Jiří Raška oslaví 70, Frenštát mu složí poctu

Čas neúprosně běží, ale člověku se nechce věřit, že se v sobotu 4. února 2011 dožívá svých sedmdesátých narozenin legenda československého sportu a český lyžař tisíciletí – ZMS Jiří Raška – který před 43 lety přivezl do Československa první a dosud jedinou skokanskou lyžařskou zlatou medaili ze Zimních olympijských her a navždy proslavil své rodné město Frenštát p.R.

Ale neměl to chlapec lehké. Začínal v lyžařském oddíle tehdy Spartaku Frenštát p.R. jako sjezdař u trenéra Ing. Zdeňka Parmy, ale od roku 1954 jeho zájem stále více přitahovaly skočky. Příkladem mu byli jeho strýc Rudolf Raška a bratranec Zdeněk Bartoš a injekcí první vítězství na dnes již neexistujícím můstku na Bílé. Jako dorostenec se v péči ostravského trenéra Josefa Skrbka poprvé dostal do nově se tvořícího reprezentačního družstva skokanů ČSR. Na vojnu však narukoval k pohraničníkům a teprve po interpelacích byl převelen do Dukly Liberec. Přes řadu dobrých výsledků měl po návratu z vojny do zaměstnání v n.p. MEZ Frenštát, jako civil problémy s nominacemi na vrcholné světové soutěže.

V roce 1964, kdy patřil jasně k nejlepším, musel na ZOH v Insbrucku přepustit své místo ve prospěch funkcionářů čs. výpravy. Od sezóny 1965 však nebylo již žádných pochyb o jeho špičkové výkonnosti a tak při svém prvním startu na Mistrovství světa FIS v roce 1966 na Holmenkollenu v norském Oslo obsadil na středním i velkém můstku krásná 4. místa. V témže roce poprvé zvítězil na mamutím můstku v letech v Planici. Druhé místo na rakousko-německém turné 4 můstků a vítězství v Cortině a St.Moritz z něj před X. ZOH ve francouzském Grenoble 1968 udělaly největšího favorita na medaili. Vlajkonoš čs. výpravy na olympiádě nezklamal. Na středním můstku v Autrans zvítězil a získal zlato před Rakušany Preimlem a Bachlerem a na velkém můstku v St. Nizier vybojoval stříbrnou medaili za Bělousovem ze SSSR. Ihned po famózním přivítáním v rodném městě Frenštátě p.R. získal další ze svých 6 titulů Mistra Československa na můstku v Plavech.

Jako vůdčí postava Remsovy party vítězil dále doma i v zahraničí. V roce 1969 zvítězil na letech v Planici, kde současně vytvořil světový rekord skokem 164 m. Přes psychický nátlak v normalizačním období dokázal na Mistrovství světa FIS 1970 ve Vysokých Tatrách dokázal vybojovat stříbrnou medaili na velkém můstku na Štrbském Plese. V následujícím roce získal zlatý globus za dosud jediné české celkové vítězství v rakousko-německém Intersportturné. Na XI. ZOH 1972 v japonském Sapporu obsadil 5. místo na středním a 10. místo na velkém můstku. Svou poslední FIS medaili – bronzovou – vybojoval 3. místem na I. Mistrovství světa v letech na lyžích v Planici 1972.

Přes zisk mistrovského titulu na velkém můstku při MČSSR 1974 v Liberci nebyl zařazen do výpravy na Mistrovství světa FIS ve švédském Falunu. Přesto nezahořkl, začal studovat na FTV Univerzity Karlovy v Praze a ze závodníka se stal v témže roce trenér. V roce 1976 obsadil jeho svěřenec František Novák 3. místo na ME juniorů a v roce 1977 pak pod jeho vedením získal Pavel Fizek zlatou medaili na I. Mistrovství světa FIS juniorů ve švýcarském Gstaadu. Další dvě sezóny vedl až do XIII. ZOH 1980 čs. reprezentační družstvo mužů. Následné roky se vrátil jako šéftrenér k juniorské reprezentaci ČR, kde jeho svěřenci vybojovali na MSJ řadu medailí.

Od roku 1975 pracoval jako trenér a od roku 1985 pak jako šéftrenér Střediska vrcholového sportu mládeže ve skoku na lyžích ve Frenštátě p.R. na Horečkách, kde výsledky jeho odchovanců Parmy, Dluhoše, Rašky juniora, Ježe, Sakaly, Raszky, Krompolce, Kahánka, Sucháčka, Jandy, Mikuláštíka a dalších mluví za vše. V letech 1993 až 1995 se ještě na dvě sezóny vrátil k seniorské reprezentaci ČR. V letech 1998-2002 byl místopředsedou Svazu lyžařů ČR a hodně práci věnuje olympijské nadaci a Klubu olympioniků. Ve funkci vedoucího trenéra mládeže v Tréninkovém centru skokanů ve Frenštátě p.R. se zasloužil o kontinuitu dobrých výsledků mladých skokanů.

V posledních deseti letech byl pro něj nejúspěšnější rok 2003, kdy jeho vnuk Jan Mazoch vybojoval bronzovou medaili na MS juniorů ve švédské Sölefteye a v sedmnácti letech se stal dvojnásobným seniorským mistrem ČR na můstcích K 90 i K 120 m Harrachově, když již rok předtím byl ještě jako dorostenec nejlepším z české výpravy na IXX. ZOH v Park City v USA.

V pátek 21. listopadu 2003 byl Jiří Raška v pražském Karolinu při oslavách 100 let Svazu lyžařů ČR vyhlášen českým lyžařem století! Od května 2005 je Raška na zaslouženém důchodu, ale stále se jako místopředseda lyžařského oddílu skokanů TJ Frenštát p.R. a až do roku 2010 člen Rady úseku skoku SL ČR velkou měrou podílel na rozsáhlých investičních akcích při zvelebování areálu skokanských můstků ve Frenštátě p.R. na Horečkách.

Do dalších let přejí Jirkovi Raškovi jeho přátelé a spolupracovníci pevné zdraví a mnoho dalších úspěchů v osobním životě i v práci.

Foto: Jiří Raška na archivním snímku