Po tradiční zastávce v japonském Sapporu nás tentokrát čeká terén skokanským SP dosud neprobádaný. Světová špička si poprvé zaskáče v Jižní Koreji poblíž Pchjongčchangu. V areálu Alpensia Resort se uskuteční dva individuální závody na velkém můstku, přičemž první z nich nás netradičně čeká již ve středu. Půjde především o generálku na Olympijské hry, které se zúčastní také pětice českých skokanů.
[b]Náročný program na dalším z olympijských můstků[/b]
Skokany na lyžích čeká krátce před Mistrovstvím světa další náročná zkouška v podobě programu nabitého závody i cestováním. Den po druhém závodě v Sapporu čeká celý skokanský peloton dlouhý přesun nejprve letecky do Soulu, ze kterého na všechny čeká přibližně 250 kilometrová cesta do areálu Alpensia. Nejedná se tedy o závody ve městě Pchjongčchang, nýbrž ve stejnojmenném regionu. Ten je poměrně hornatý s průměrnou nadmořskou výškou kolem osmi set metrů, narozdíl od dvou předchozích zimních her by na sportovce měla čekat pravá zimní atmosféra. Vítanou změnou oproti předešlým olympijským projektům je rovněž včasné dokončení výstavby.
To bylo dané především snahou Korejců o zisk pořadatelství Olympiády již pro rok 2014, celý areál byl tudíž dokončen již v roce 2013. Se stavbou se započalo v roce 2006 a skokanský areál byl dostavěn v roce 2009. Projekt celkem spolykal přibližně padesát milionů Euro a skokanský areál zahrnuje celkem pětici můstků od K-15 až po K-125. Brzké dokončení stavby umožnilo pořádání již celkem tří skokanských víkendů pod hlavičkou FIS. V letech 2009 a 2011 se zde uskutečnil Kontinentální pohár, v loňském roce na středním můstku proběhl také FIS Cup. Můstky mají zatím poněkud nešťastnou pověst, v roce 2009 postihl těžký pád Nicholase Fairalla, během loňských závodů FIS Cupu nešťastně upadl bývalý vítěz Memoriálu Jiřího Rašky Jure Šinkovec, což vedlo slovinského skokana k ukončení kariéry.
Nabízí se tedy otázka, kteří skokani si již budoucí olympijské můstky osahali. Z účastníků letošního SP jde o Andrease Wanka, Mackenzieho Boyda-Clowese, Jurije Tepeše, Michaela Hayböcka, Andrease Stjernena, Michaela Glasdera a Poláky Hulu, Kubackiho a Kota. Můstek však pochopitelně nejlépe znají domácí reprezentanti. Zmiňme ještě, že se nejedná o úplnou premiéru světové špičky v Jižní Koreji. V roce 2000 se v Muju konal závod letní Grand Prix, jenž však přešel do historie především svým zrušením po odskákání většiny prvního kola kvůli silnému větru. Až do klání v Hinzenbachu z roku 2014 to totiž byl jediný zrušený letní závod.
[b]Světová špička nevynechává, skákat se bude i na středním můstku[/b]
Vzhledem k důležitosti závodů směrem ke konání Olympijských her a mnoha bodů SP ve hře opět uvidíme kompletní světovou špičku. Chybět bude pouze dle plánu Markus Eisenbichler, jehož nahradí Stephan Leyhe. Jinak uvidíme totožné skokany jako v Sapporu, pochopitelně bez japonské národní skupiny. Ti si zazávodí na můstku HS140, nebudou ale chybět také skoky na středním můstku o netradičních parametrech K-98 HS109. Bohužel pouze v rámci oficiálního tréninku. To je vzhledem k pořádání závodů na středních můstcích na velkých akcích poměrně rozporuplné. Kvalifikaci uvidíme v úterý, individuální závody nás čekají ve středu a čtvrtek. Opět je třeba pohlídat si startovní časy, které uvádíme v našem Kalendáři. V Koreji se znovu představí česká pětice ve složení Roman Koudelka, Jakub Janda, Lukáš Hlava, Tomáš Vančura a Vojtěch Štursa.
Poslední závody před MS v Lahti jsou tedy na spadnutí a nabídnou určitě znovu zajímavou podívanou. Kdo si odveze premiérové korejské vavříny – Stefan Kraft, Kamil Stoch, Andreas Wellinger, Peter Prevc, Maciej Kot či snad Roman Koudelka?
[i][b]Foto: Alpensia Jumping Park [/b] (zdroj: digitaljournal.com)[/i]