Zatímco se Světový pohár přesouvá z Evropy za oceán, v srdci evropských skoků na lyžích ve slovinské Planici už startuje letošní juniorský šampionát. Ten bude hostit můstek Srednija Skakalnica (HS 102), který se nachází hned vedle Bloudkovy Velikanky a mamutího můstku. Do bojů zasáhne rovněž 7 českých reprezentantů – 3 dívky a 4 chlapci, kteří se poperou o pěkné výsledky nejen v individuálním závodu, ale i v závodu týmů a mixů. Do Planice už podle dřívějších zpráv bohužel neodcestovala největší potenciální česká naděje v osobě Anežky Indráčkové, která onemocněla mononukleózou.
Mezi dívkami se představí 54 skokanek. Kde hledat favority?
Do individuálního závodu by mělo na základě kvót nastoupit celkem 54 skokanek, přičemž do tréninkových kol jich je přihlášených celkem 58. Trůn je volný, neboť svůj primát nebude obhajovat letos již pravidelně v SP úspěchy sbírající Alexandria Loutitt. Mezi největší favoritky na zisk titulu a pódiových umístění patří jednak velmi silné Slovinky – ve SP startující Ajda Košnjek a Taja Bodlaj, která letos navíc ovládla OH mládeže. Černým koněm může být další slovinská naděje Tina Eržar, která ovládla obě včerejší tréninková kola, v nichž ale na druhou stranu nestartovaly ty nejfavorizovanější závodnice. Mezi horké favoritky bude patřit také Rakušanka Julia Mühlbacher nebo Norka Ingvild Midtskogen, které se však v tréninku tolik nedařilo. Šanci na výsledek mezi nejlepšími, potažmo v TOP 10, mají také Slovinka Jerica Jesenko, Němky Alvine Holz a Anna-Fay Scharfenberg, nebo Japonka Kurumi Ičinohe.
Na velmi zajímavý výsledek by mohly po úspěšných trénincích útočit i dvě české reprezentantky – Klára Ulrichová (2. a 3. místo) a Veronika Jenčová (5. a 9. místo). Obě české závodnice už v letošní sezóně bodovaly i ve SP a na jejich posledním juniorském mistrovství by rády prodaly svůj um. Natálie Nejedlová bude chtít především sbírat zkušenosti do příštích let, tréninkové skoky nevěstí jakýkoliv útok ze spodních pater výsledkové listiny na příčky nejvyšší.
V závodě chlapců bude na startu 67 skokanů. Kde hledat favority?
Do individuálního závodu by mělo na základě kvót nastoupit celkem 67 skokanů, přičemž do tréninkových kol jich je přihlášených celkem 75. V závodu se představí také několik zvučných jmen z letošní, případně loňské série SP. Mluvíme tedy především o hlavních favoritech juniorského mistrovství – Rakušan Stephan Embacher a Američané Tate Frantz a Erik Belshaw. Útočit na nejvyšší příčky budou chtít bez diskuze i domácí Rok Masle, Němci Jannik Faisst a Adrian Tittel, Rakušan Johannes Poelz nebo Japonec Asahi Sakano. Na startu bude i z loňské sezóny SP velmi známý a obhájce loňského zlata Fin Vilho Palosaari, kterému se však letos nedaří a asi se od něj nedá čekat útok na bednu.
Největší šance z českého pohledu jsou v chlapecké kategorii vkládány do dua Josef Buchar a Daniel Škarka. První jmenovaný dokázal minulý víkend na závodech FIS poháru ve Szczyrku hned dvakrát bodovat a jeví se tak z českého kvarteta jako ten s nejlepší formou. Daniel Škarka byl naproti tomu silný spíše v přechozích závodech a zmíněný FIS cup ve Szczyrku mu nevyšel. Při kvalitních pokusech však mohou oba skokani bojovat o umístění v top 20. Tuto dvojici v závodech doplní David Rygl a Jan Ošmera.
Jak vyhlíží juniorský šampionát někteří zástupci českého týmu?
