Před rokem se v Courchevelu uskutečnil první závod smíšených týmů a hned začal psát novou historii skokanského sportu. Dnes jsou již součástí programu SP i MS. A stejně jako loni, tak také letos ovládli první z neobvyklých klání v letní sezoně japonští reprezentanti. Role favoritů potvrdili Noriaki Kasai, Yuta Watase, Sara Takanashi a Yuki Ito.
Zejména v prvním kole smíšené soutěže v Hinterzartenu Japonci dominovali, když si v čele drželi náskok 31,4 bodu. Ve druhém kole vzdálenosti svých skoků zkrátili a náskok ztenčili na 24 bodů. Přesto vybojovali jasné a zasloužené vítězství. Radostí oplývala nejen šestnáctiletá Takanashi, ale i jednačtyřicetiletý Noriaki Kasai, který překvapivě vítal dnešní tropické teploty. „Vedro jsem si opravdu užíval. Trénuji v Okinawě, kde je vždy velké horko, takže jsem na to zvyklý. Smíšené soutěže se mi líbí. Bylo by hezké, kdyby byla také na olympijských hrách příležitost získat v takovémto závodě více medailí. To by byla obrovská motivace,“ zasnil si o olympijském kovu Noriaki Kasai. Jeho týmová kolegyně Yuki Ito podotkla, že horké počasí má pro skokany také svá úskalí. „Pro mě bylo těžké udržet si v tomto horkém počasí svou váhu a neselhat při kontrole,“ upozornila Ito na nepříjemnost, na níž možná doplatili diskvalifikací v páteční kvalifikaci Jaka Hvala a Rune Velta.
Díky zlepšení ve druhém kole se na stupně vítězů probojovali Slovinci. A to po prvním kole figurovali na čtvrté příčce. Tým složený z Katji Požun, Maji Vtič, Nejce Dežmana a Matjaže Pungertara vyšperkoval své finálové pokusy a sklidil za ně úspěch v podobě druhé pozice. Na mladé čtveřici bylo vidět, že si klání opravdu užívají, což potvrzují Nejc Dežman i Matjaž Pungertar. „Dnes jsem velmi spokojený, ukázal jsem dva dobré skoky. Baví mě tady skákat a užíval jsem si to. Smíšená soutěž je zajímavá změna a zcela odlišná od všech ostatních závodů,“ pochvaluje si Dežman. Spokojený byl i Pungertar, který ale i přes dva stometrové pokusy nešetřil sebekritikou: „Moje skoky nebyly dnes ani zdaleka dokonalé, spíše jen „okay“. Ale skok od skoku vidím zlepšení. Celkově to pro mě byla pěkná soutěž.“
Německý tým udržely na pódiu zejména výborné a vyrovnané výkony Richarda Freitaga (106,5m a 106m). Nejdelší skok celého závodu však předvedl jiný Němec – Andreas Wank. 107,5 metrů však neustál a ztratil svému týmu body, s nimiž mohli Němci pomýšlet i výš. Ale každé umístění na stupních vítězů se počítá, což kvituje i Svenja Würth, která také zhodnotila celou týmovou soutěž a má jasno i o její budoucnosti: „Těší mě, že jsem tu mohla být. Byla to pro mě premiéra. Bohužel moje skoky nebyly takové, jaké jsem si je představovala, dokonce bych řekla nejhorší z těchto dvou dní. Ale myslím si, že jsem se z toho ponaučila a získala mnoho zkušeností. Smíšený týmový závod je super, protože právě nám ženám pomůže získat více pozornosti. Navíc je to pěkná a zajímavá soutěž pro diváky, u kterých zájem o skoky na lyžích žen stále narůstá. Myslím, že tento závod bude také v budoucnu pořád důležitější a možná dokonce i olympijský.“
Zdroj: skispringen.com
Foto: Noriaki Kasai (autor: Olga Maciejewska)