Kategorie chlapců a dívek v ČR sloučeny

Letní sezona na českém území odstartovala s jednou podstatnou novinkou, kterou je sloučení chlapeckých a dívčích žákovských kategorií. Úsporná změna se však nesetkala s příliš kladnou odezvou trenérů působících u českých klubů a to hned z několika důvodů.

Kritika ze strany trenérů
Činovníkům kolem dívčího skoku, kteří toto pravidlo v době, kdy organizace FIS a MOV po dlouhém boji uznaly skoky žen, považují za krok zpět, vadí například to, že se dívky musí podřídit velikostem můstků, které budou pro společnou kategorii s chlapci určeny. Třináctileté skokanky tak čeká například můstek K70 v Lomnici nad Popelkou, což bude pro některé těžko překonatelný oříšek. Ideální by nebyla ani opačná varianta, která by chlapce brzdila ve vývoji.

Hrozba ztráty motivace
Negativní věcí je podle trenérů i společné vyhlašování výsledků. Proti chlapeckým protějškům se jistě nebudou dívky tak lehce prosazovat a jen těžko dosáhnou na nejvyšší příčky, které by jejich klubům zajistily alespoň nějakou finanční odměnu. Do nevýhody se tak třeba dostává klub z Desné, který je ženským skokem vyhlášený. Reálnou a vážnou hrozbou je ztráta motivace, která se po místech v hloubi výsledkové listiny u dívek taktéž může dostavit.

Není jasné, jak to bude v zimě
V tuto chvíli není jisté, zda-li budou chlapci a dívky společně zápolit i v zimě. Trenéři doufají, že si vedení úseku po připomínkách a diskuzích novinku přehodnotí a česká pravidla nechá v souladu s pravidly, jaká jsou uplatňována v jiných skokanských zemích.

Foto: Frenštátští skokani a skokanky (autor: Michal Brodský)