Kandidát Harrachov poražen Vikersundem

Světový šampionát v letech na lyžích se v roce 2012 neuskuteční v českém Harrachově. Během čtvrtečního podvečera o tom rozhodli členové rady FIS, kteří se v poměru 5:11 přiklonili výrazně na stranu jediného protivníka – norského Vikersundu. Nepomohlo tak ani točené české pivo, nabízené v infokoutku v rámci prezentace během dnů 46. mezinárodního lyžařského kongresu. MS v klasickém lyžování 2013 se uskuteční v italském Val di Fiemme, Adam Malysz se tedy po neúspěšném přimlouvání vrátí do zklamaného kandidáta Zakopaneho taktéž s prázdnou.

‘83, ‘92, ‘02. Úplně se nabízí doplnit tuto číselnou řadu cifrou ‘12. Ovšem podobně jako se česká historie odvíjí v osudových osmičkách, termín „osudová dvojka“ pro Harrachov nejspíš nevznikne. Alespoň ne teď. Všechny naděje uhasily vody z norských fjordů. Přesněji řečeno jediný, ale silný protivník Vikersund.

Boj o pořádání leteckého mistrovství započal už mnohem dříve než začala sešlost FIS v Jihoafrické republice. Vytvořit projekt, připravit propagaci, vše stálo úsilí již na začátku. Dalším krokem bylo pořádání závodů Světového poháru letos v lednu. Naneštěstí počasí nepřálo a Vikersundským, kteří se na harrachovské lety přijeli podívat, tyto komplikace nahrály do karet. Po jarní návštěvě Waltera Hofera přímo v Harrachově se začal pozornost upínat k závěrečnému bodu – prezentaci v Cape Townu.

foto: Prezentace Harrachova n kongresu v Kapském městě. (zdroj: skiflying-harrachov.com)

„Prezentace byla koncipovaná jako příběh. Deset kapitol rovná se deset pilířů kandidatury, deset důvodů, proč bychom se pořadateli měli stát právě my: Harrachov – mekka skoků na lyžích, pořadatelská zkušenost, poloha v srdci Evropy či komfort pro závodníky, to jsou jen některé z nich,“ řekl o prezentaci starosta Harrachova Tomáš Ploc. Jak je vidno, ani ta však nedokázala přivést nadpoloviční většinu rady FIS na svoji stranu. V ní mimo jiné hlasoval také český člen FIS a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. A něco málo před sedmou večerní středoevropského času bylo rozhodnuto – čtvrteční večer bude patřit vítězi Vikersundu.

Spolu s Vikersundem se radovali delegáti z Val di Fiemme, které se utkalo o pořadatelství MS v klasickém lyžování 2013 se švédským Falunem, finským Lahti, německým Oberstdorfem a polským Zakopanem. Co do neskokanských mistrovstvích budou šampaňským připíjet delegace ze Schladmingu (Rakousko – MS v alpském lyžování), Stonehamu (Kanada – MS ve snowboardingu) a Vossu (Norsko – MS ve freestylu).

Zato Harrachovští se vrátí do Krkonoš smutní. „Výsledek volby nás zklamal,“ sdělil po volbě Tomáš Ploc. „Ale prezentace Harrachova zde byla na vynikající úrovni a setkala se s velmi pozitivními ohlasy. Vikersund však šampionát pořádal naposledy v roce 2000 a je tedy místem, které na přidělení mistrovství čeká nejdéle,“ mínil starosta z Harrachova.
O pořadatelství se Harrachov znovu utká hned za dva roky. V té době již bude minimálně rozjeta modernizace areálu, která má zahrnout vybudování osvětlení pro večerní závody, nové ohřívárny pro závodníky a stavba organizačního zázemí na dojezdu můstků. A navíc už žádný jiný mamut nebude „na řadě“. MSL 2014 je tedy víc než reálné.

foto: harrachovské můstky s logem 2012 (zdroj: archiv)