Již před přibližně pěti lety se zrodila myšlenka pro uspořádání skokanských závodů určených pro země z takzvaného „Karpatského regionu“. Mělo se jednat o seriál závodů určený pro juniory, juniorky a zástupce dorostu, kteří by spolu skákali na můstcích o konstrukčním bodu 60 až 75 metrů. Z této myšlenky bohužel sešlo a závody nakonec uspořádali pouze Poláci ve Szczyrku a Rumuni v Rasnově, kam se alespoň tento podnik vrací každoročně. Tradičně se v něm daří Čechům a nejinak tomu bylo dnes. Silné ženské trio vedené Štěpánkou Ptáčkovou si připsalo zisk kompletního pódia, mezi muži se na něj druhým místem vešel Radek Rýdl. Oba závody se skákaly na můstku s konstrukčním bodem 64 metrů a HS71.
[b]Česká dominance v ženském závodě, pěkný výkon Mesíkové[/b]
Do závodu žen zasáhlo celkem dvacet žen včetně českého tria Ptáčková, Ulrichová a Jenčová. V tomto pořadí se Češky seřadily také na stupních vítězů, kde nejvýš vystoupila i přes velké stylové problémy Štěpánka Ptáčková (65 a 63,5 m). O pouhé dvě desetiny bodu zpět zůstala mladičká Klára Ulrichová (63,5 a 62 m), dosud přece jen horší letní výkonnost potvrdila velkou ztrátou na své dvě kolegyně Veronika Jenčová (59,5 a 60 m). Češky mohly zbytek pole deklasovat ještě drtivěji, pokud by se do Rumunska vydala také třináctiletá Anežka Indráčková, která Jenčovou na Alpen Cupech běžně porážela.
Na startu byla naopak třináctiletá Slovenka Tamara Mesíková, která je sestřenicí bývalého reprezentanta Martina Mesíka. A neztratila se – obsadila sedmou pozici před hned trojicí o dva roky starších Polek. O víkendu by ji měl čekat debut v závodě FIS Cupu, do kterého však dle platných regulí FIS z důvodu příliš nízkého věku nemůže zasáhnout. V minulosti však věkovému kritériu (aspoň ročníkových 15 let) navzdory takto startovala právě Veronika Jenčová, Slovákům by to tudíž mohlo klapnout. Nejlepší zástupkyní „zbytku světa“ byla hostující Norka Mathilde Outstad (54,5 a 56 m).
[b]Dva Češi v šestce mužského závodu, hned kvartet Slováků na startu[/b]
Do mužského klání se zapojilo 30 závodníků včetně dvou Čechů. Avizován byl sice i start Petra Vaverky, původně nejmladší český člen však nakonec do závodu nezasáhl. Dost možná tím byl český skok ochuzen o dalšího zástupce v elitní sedmičce, jelikož druhý Radek Rýdl (65 a 68 m) a šestý Radek Selcer (64,5 a 65 m) si doskočili pro solidní umístění. V případě Radka Selcera se však jedná o hrozivý propad oproti předloňskému triumfu i loňskému třetímu místu. Ostatně, ani jméno vítěze nebudí úplně respekt. Stal se jím totiž i ve své věkové kategorii zcela průměrný až podprůměrný Rumun Radu Mihai Pacurar (65 a 70,5 m), jehož výkonnost je na hony vzdálená byť jen bodům v solidně obsazeném FIS Cupu.
Třetím místem doplnil stupně vítězů Fin Kasperi Valto (65,5 a 64,5 m), zajímavý je výkon čtvrtého Ukrajince Korčuka, jenž je o celé tři roky mladší než české duo a přesto se z bubnu dostal až na jeho úroveň. Do závodu zasáhli i čtyři Slováci, z nichž byl nejlepší ten nejmladší – teprve dvanáctiletý Hektor Kapustík, jenž si dolétl pro dvacáté místo a potvrdil tím pověst největšího slovenského talentu. Za zmínku stojí další start šestnáctiletého Srba Nikoly Stevanoviče, jenž poprvé v závodech FIS neskončil poslední – za sebou dnes nechal o rok mladšího maďara Kelemena.
[link=https://www.facebook.com/skirasnov/photos/pcb.2398613370350077/2398612750350139/?type=3&theater]Kompletní výsledky závodů[/link]
Skokanský program v Rasnově tím však zdaleka nekončí. Již o víkendu jsou v plánu dva závody FIS Cupu mužů i žen, příští týden se v Rumunsku odehraje ještě dvojice závodů Kontinentálního poháru mužů – to vše pochopitelně i s českou účastí.
[i][b]Foto: Štěpánka Ptáčková [/b](autor: Sabine Link)[/i]