Největším objevem letošní sezóny je z českého pohledu bezpochyby Josef Buchar, který si chce mistrovství hlavně užít a nedělat zbytečné chyby: „Cílem je udělat skoky, na které jsem připravený, a uvidí se, na co to bude stačit.“ Mladý český reprezentant, který se stal skokanem definitivně před touto sezónou (předtím dělal i severskou kombinaci, pozn. red.) je zatím velmi spokojený s dosavadními výsledky a pokrokem: „Svůj pokrok přičítám k dobrému naladění formy již ze začátku sezóny a spolupráci s trenéry. Být v juniorské reprezentaci pro mě znamená celkem dost, jelikož před začátkem sezóny jsem vůbec nic takového neočekával. Jsem za to velmi vděčný. Body ve FIS Cupu a účast na OH mládeže jsou pro mě velikým úspěchem jenom tím, že jsem se takových závodů mohl účastnit. S výsledky jsem taky velmi spokojen, jelikož když si vezmu, kde jsem byl minulý rok a kde jsem teď, tak je to neuvěřitelný pokrok a je super na sobě takový posun vidět.“ A jak si užil samotné OH mládeže? „Olympiádu mládeže jsem si užil dost i tou neskokanskou stránkou a to především skvělou atmosférou, ať už od ostatních týmů a států, tak i od pořadatelů, kteří zajistili spoustu zábavných her tak, aby se nikdo nenudil.“
Největší želízko v ohni bude v té dívčí části držet Klára Ulrichová, kterou ještě nedávno zužovaly zdravotní komplikace: „Ano, měla jsem nedávno nečekanou pauzu kvůli problémům se zády, ale teď už je vše v pořádku. Jednalo se o přetížení jednoho ze svalů v zádech, které mi vyhodilo žebra. Nemohla jsem sedět ani ležet, opravdu mi do smíchu nebylo. Proto muselo padnout rozhodnutí nestartovat na SP v Ljubnu a víkend věnovat rehabilitaci. Celá ta situace byla velmi nešťastná, nemožnost skákat v Ljubnu mě moc mrzela, atmosféra tam je vždy úžasná a považuji to tam za jeden z nejlepších závodů v kolotoči SP, ale zdraví je vždy přednější. Teď už je vše na svém místě, ale určitě ani teď nechci nic podcenit. Tělo není stroj a já na to občas zapomínám.“
Můstek Srednija Velikanka sice zná, ale nepovažuje to za velkou výhodu. Je pro ni toto MSJ speciální i kvůli tomu, že je poslední? „Můstek znám, ale nemyslím si, že nějak lépe než soupeřky. Planica je skvělé moderní středisko, s nádhernými můstky a všechny týmy zde jezdí pravidelně skákat. Malý můstek zde mám ráda, ale popravdě můj oblíbenější z můstků je právě ten větší (HS 138). Letošní sezóna je bez jiného většího vrcholu, tudíž je bezesporu MSJ mým letošním vrcholem sezony. Slovo poslední je pro mě strašné smutné, protože to znamená, že něco končí. My skokani nikdy neříkáme poslední skok, ale jen další. Bohužel realita je taková, ze už žádné další nebude, opravdu je to moje poslední účast na MSJ.“ A jak vzpomíná na minulá MSJ? „Každé MSJ pro mě bylo něčím výjimečně, ať už v dobrém nebo špatném. Tohle poslední bych si chtěla hlavně užít, mít ze sportu radost, pak není možné, aby nebylo speciální a věřím že na něj budu ještě dlouho vzpomínat.“ A jaké si dává cíle na svém posledním MSJ i vzhledem k povedeným tréninkovým skokům? „Určité vím, že umím skočit hůř ale i lépe. Včera to sice vypadalo výsledkově hezky a myslím si, že to mohlo vzbudit nějaká ta očekávání, ale velmi nerada si je vytvářím, protože trénink je vždy jenom trénink, za ty se medaile nedostávají, hlavní je závod. Jsem velký stresař, tudíž hlavním cílem pro mě je zachovat si klidnou hlavu a mysl a dělat jen to, co umím.“
Vyzpovídali jsme také trenéra chlapeckého týmu Františka Vaculíka, jenž se nejprve vrátil k nedávno proběhlé mládežnické olympiádě: „Nemohu ji hodnotit jako neúspěšnou, přesto jsme s výsledky jednotlivců spokojení nebyli. U Daniela (Škarky) bylo očekávání do 6. místa a u Pepy (Buchara) do 12. místa. Hlavně v prvním závodním kole se kluci nedokázali správně zkoncentrovat, což se podepsalo na celkovém výsledku závodu jednotlivců. Do závodů družstev byl cíl do osmého místa a to se podařilo splnit. Na lepší umístění jsme v danou chvíli neměli.“ Juniorský šéftrenér se s námi podělil také o vytyčené cíle pro MSJ: „Cílem je hlavně udělat to nejlepší, co kluci umí. Pokud se to podaří, tak můžeme očekávat pěkné výsledky. Úspěchem by byl jeden skokan do 15. a dva do 30. místa. V družstev je cíl postoupit do druhého kola a v mixech chceme být do 6. místa.“
Jak fungovala nominační kritéria a v jaké kondici cestuje David Rygl, který se v zimě představil pouze v rámci prosincového Alpen Cupu? „Kritériem byly závody Alpen Cupu v Seefeldu a také RKZ a kontrolní zavod v Harrachově. Z těchto závodů byla vybrána nejlepší čtyřka. David trénoval v letní sezoně s A družstvem, na vyšších soutěžích se mu ale příliš nevedlo. Proto závodil hlavně na domácích soutěžích a na Alpen Cupech. Přesto se dokázal nominovat na MSJ a uvidíme, jestli je jeho forma vzestupná.“
Program, nominovaní sportovci a stream
Na závěr pro vás máme kompletní program a seznam přihlášených závodníků i závodnic. Všechny závody by měly být k vidění na slovinské RTV2, ale především na volně dostupném streamu:
ještě za Rakousko Vinatzer
Děkujeme za upozornění! 🙂