Killian Peier: „Pro účast v Soči udělám vše.“

Švýcarský skok už dávno není jen o Simonu Ammannovi. Ve Světovém poháru se pravidelně prosazuje i Gregor Deschwanden. A brzy by je mohl následovat i Killian Peier. Osmnáctiletý reprezentant klubu Vallee du Joux dosáhl v uplynulé sezoně několika dobrých výsledků v Kontinentálním poháru a na Mistrovství světa juniorů v Liberci.

Odměnou mu byla účast na seniorském světovém šampionátu ve Val di Fiemme. V Itálii ale při svém mistrovském debutu skončil v kvalifikaci do závodu na velkém můstku a byl také součástí švýcarského družstva. V rozhovoru pro skoky.net Peier potvrzuje, že je se svou dosud nejlepší sezonou velmi spokojen.

Jak hodnotíš svou zatím nejúspěšnější sezonu 2012/2013? A jakého výsledku si nejvíc považuješ?
Tato sezona mi udělala opravdu radost, výsledky byly lepší, než jsem čekal! Nejlepším výsledkem pro mě bylo deváté místo na Kontinentálním poháru ve Vikersundu.

Zúčastnil ses Mistrovství světa ve Val di Fiemme. Myslel sis před sezonou, že se můžeš na světový šampionát dostat?
Když jsem se dozvěděl, že mám šanci zúčastnit se Mistrovství světa ve Val di Fiemme, tak jsem byl velmi vzrušený a chtěl jsem dát všechno do toho, abych se tam dostal. Na začátku sezony jsem chtěl bezpodmínečně jet na Mistrovství světa juniorů v Liberci, ale nikdy jsem si nemyslel, že bych zároveň mohl jet i na šampionát dospělých!

Jak jsi zmínil, zúčastnil ses juniorského MS v Liberci. Jak se ti líbil zdejší můstek, město Liberec a celý šampionát?
Skákal jsem zde už na EYOWF 2011 a měl jsem zde velmi dobrý pocit. Město se mi líbí, i když jsme neměli dostatek času si ho pořádně prohlédnout.

Jsi Švýcar, takže se musím zeptat, byl a je Tvým vzorem čtyřnásobný olympijský vítěz Simon Ammann?
Ano, přirozeně je Simon mým vzorem, dal mi touhu začít skákat. A kdybych měl označit za svůj vzor zahraničního skokana, tak by to byl Piotr Żyła.

Švýcarský skok byl dlouho jen o Simonu Ammannovi a Andreasi Küttelovi. Teď vidíme nová jména, Tebe či Gregora Deschwandena. Jak vidíš budoucnost švýcarského skoku?
Simon Ammann jednou přestane skákat, ale věřím, že můžeme vytvořit nový, mladý a dynamický tým.

A poslední otázka. Jaké jsou Tvé cíle do další sezony?
O mých cílech chci ještě pohovořit s mým trenérem, ale samozřejmě udělám vše pro to, abych se mohl účastnit olympijských her v Soči.

Foto: Killian Peier (autor: Simona Horká)