Jurij Tepeš: „Jsme normální rodina.“

Dvaadvacetiletý skokan Jurij Tepeš, reprezentující slovinské barvy, pochází ze sportovní rodiny. Jeho otcem je Miran Tepeš, kterého dobře známe nejen jako bývalého skokana, ale také jako zástupce ředitele skokanských závodů Waltera Hofera.

Jurij Tepeš debutoval na závodech Světového poháru při Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu v sezoně 2005/2006 a hned při své premiéře zaujal slibné 35. místo. V současné době je třetím nejúspěšnějším závodníkem slovinského kádru a rozhodně se nehodlá vzdát v boji o pozici lídra týmu.

Nyní jsi slovinskou trojkou. Jak jsi spokojen se svou aktuální formou a co potřebuješ ještě vylepšit?
Hodnotil bych ji jako velmi dobrou. Rozdíl mezi mými jednotlivými skoky je ale velký, takže pokud budu mít za sebou více dobrých skoků, bude to lepší.

Před týdnem skončil 60. ročník Turné čtyř můstků. Jak jsi spokojen se svým vystoupením v tomto čtyř-závodovém seriálu?
Jsem spokojen s mými starty v Garmisch-Partenkirchenu a Bischofshofenu. Skoky na dalších dvou můstcích byly špatné, takže s těmi spokojen nejsem.

Panuje ve slovinském týmu zdravá rivalita, nebo jste spíše tým, který si vzájemně pomáhá a úzce spolupracuje?
Jsme velmi dobře spolupracující tým, podporujeme jeden druhého v dobrém i ve zlém a všichni věříme, že tohle je cesta k úspěchu.

Jak vypadají Tvé tréninky?
Jsou dost náročné, ale já udělám vše pro to, abych dobře skákal.

Tvá rodina je velmi sportovně založená, kromě Tvého otce se skokům věnuje aktivně také Tvá sestra. Myslíte doma často na skoky?
Jsme normální rodina, mluvíme o všem, nejen o skocích. Nebo jinými slovy, skoky na lyžích jsou velkou součástí našeho života, ale ne všechno je jen o tom.

Cítíš, že by na Tebe fakt, že jsi synem Mirana Tepeše vyvíjel nějaký zvláštní tlak?
Ne, nebo minimálně. Necítím to.

Vypadáš jako člověk s velkým temperamentem. Pomáhá Ti to v tomto sportu, třeba i během závodů?
Myslím si, že to pomáhá. Především pak když vše vychází jak má.

Příští týden se dění Světového poháru přesune do polského Zakopaneho. Zde se vždy odehrávají pro skokany velmi atraktivní závody s výbornou diváckou kulisou. Máš rád zdejší můstek a tamější atmosféru?
Můstek je dobrý a atmosféra skvělá. Vždycky tady moc rád závodím.

Největším vrcholem letošní sezoně bude letecké Mistrovství světa v norském Vikersundu, které je hlavním sezonním cílem nejen pro norskou letku. Co je pro Tvým největším cílem sezony?
Mým cílem v této sezoně je skákat tak dobře, jak jen můžu ve všech závodech a na všech trénincích. Jdu krok za krokem, závod za závodem.

Foto: Jurij Tepeš (autor: Michaela Vondrášková)