Julia Kykkänen: „Přála bych si mít tým.“

Finsko objevilo a vychovalo hned několik hvězdných skokanů na lyžích. Ženský skok ale není v této severské zemi zdaleka tak věhlasný. Jasnou jedničkou a jedinou reprezentantkou v národním týmu je devatenáctiletá Julia Kykkänen z Lahti, jejíž největší dosavadní úspěch je zisk 10. místa na MS v Predazzu.

Julia je dcerou bývalého skokana a současného trenéra Kimmo Kykkänena, na dráhu skokanky na lyžích se dala po vzoru svých starších bratrů Jereho a Jesseho. „Začala jsem, když mi byly tři roky a dostala jsem první opravdové skokanské lyže. Když mi byly čtyři roky, tak jsem se chodila dívat na své bratry, kteří také skáčou stejně jako dřív můj tatínek a dědeček. A tak jsem to chtěla také zkusit. Bylo to něco, co jsem si prostě zamilovala a chtěla to dělat,“ vzpomíná Julia na své skokanské začátky.

Zástupkyně ski klubu Ounasvaaran Hiihtoseura se na mezinárodní scéně objevila poprvé v rámci Kontinentálního poháru v srpnu 2007. Své první body si připsala o půl roku později při CoC v Notoddenu. Uplynulou sezonu začala skokanka z Lahti úspěšně. V prosinci si na olympijském můstku v Soči připsala 17. místem sezonní maximum. V kariéře však již ve SP skončila lépe, jejím top výsledkem je 14. příčka. O „vánoční přestávce“ si doma na zahradě přivodila zlomeninu klíční kosti a byla nucena vynechat nejen několik závodů SP, ale také juniorský šampionát v Liberci.

To si však vynahradila při Mistrovství světa v italském Val di Fiemme. Po 26. pozici v Liberci a 17. místu v Oslu přišel Juliin největší dosavadní úspěch. V mistrovském závodě uzavřela top desítku. Na nejvyšší stupínek vystoupala zatím jen jednou, letos při CoC v Örnsköldsviku. Nejen své dojmy z minulé sezony, ale také cíle představila Julia v rozhovoru se skoky.net

Kvůli zranění jsi absolvovala pouze sedm závodů SP a v celkovém hodnocení ses umístila 37. Na druhou stranu jsi vybojovala skvělé desáté místo na MS. Jak zpětně hodnotíš svou sezonu 2012/2013?
Tak samozřejmě to pro mě byla krátká sezóna. Než jsem si zlomila klíční kost, šlo všechno docela dobře. Pak když jsem se vrátila znovu na můstek, šlo to ještě líp. Takže jsem spokojená s mistrovstvím světa i zbytkem sezony.

Uplynulou sezonu jsi byla úspěšná také v Kontinentálním poháru. Třikrát jsi vystoupala na stupně vítězů, z toho jednou zvítězila, a v celkovém pořadí CoC jsi skončila druhá. V závodech CoC sice nebyla taková konkurence jako v minulých letech, ceníš si i přesto těchto výsledků?
Je pravda, že tam moc holek nebylo, ale i tak bylo samozřejmě hezké vyhrát. Ale přála jsem si skočit líp, protože ty skoky mohly být lepší! Budu pracovat na tom, abych byla nejlepší skokankou na světě.

Nejlepšího výsledku sezony ve SP, 17. místa, jsi dosáhla v Soči. Vyhovuje Ti místní olympijský můstek?
Ten můstek mám ráda. Myslím, že je trochu odlišný od ostatních a to se mi líbí.

Myslíš už na premiéru na zimních olympijských hrách v roce 2014? Finský tým žen není tak nabitý, takže se dá říct, že máš již olympijskou nominaci jistou…
No samozřejmě, mým dalším cílem je být tam a ukázat to nejlepší, co ve mně je. Ale ještě je čas a předtím bude dost závodů.

Na většinu závodů jezdíš sama, bez dalších týmových kolegyň. To asi není moc příjemné, nebo Ti to tak vyhovuje?
Jistě, že by bylo skvělé, mít při sobě další holky z Finska. Ale od té doby, co jsem začala jezdit na závody všude po světě sama, jsem si na to už zvykla. Takže to teď pro mě není těžké. Ale určitě bych si přála mít jednou tým.

Finský skokanský tým mužů je v současné době v „krizi“. Je tam spousta zranění a špatné výsledky. Má to nějaký vliv na skok žen ve Finsku?
Ne, nemá. My děláme vlastní věci a oni dělají své věci.

Co říkáš na další comeback finské skokanské ikony Janne Ahonena?
Pro finský tým mužů je jen dobře, že se vrací. Jsem si jistá, že Janne usilovně pracuje, aby byl lepší a lepší. Přeji mu hodně štěstí!

Nejde si nevšimnout Tvého specifického nájezdového postavení. V porovnání s ostatními skokankami jdeš poměrně pozdě do nájezdového pozice, ale přesto dosahuješ rychlostí srovnatelných s ostatními, jak je to možné?
Nevím. Mnoho lidí si myslí, že tím ztrácím rychlost, ale opravdu to tak není.

Kvůli zranění jsi sice musela vynechat juniorský šampionát v Liberci, ale Českou republiku jsi navštívila už při MS klasickém lyžování v roce 2009. Jaký je Tvůj vztah k České republice?
Českou republiku mám ráda. Navíc mám odsud lyže a boty (lyže Sporten, boty HOP – pozn. red.).

Co je Tvým největším cílem v kariéře?
Chci být nejlepší skokanskou na světě.

Foto: Julia Kykkänen (autor: Michaela Vondrášková)