Johann A. Forfang: „Liberec byl zábavný!“

Jméno Forfang je skokanskému světu známé. Po známém norském reprezentantovi Danielovi převzal žezlo rodinného klanu jeho bratr Johann André a jako nadějný junior se v této sezoně začal dostávat do povědomí skokanské veřejnosti, když vyhrál jeden závod Kontinentálního poháru a startoval také na MSJ v Liberci. Je proto pravá chvíle jej blíže představit.

V uplynulé sezoně jsi vyhrál závod Kontinentálního poháru doma ve Vikersundu. Hodnotíš tedy sezonu 2012/2013 jako svou dosud nejúspěšnější?
Ano, bezpochyby je to dosud má nejlepší sezona. Dost jsem se prosazoval v první půlce sezony, ale pak jsem se prosadil znovu, poprvé jsem vyhrál ve Vikersundu a to udělalo z této sezony mou nejlepší.

Startoval jsi také na mistrovství světa juniorů v českém Liberci. Jak se Ti líbil zdejší můstek, město Liberec a vůbec celý šampionát?
Liberec byl velmi zábavný! Byl jsem skutečně velmi rád, že jsem tam mohl být. Ale mé skoky byly špatné. Bylo to v půlce mé nepovedené části sezony, tak to bylo trochu deprimující. Neměl jsem dobrý pocit na můstku, ale myslím, že je to fajn můstek, když skáčete jako skokan a ne jako idiot, což jsem dělal já. Alespoň můj kamarád Berggaard (norský skokan Mats Søhagen Berggaard – pozn. red.) to říká (haha, on skočil na středním můstku v Liberci 114 metrů). Umím představit, že to mohlo být docela zábavné.

Jistě jsi sledoval norské skokany ve Světovém poháru a na mistrovství světa. Co říkáš na jejich výkony?
Vyhráli jsme Pohár národů. Anders Bardal a Anders Jacobsen byli výborní… Není co dodat.

Tvůj starší bratr Daniel byl známým skokanem. Je on tou osobou, která Tě přivedla ke skokům?
Bratr mě učil skokanskou techniku, ještě než jsem se naučil chodit. Takže ano, do jisté míry mi tento sport ukázal.

V sedmnácti letech máš celou kariéru před sebou. Jaké jsou Tvé největší cíle v kariéře a jaké jsou Tvé priority v příští sezoně?
Můj cíl je být nejlepším skokanem. Do další sezony doufám, že budu dost dobrý, abych se dostal do Světového poháru. A samozřejmě chci pokračovat na stejné úrovni, na které jsem skončil v minulé sezoně.

Nakonec typická otázka. Kdo je Tvým skokanským vzorem a který můstek je Tvůj oblíbený?
Ve skutečnosti jsem tuto otázku nikdy nedostal. Ale mými oblíbenými můstky jsou K105 ve Vikersundu a K123 v areálu Granåsen v Trondheimu.

Foto: Johann André Forfang (autor: Simona Horká)