Kdo ovládne Turné čtyř můstků?

Německá polovina Turné je za námi a napověděla nám mnohé ohledně letošních největších favoritů. Bohužel nám ukázala i to, že momentálně nemáme žádného silného lídra, jakým dříve bývali Jakub Janda, Jan Matura, nebo Roman Koudelka. Ovšem blýská se na lepší časy?

[b]Trojice největších favoritů[/b]
Ze všech nejvíce se mluví o třech skokanech, kteří jsou na špici průběžného pořadí. Úplně nejlépe má nakročeno Kamil Stoch. Ačkoliv ještě nevyhrál žádný závod, momentálně se nachází na prvním místě. O pouhých osm desetin bodu, tedy méně, než půl metru, za ním zaostává předloňský celkový vítěz a letošní vítěz z Oberstdorfu Stefan Kraft. S největší pravděpodobností si to o vítězství rozdají právě oni dva. Dále je tu však skokan, na kterého nesmíme zapomenout. Daniel-André Tande. Vítěz z Ga-Pa ztrácí 5,8 bodu na Stefana Krafta, což je v přepočtu necelých 3,5 metru. Při jeho formě to není nic nesmazatelného.

[b]Nenápadní stíhající[/b]
V žádném případě bychom neměli odepisovat ani dvojici za nimi. Čtvrté místo prozatím patří momentální německé jedničce Markusi Eisenbichlerovi. Na vedoucího Kamila Stocha ztrácí 19,2 bodu, což je něco málo přes 10,5 metru. Sice se to zdá jako hodně, ale Eisenbichlerovi by měl perfektně sedět můstek v Bischofshofenu a v případě drobného pokažení hlavních favoritů by mohl na celkové vítězství klidně zaútočit. Posledním skokanem s reálnou šancí je nenápadný Piotr Żyła. Jemu se statisticky velmi daří v Innsbrucku, ovšem jeho slabou stránkou by navzdory jeho leteckým schopnostem mohl být překvapivě Bischofshofen, kde se mu v závodech nikdy příliš nedařilo. Přeci jen by bylo velkým překvapením, kdyby na vítězství skutečně zaútočil, ale ve skocích na lyžích je možné vše.

[b]Má Domen Prevc šanci?[/b]
Málem bychom ani nezmínili jméno toho, o kterém se před Turné nejvíce mluvilo. Naprostý dominátor Domen Prevc. Naprostý dominátor až do začátku turné. Pravděpodobně psychicky neunesl vyvíjený tlak, což je vzhledem k jeho věku pochopitelné, a obsadil až 26. a 5. místo. Momentálně je 12. a ztrácí 58 bodů na vedoucího Kamila Stocha. Nemá žádnou šanci. Nebo snad ano? Malá šance tu samozřejmě je. Když se podíváme například na závod letos v Lillehammeru, Domen zde porazil o 15,7 bodu třetího Stefana Krafta a o 24,7 bodu čtvrtého Kamila Stocha. Vynásobme si 24,7 dvěma, získáme 49,4. Připočtěme jeden mírně pokažený závod, řekněme v Bischofshofenu, dva skoky o tři metry méně než skoky první pětky. Rázem Domen stáhl 60,2 bodu a stává se vítězem Turné. Nezní to až tak nereálně, že? Přesto bychom mluvili o jednom z největších zázraků v dějinách skoků na lyžích. Tato varianta počítá se čtyřmi dokonalými skoky Domena Prevce a 4 průměrnými skoky Stocha a Krafta, stejně tak jako se žádnými úlety kohokoliv z dalších osmi skokanů, kteří jsou v pořadí Turné před lídrem SP.

[b]Bude druhá polovina Turné z českého pohledu lepší?[/b]
Nejlepší z Čechů je po první polovině Turné až 21. Jakub Janda. Celkově to sice příliš lichotivě nezní, ale pro Jakuba Jandu to je velice dobrý výsledek. Navíc v závodech nedokázal dokonale prodat formu z kvalifikace v Oberstdorfu, či tréninků v Ga-Pa. Ke všemu je mu Bischofshofen šitý na míru, loni tu byl na skvělém 12. místě a téměř vždy zde zaznamenal nejlepší výsledek na turné. Dočkáme se celkového umístění ve dvacítce a dokonce i třeba útoku na umístění do desátého místa v Bischofshofenu? Dvacáté osmé místo drží kometa této sezony Vojtěch Štursa. Sice jeho výkony ještě nejsou vyrovnané, ale přesto být v závodě na turné do dvacátého místa v první sezoně v SP je skvělý počin. Určitě v něm máme velký příslib do budoucnosti.

Na třicátém místě je průběžně Roman Koudelka. Po pokaženém prvním závodu snad v Ga-Pa konečně chytil slinu, skončil na velmi slušném 17. místě a jeho skok v druhém kole byl dokonce 14. nejlepší. Doufejme, že i on se vrátí do desítky, kam v dobré formě bezpochyby patří. Dále tu máme 49. Lukáše Hlavu, kterému se nedaří prodat velmi dobré tréninky v závodě a dva trápící se skokany. Prvním z nich je nadějný mladík Tomáš Vančura, jehož formu hodně srazil pád v Engelbergu a už se mu nedaří většinou ani v trénincích, doufejme, že se z toho ještě na Turné dostane a proklouzne alespoň do závodu. Do závodu se na Turné ještě nedostal ani Jan Matura. V SP dokonce nezískal ani bod, ovšem rakouská polovina Turné byl vždy zlomový bod a mohlo by to tak být letos. Doufejme, že i on zabojuje o kvalifikaci do závodu nebo ještě lépe o body.

Turné pokračuje už zítra v 11:45 oficiálním tréninkem a kvalifikace je na programu už ve 14:00. Bude pochopitelně vysílána na české verzi Eurosportu.

[link=http://medias4.fis-ski.com/pdf/2017/JP/3831/2017JP38314H.pdf]Průběžné pořadí Turné čtyř můstků[/link]
[link=http://medias1.fis-ski.com/pdf/2017/JP/3864/2017JP3864SLQ.pdf]Startovní listina úterní kvalifikace[/link]

[i] [b] Foto: Kamil Stoch [/b] (autor: Vendula Bittnerová) [/i]