Kdo může atakovat světový rekord?

Turnaj RAW Air se přesouvá do Vikersundu. Právě tady skočil Anders Fannemel dosud platný světový rekord, který má hodnotu 251,5 m. I tento víkend se nejspíše dočkáme ataku této hranice. Ale kdo je největším kandidátem na překonání tohoto rekordu?

[b]10. Piotr Żyła[/b]
Ačkoliv je Piotr Żyła poměrně dynamickým skokanem, letecké schopnosti určitě má. Přestože jeho osobní rekord je „pouze“ 232,5 metru, letošní sezóna je pro něj neskutečná. Dokázal být druhý na turné čtyř můstků a třetí na mistrovství světa. Co si pro nás připraví ve Vikersundu?

[b]9. Vincent Descombes Sevoie[/b]
Tento Francouzský reprezentant prožíval na začátku sezóny fantastické výkony. Kolem mistovství světa sice jeho forma trochu klesla, ale už začíná pomalu být opět silný. Vždy platil za skvělého letce a to i v době, kdy nebyl skokan elitní dvacítky, či dokonce téměř desítky, jakým je teď. Jeho rekord činí sice 230,5 metru, ale v případě dobrých podmínek a skoků není ohrožení 250 metrů nereálné.

[b]8. Markus Eisenbichler[/b]
Eisenbichlerova sezóna je více než povedená. Bronz z mistrovství světa to jen potvrzuje. Jeho skoky jsou fantastické a atakuje elitní příčky. Proč je tedy tak nízko? Jeho technika se výrazně změnila. Dříve platil za výborného letce s agresivní letovou fází, teď se opírá hlavně o dynamický odraz. Ovšem není vyloučeno, že nás překvapí a i s jeho technikou si dolétne pro atak světového rekordu. O překonání rekordu osobního v hodnotě 225,5 metru by nemělo být pochyb.

[b]7. Anders Fannemel[/b]
Tato sezóna sice nepatří k těm nejpovedenějším, které tento Nor prožil, ale přesto se s ním musí počítat. V posledních závodech rozhodně neukazuje špatnou formu a hlavně mu perfektně sedí můstek ve Vikersundu. S největší pravděpodobností se i od něj můžeme těšit na velmi daleké lety.

[b]6. Peter Prevc[/b]
Loni suverén, letos se hledá. V poslední době pár záblesků formy přeci jen má, ale čekal daleko víc. Přesto stále má na stupně vítězů v SP a na letech obzvláště. Stále je to autor druhého nejdelšího skoku historie bez pádu. Předloni tu dokonce chvíli držel světový rekord za tento let dlouhý přesně čtvrt kilometru, tedy 250 metrů.

[b]5. Robert Johansson[/b]
Tento nenápadný Nor s osobitým knírkem už mnohokrát prokázal, že větru proti dokáže dokonale využít. Dalším faktem, který mu hraje do karet, je, že loni jeho forma nebyla vůbec taková, jaká je letos, a přesto si ve Vikersundu doskočil pro fantastických 243,5 metru. Johansson je jednoznačně černý kůň tohoto víkendu.

[b]4. Andreas Wellinger[/b]
Skokan který jako jediný dokáže momentálně konkurovat suverénnímu Kraftovi. V Oberstdorfu navíc ukázal, že létání mu rozhodně není cizí. Právě ten famózní rekord oberstdorfského mamutího můstku (238 metrů) je jeho osobním maximem. Dokáže letět za 250 metrů?

[b]3. Kamil Stoch[/b]
I když momentálně jeho forma není nejlepší, je to stále druhý muž Světového poháru, vítěz Turné čtyř můstků a vynikající letec. Jeho osobní rekord činí 238 metrů z předloňské Planice a pokud se konečně vrátí do formy, kterou měl kolem již zmiňovaného Turné, světový rekord bude ve výrazném ohrožení.

[b]2. Stefan Kraft[/b]
Dvojnásobný mistr světa, lídr Světového poháru, vedoucí muž turnaje RAW Air. To všechno je Stefan Kraft ve své životní sezóně. Navíc je to fantastický letec, který tu loni dolétl na 246,5 metru a letos bude určitě chtít přidat alespoň dalších 5,5 metru.

[b]1. Andreas Stjernen[/b]
Druhý muž z Trondheimu nebyl možná nikdy v lepší formě, než v jaké je teď. Loni to však také vůbec špatné nebylo. Právě ve Vikersundu, na můstku který mu extrémně sedí, dopadl až na hranici 249 metrů. Právě on je tím nejpravděpodobnějším adeptem na překonání magické hranice 251,5 metru.

[i][b]Foto: Andreas Stjernen [/b](autor: Maja Gara)[/i]