zhodnotil. Už žádný uspěchaný odraz a nervozita, jen suverénnost, ladnost letu a pokoření téže vzdálenosti jako Olli. 134,5m a fantastické hodnocení: 3×19, 2×19,5! V Romanovi vybuchli emoce plné radosti, takhle se do kamery ještě nikdy nesmál. Však také vybojoval bednu. Minimálně bronz byl totiž jasný a Koudy vyčkával na odpověď soupeřů před reklamním panelem.

_______________________________________________________________

VIDEO: Vychutnejte si znovu stříbrný pokus Romana Koudelky. ZDE
_______________________________________________________________

Michael Uhrmann mohl potvrdit německou parádu, čtyři umístění v nejlepší dvanáctce, pódiovým umístěním. Průběžně druhý muž však předvedl „jen“ 130m a překonal ani Olliho, natož Koudelku. A Roman se zaradoval podruhé – lesk jeho úspěchu bude mít pravděpodobně stříbrný lesk. Nebylo totiž příliš reálné, že by Schlierenzauer do třetice na nejvyšší stupínek nedosáhl. Náskok nejen na Romana, ale zejména na Koflera si s přehledem pohlídal skokem na jistotu – 135m. Späthova slova se tedy potvrdila, osmnáctiletý Tyrolan dobyl další metu. Po výhře v Severském turné ovládl turné také na hmotě a podobně jako v Oslu tak také v Pragelatu oslavoval v jediný den vítězství v závodě i celém podniku.
A Roman Koudelka poprvé přebíral gratulace z druhého místa na podiu…

Průběžné výsledky po prvním kole
Kompletní výsledky úterního závodu
Konečné hodnocení 4Nations GP 2008 (4/4)
Hodnocení Grand Prix08 naleznete v tabulce „Pořadí skokanů“.

________________________________________________________________

Foto: Stupně vítězů po úterním závodě v italském pragelatu (můstek HS140) – Roman Koudelka, Gregor Schlierenzauer a Harri Olli. (zdroj: skijumping.pl)

Foto: Roman na pódiu se svým jediným přemožitelem, vítězem Gregorem Schlierenzauerem. (zdroj: skijumping.pl)

Hlavní foto: Roman Koudelka na pódiu.
(autor: Vicktoria Murawska, skijumping.pl)