Jernej Damjan: „Jsme silný tým.“

Osmadvacetiletý slovinský skokan Jernej Damjan patří ke známým tvářím a stálicím světového skoku na lyžích. Sympatický a věčně usměvavý Jernej si po harrachovském víkendu udělal čas na čtenáře skoky.net a zodpověděl naší redakci několik otázek nejen ohledně české zastávky Světového poháru.

Jak se Vám líbil celý “Superweekend” v českém Harrachově a pobyt v Harrachově? Jak hodnotíte organizaci, připravenost můstku a atmosféru?
“Superweekend” byl skvělý, i když byl trochu dlouhý. Musím říct, že jsme zvyklí na třídenní víkendy, ale kdyby byly tak dobré, jako tento, zvykneme si ještě víc. Pobyt v Harrachově byl moc hezký. Bylo to poprvé tento rok, co se nám trochu předvedla zima. Také ubytování bylo moc hezké. Organizace byla skvělá. Pouze první den byl můstek trochu ve špatné formě, pokud ale vezmete v úvahu počasí, organizátoři odvedli dobrou práci. Atmosféra byla ok, jenom fanouškovská kulisa byla trochu malá. Čekal jsem, že přijde víc lidí.

Předpověď počasí byla těsně před zastávkou v Harrachově špatná. Dokonce týden před závodem nebyl na můstku sníh. Čeští fanoušci příliš nevěřili, že zde nějaké skoky uvidí, byli dost pesimističtí. Co Vy, byl jste optimistický?
Bylo těžké si cokoliv myslet. Předpověď jsem kontroloval každý den, ale když jsme vyrazili, přestal jsem. Když už jste na místě, chcete jen skákat. Nakonec to byl skvělý a férový víkend.

Máte rád velký harrachovský můstek?
Pokud budu upřímný, před tímto víkendem jsem ho neměl moc rád. Nikdy jsem na tomhle můstku nenašel ten správný pocit pro dlouhé skoky. Nemám rád skákání na můstcích s podobným nájezdem. Teď ale musím říct, že tento můstek je skvělý.

S týmem jste dosáhli v sobotním závodě na 3. místo. Vypadá to, že máte velmi silný tým. Vaše skoky byly skvělé. Jak hodnotíte svou účast v sobotním týmovém závodě?
V individuálních soutěžích mi to nešlo tak dobře. Měl jsem špatné skoky v prvních kolech obou individuálních závodů, takže jsem byl šťastný, že se mi podařily dva dobré skoky v týmové soutěži. Ano, jsme silný tým a stáváme se silnějšími každý den. Atmosféra v týmu je skvělá, takže skákat je pak daleko snazší.


Foto: Jernej Damjan na MS v Liberci (autor: Michaela Vondrášková)

Nedělní závod byl opravdu zajímavý. Po prvním kole jste byl 28. a poté jste dosáhl až na 11. příčku. Musel jste před reklamní tabulí mrznout. Je to ale skvělý výsledek. Co na něj říkáte?
V prvním skoku jsem udělal chybu, takže jsem se na sebe trochu zlobil, ale zároveň jsem byl šťastný, že jsem se dostal do druhého kola. Musím říct, že v druhém kole jsem skočil nejlepší skok této sezony. Mrznout nebyl takový problém, když jsem sledoval, jak porážím ostatní kluky.

Jak vidíte své šance na Mistrovství světa v letech v norském Vikersundu v týmové i individuální soutěži? Je to pro vás hlavní cíl této sezony?
Myslím, že můžeme být silní. Slovinští skokané byli vždycky lepší na leteckých můstcích, takže doufejme v dobrý vítr pro celý tým na mistrovství. Do této sezony jsem vstoupil s jediným cílem, a to mít stabilní formu, ale Vikersund je něco, na co myslím každý den.

Když mluvíme o létání. Po menších úpravách na leteckém můstku ve Vikersundu by se zde mělo létat ještě dál. Myslíte si, že nový rekord může padnout hned během MS v letech?
Hm… Minulý rok jsem norské televizi řekl, že rekord nepadne. Takže teď udělám to stejné, prostě jen proto, že chci znova sledovat další (smích).

S tak velkými můstky, jako je Vikersundbakken, si někteří fanoušci možná říkají, kdy to skončí? Kde jsou hranice lidských možností? Bude to bezpečné?
Myslím si, že můžeme létat ještě dál, než létáme teď. Jediným problémem je vítr. V perfektních podmínkách není problém létat daleko. Ale když skokan letí, získává rychlost a čím větší rychlost má, tím má větší efekt vítr. Rád bych, dřív než ukončím kariéru, viděl skoky za 300 metrů.

Zpět k České republice. Znáte naši zemi dobře? Navštívil jste zde nějaké místo, které máte opravdu rád?
Upřímně, neznám. Ale musím říct, že jsem dobrý kamarád s vašimi skokany. Všichni kluci jsou skvělí a vždycky si spolu užijeme spoustu legrace, nejvíc s Jandysem.

Jernejovi děkujeme za rozhovor, přejeme spoustu úspěchů jak během Světového poháru, tak i na Mistrovství světa v letech a uvidíme, třeba se opravdu jednou dočkáme tak dlouhých letů.

Hlavní foto: Jernej Damjan na SP v Harrachově 2011 (autor: Michaela Vondrášková)