V prvním z našich medailonků zaměřujících se na skokanské kluby v České republice se podíváme do krkonošského Harrachova. Zde působí TJ Jiskra Harrachov vedená Otakarem Jiroutkem. Mladé české naděje tu mají možnost trénovat na můstcích v areálu Kaml.
O TJ Jiskra Harrachov
Pod označením Tělovýchovná jednota (nebo také pouze TJ) Jiskra Harrachov se skrývá občanské sdružení sportovních oddílů a osob. Umožňuje tréninky, pořádá nejrůznější akce a soutěže, a to jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. V čele stojí předseda Otakar Jiroutek, ten též předsedá Skiklubu, a místopředseda Tomáš Ploc.
Nejen skoky na lyžích
TJ Jiskra Harrachov sdružuje několik sportovních oddílů. Zimní sporty zajišťuje Skiklub Harrachov, který se dělí na úsek skoků na lyžích a severské kombinace, úsek běhu na lyžích a úsek sjezdového lyžování. Dále zde naleznete oddíl fotbalový, volejbalový, nohejbalový, musher’s club (mushing = jízda se psím spřežením, pozn.red.) a sport pro všechny, který zajišťuje aerobic, jógu a cvičení maminek s malými dětmi.
Foto: Dva největší můstky v Harrachově (autor: Michaela Vondrášková)
Skokanský úsek a areál Kaml
Úsek skoků na lyžích a severské kombinace zahrnuje kategorie předžáků, mladších a starších žáků a dorostu. Ti mají možnost trénovat třikrát týdně buď v tělocvičně harrachovské základní školy a nebo ve skokanském areálu Kaml pod vedením Dalibora Motejlka a Vladimíra Hájka. Kaml zahrnuje můstky K10, K18 a K28. První můstek zde postavili v roce 1960, poslední větší úpravy na můstcích proběhly v roce 2007. V areálu se kromě tréninků pořádají i závody, například klání pro mladší kategorie – Kaml Cup.
Foto: Dalibor Motejlek a Karel Kodejška (autor: Ing. Jiří Sedláček)
Mamutí můstek a K120
V Harrachově se samozřejmě nenachází jen tyto můstky. Další dva areály čítající 5 můstků provozuje společnost Klasický areál Harrachov, o.p.s. Zde se pořádají Světové i Kontinentální poháry, mistrovství ČR i světa a jiné akce. O nejslavnějším harrachovském můstku – mamuťáku – si můžete přečíst v jednom z našich starších článků zde. Právě na něm budou v roce 2014 skokani zápolit o titul mistra světa v letech na lyžích! Mamutí můstek (K185) se nachází společně s můstkem K120 v areálu velkých skokanských můstků na Čertově hoře. Nejdelší skok Harrachov viděl v podání Thomase Morgensterna a Mattiho Hautamäkiho, oba dolétli na shodných 214,5 metru.
Foto: Můstek K40 v areálu středních můstků (autor: Ing. JIří Sedláček)
Areál středních skokanských můstků
Níže na Čertově hoře se v areálu středních můstků nachází skokanské můstky s označení K40, K70 a K90, který je od roku 1997 pokryt umělou hmotou umožňující skoky v létě. Rekord na tomto můstku je z léta 2006 a činí 102, 5 metru, drží jej Roman Koudelka. Nejdelší skok na sněhu se podařil o 9 let dříve Norovi Wilhelmu Brehmovi (101,5m). Rekordmany na zbývajících dvou můstcích jsou František Vaculík (K40; 43,5m) a Jan Matura (K70; 77m).
Zdroj: jiskra-harrachov.cz, skisprungschanzen.com, skiareal.com, nordicski-harrachov.cz, harrachov-info.cz
Hlavní foto: Můstky areálu Kaml (autor: Stanislav Špok)